Poznań dla praw człowieka
W 1948 roku ONZ ogłosiła Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Obchodzona dziś rocznica ma przypominać wszystkim o tym ważnym wydarzeniu. Święto promuje równość, sprawiedliwość i godność dla wszystkich. 10 grudnia to także dzień poświęcony orędownikom praw człowieka, którzy walczą o ich zapewnienie ludziom na całym świecie. Wielu z nich jest za to prześladowanych, pozbawianych pracy czy niesłusznie więzionych.
- Poprzez podświetlenie urzędu miasta na zielono, chcemy przypomnieć o prawach człowieka, o tym, że działania po stronie samorządu odgrywają kluczową rolę w realizacji i wdrażaniu idei równości, propagowania różnorodności oraz wyrównywania szans wszystkich grup społecznych - mówi Agnieszka Zawadzka, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej.
W 2024 roku Poznań dołączył do sieci "Miast Praw Człowieka", by jeszcze skuteczniej dbać o prawa wszystkich mieszkanek i mieszkańców - niezależnie od ich wieku, zdrowia, światopoglądu czy statusu społecznego. Projekt realizowany jest przez Fundację Instytut Miast Praw Człowieka we współpracy z Agencją Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W czasie jego trwania prowadzone są liczne szkolenia i analizy.
Przystąpienie do projektu daje również możliwość wymiany doświadczeń z innymi polskimi miastami w ramach Sieci Miast Praw Człowieka. W listopadzie eksperci i urzędnicy z całej Europy spotkali się w Poznaniu podczas I Międzynarodowej Konferencji Miast Praw Człowieka. Rozmawiali m.in. o tym, jak prawa człowieka mogą zmieniać życie w naszych miastach i dlaczego warto tworzyć przestrzeń publiczną dostępną dla każdego.
AW