W tym roku mija 68. rocznica wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956. Ten pierwszy zryw robotniczy w historii powojennej Polski był też pierwszym wystąpieniem przeciwko nowej, komunistycznej władzy. By podkreślić jego wagę, przygotowano wiele wydarzeń związanych z tą ważną datą.

W czwartek i piątek, 20 i 21 czerwca, wykonawca mostów Berdychowskich planuje kolejne transporty wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych. Na czas dostaw konieczne będą zmiany w organizacji ruchu na Zagórzu, czyli południowej części Ostrowa Tumskiego.

Od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe umowy z wykonawcami odbierającymi odpady komunalne. Usługa będzie realizowana przez kolejne 3 lata. Oznacza to kilka zmian, ale opłata za odpady nie zmieni się. Nie trzeba też składać nowych deklaracji.

Ruszyła budowa trzeciego pasa autostrady między węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód. Kierowcy muszą liczyć się ze zmianą organizacji ruchu. Realizatorem prac jest spółka Autostrada Wielkopolska. Prace zostaną podzielone na etapy, a cała inwestycja potrwa do końca 2025 roku.

Trwa nabór na kolejną edycję Programu Staży Studenckich. Do 18 czerwca można wysyłać zgłoszenia. Na chętnych czeka 99 miejsc, z czego 13 po raz pierwszy w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Staże potrwają cztery miesiące. 

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 46 zwiedzili urząd miasta i porozmawiali z Mariuszem Wiśniewskim, zastępcą prezydenta Poznania. Spotkanie było częścią nagrody dla placówki, która wygrała w konkursie: "Dowody-Gotowi-Start!". 

Poznań to przede wszystkim ludzie. Mieszkanki i mieszkańcy miasta to osoby wyróżniające się na rozmaite sposoby. Wśród nich znajduje się kobieta, która przeszła wszystkie ulice stolicy Wielkopolski, podróżnik, mogący pochwalić się wyprawą rowerową z Poznania do Dakaru, twórca poznańskich tramwajów i autobusów z klocków LEGO i wiele innych ciekawych postaci.

Ulica Wrocławska na Starym Mieście - od wiosny do późnej jesieni - wypełniona jest ogródkami gastronomicznymi. Rozstawione stoliki często uniemożliwiały wygodne przemieszczanie się. Wprowadzono więc rozwiązania, które mają to zmienić. Jakie?

Rada miasta przeprowadza wybory uzupełniające ławników do sądów powszechnych na lata 2024-2027. Pełnienie tej funkcji to zaszczyt i honor, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Nabór trwa do 28 czerwca. Każdy, kto zbierze 50 podpisów, może zgłosić siebie lub swojego kandydata.  

Już w weekend Poznań przyciągnie fanów fantastyki z całego kraju. Szczególna atmosfera, moc atrakcji, możliwość wcielenia się w wybraną postać i poznania innych wielbicieli ulubionych uniwersów, to tylko kilka z zalet festiwalu Pyrkon.

Stworzenie koncepcji zielonego i otwartego dla wszystkich miejsca spotkań na Łacinie - to wyzwanie, przed jakim stanęli studenci poznańskich uczelni w ramach konkursu architektonicznego. Ogłoszono jego wyniki oraz zaprezentowano nagrodzone i wyróżnione prace. Zebrane pomysły posłużą za inspiracje do późniejszego projektu realizacyjnego. 

W sobotę, 15 czerwca startują miejskie kąpieliska nad poznańskimi jeziorami oraz pływalnia letnia Kasprowicza. Z wypoczynku nad wodą w stolicy Wielkopolski będzie można korzystać do końca wakacji. 

Warsztaty udzielania pierwszej pomocy, nauka języka migowego, spotkania z osobami, które na co dzień zajmują się pomaganiem innym, animacje dla najmłodszych - to wszystko i wiele więcej czeka na mieszkanki i mieszkańców miasta podczas Poznańskich Targów Wolontariatu. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, na terenie Starego Zoo.

Weekend w stolicy Wielkopolski oferuje mieszkańcom i mieszkankom miasta kulinarne doznania podczas Jedzielni, moc atrakcji na Letnim Świętym Marcinie czy możliwość poznania fantastycznego świata na Pyrkonie. Ponadto wrażeń dostarczą spektakle, imprezy na świeżym powietrzu, koncerty i wiele innych. 

Wybrano wykonawcę, który wybuduje drogę dla rowerów na ulicy Pogodnej oraz uporządkuje i poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego w okolicy skrzyżowania z ulicą Ściegiennego. To projekt z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Wieczorem, w piątek 14 czerwca, na Polanie Harcerza w pobliżu Jeziora Maltańskiego zaprezentują się Natalia Przybysz oraz Igo. Będą to pierwsze dwa z sześciu koncertów przygotowanych przez Miasto Poznań w ramach tegorocznego cyklu #NaFalach. Wstęp na wszystkie koncerty #NaFalach jest darmowy.

Zakończyła się wielka zbiórka żywności w szkołach i przedszkolach stolicy Wielkopolski - Syty_POZnań.  Dzięki niej do poznańskich organizacji charytatywnych udało się dostarczyć ponad 12 ton żywności z długą datą ważności. W akcję zaangażowało się 171 placówek edukacyjnych oraz liczni wolontariusze, którzy odebrali dziś podziękowania w urzędzie miasta.

Miejska Rada Seniorów od 17 lat pomaga zmieniać Poznań tak, by był coraz bardziej przyjazny osobom w dojrzałym wieku. W tym roku rozpoczyna się już jej piąta kadencja - radni zostali oficjalnie powołani w czwartek w urzędzie miasta. 

Przy okazji inauguracyjnej sesji nowej rady osiedla Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo jej przedstawicielom wręczono symboliczny czek na milion złotych. To nagroda za najlepszą frekwencję w tegorocznych wyborach do rad osiedli. 

W sobotę, 22 czerwca rozpocznie się remont torowiska na moście Dworcowym i wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Roosevelta, Głogowskiej i Matyi (węzeł Most Dworcowy). Prace zaplanowano także na rondzie Starołęka. Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji będą obowiązywały do 1 września. Zostały one tak przygotowane, żeby zmniejszyć niedogodności.  

Kardiolodzy ze szpitala im. J. Strusia jako pierwsi w Polsce wszczepili pacjentce najnowszy model stymulatora bezelektrodowego. To jednak nie jedyna innowacja w miejskiej placówce, która poprawi życie pacjentów z wadami serca. Po raz pierwszy w Poznaniu zastosowano tam nowoczesną metodę leczenia migotania przedsionków. 

Koncerty, spektakle, potańcówki, gry, opowieści o poznańskich legendach - to wszystko czekać będzie w weekend na Świętym Marcinie. Reprezentacyjna ulica Poznania na dwa dni zmieni się w deptak pełen atrakcji. 

Młodzi ludzie pamiętają o ofiarach Poznańskiego Czerwca "56. Wspólnie z przedstawicielami organizacji kombatanckich, Miasta Poznania i Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, spotkali się na cmentarzu przy ul. Bluszczowej, by oddać hołd spoczywającym tam bohaterom robotniczego zrywu. Młodzieży towarzyszył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Młodzi miłośnicy szpiegowskich klimatów mogą odwiedzić Centrum Szyfrów Enigma i poznać niezwykły świat kryptologii. Instytucję na jeden dzień przejmą licealiści. Uczestnicy zabawy będą mogli nie tylko zwiedzić ekspozycję z przewodnikiem, ale też wziąć udział w grze terenowej. 

Koncerty, spektakle, pokazy taneczne, spacery, warsztaty - to wszystko czeka na poznaniaków i poznanianki podczas tegorocznego Łazarskiego Lata. Cykl rusza w najbliższy czwartek - razem z Dniami Łazarza.

Liczba wyników na stronie
30