Liczba wyników na stronie
30

Jak język wpływa na naszą tożsamość? Dlaczego feminatywy wzbudzają tyle kontrowersji? O tym już wkrótce w Poznaniu rozmawiać będą: językoznawca prof. Jan Miodek, Anna Tess-Gołębiowska-Kmieciak z "Rady Języka Neutralnego" i prof. Tomasz Wicherkiewicz z UAM. Wstęp na debatę jest bezpłatny. Wejściówki można odbierać od środy, 5 lutego.

11 par odebrało w urzędzie miasta Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie z rąk Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania. Uroczystości towarzyszył krótki koncert fortepianowy oraz wspólnie odśpiewane "Sto lat!"

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych organizuje premierową aukcję najmu lokali użytkowych w 2025 roku. W walentynki, 14 lutego będzie można wylicytować 10 miejskich nieruchomości.

Zdegradowane ścieżki pieszo-rowerowe wokół Rusałki czeka duża zmiana, która w zdecydowany sposób poprawi możliwości rekreacji na tym terenie. Renowacją zostaną objęte fragmenty znajdujące się po północnej i południowej stronie jeziora. Projekt zostanie zrealizowany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. 

W celu poprawy płynności ruchu autobusów zmieniła się obsługa komunikacyjna rejonu szpitala im. J. Strusia przy ulicy Szwajcarskiej. Wykorzystano nowe łączniki w postaci ulic Wołynki i Luboińskiej, a   naprzeciwko szpitala powstał nowy przystanek. Autobusy linii nr 152 i 181 będą obsługiwać lecznicę w obu kierunkach, natomiast nr 184 nie będą wjeżdżać bezpośrednio pod budynek.

Poznań prowadzi dalsze prace nad realizacją uchwały krajobrazowej. Mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą skorzystać z nowej usługi umożliwiającej rezerwację wizyty w urzędzie miasta, podczas której urzędnicy doradzą, co zrobić, by reklama, ogrodzenie czy obiekty małej architektury były zgodne z obowiązującymi przepisami. 

Jak wygląda poznański rynek pracy w liczbach? Ile dzieci uczy się w szkołach? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w nowym miejskim serwisie "Badam+". Dane o stolicy Wielkopolski prezentowane są tam w formie interaktywnych i dynamicznych wykresów. 

Podczas lutowych szkoleń organizowanych przez Poznań Biznes Partner będzie można dowiedzieć się m.in. jak diagnozować kondycję własnej firmy, w jaki sposób optymalizować grafiki do różnych formatów i platform, a także jak tworzyć i konfigurować konto ChatGPT oraz Copilot.

Nadchodzi moment, kiedy zgodnie z tradycją można rozbierać stojące w domach choinki. Istnieje kilka metod pozbycia się drzewka, w zależności od tego, czy jest ono ścięte, czy nadal posiada korzenie.

W ostatni weekend ferii czeka nas wiele bezpłatnych koncertów, które zadowolą pasjonatów różnych gatunków muzycznych, od jazzu po metal. Dla młodzieży i rodzin  znajdą się kreatywne warsztaty, inspirujące do twórczego spędzenia wspólnego czasu. Wśród wydarzeń pojawi się również spektakl iluzjonistyczny i najciekawszy stand-up sezonu. 

Piesi i rowerzyści wkrótce będą swobodnie przemieszczać się między brzegami Chwaliszewa, Ostrowa Tumskiego i Berdychowa. Budowa mostów nad Wartą i kanałem Ulgi zmierza do końca. Niecierpliwi mogą wziąć udział w licytacji na rzecz WOŚP i przespacerować się mostami przed oficjalnym otwarciem.

Centrum Kultury Zamek zaprasza na bogaty program wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w lutym. Wśród nich znajdą się koncerty, spotkania literackie, spektakle, wystawy oraz seanse filmowe. W tym miesiącu odbędzie się także Festiwal Kina Bez Barier, którego celem jest promowanie dostępności kultury dla wszystkich.

W Poznaniu z roku na rok przybywa dróg dla rowerzystów, przy okazji powstają też wygodne chodniki. Aktualnie prace budowlane trwają na ul. Dmowskiego. Tam nowa infrastruktura powstaje na odcinku między ul. Krauthofera a Miedzianą. W ramach inwestycji przebudowywane są też zjazdy do posesji, co wiązać się będzie z czasowymi utrudnieniami.

Czy warto wybrać zawód kucharza, fotografa czy dekarza? Co znaczy mieć w ręku konkretny fach? Jakie szkoły w Poznaniu kształcą w określonej profesji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na młodzież, która weźmie udział w Arenie Zawodów. Impreza odbędzie się już za tydzień - w piątek, 7 lutego - na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rozpoczynają się prace związane z budową trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka. Obejmą przygotowanie zieleni przeznaczonej do przesadzeń przez przyszłego wykonawcę robót budowlanych i potrwają do przekazania mu terenu budowy. Dzięki nim proces będzie przebiegał sprawniej. Zwiększą się też szanse drzew na przyjęcie w nowych lokalizacjach - zarówno na terenie inwestycji, jak i na innych obszarach miasta.

Pierwszy z zamówionych tramwajów z Bonn dotarł już do Poznania. Teraz z jego szczegółową konstrukcją będą zapoznawać się służby techniczne. Zanim wagony NGT6D wyjadą na torowiska, muszą bowiem zostać zaadaptowane do obsługi linii na terenie miasta.

Poznań oficjalnie można tytułować mianem miasta przyjaznego mokradłom. Znalazł się w prestiżowym gronie, m.in. obok szwajcarskiej Genewy, belgijskiego Mechelen, francuskiego Arles, japońskiego Nagoya czy chińskich - Hangzhou, Suzhou, Fuzhou. Oznacza to, że mieszkańcy stolicy Wielkopolski zdają sobie sprawę z roli terenów podmokłych i należycie się o nie troszczą. 

Zakończenie dużych remontów zwiększyło liczbę turystów i przedsiębiorców w ścisłym centrum miasta. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych pamięta jednak również o poznaniakach i poznaniankach. W pierwszej tegorocznej edycji programu "Mieszkania do remontu" dostępnych będzie aż 6 lokali znajdujących się na płycie Starego Rynku. 

Barack Obama, amerykański polityk, dwukrotny prezydent Stanów Zjednoczonych, będzie mówcą kongresu Impact'25. To najważniejsze wydarzenie gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej odbędzie się 14-15 maja w Poznaniu.

Liczba wyników na stronie
30