Poznańscy uczniowie świetni w teście kompetencji cyfrowych
IT Fitness Test odbywał się w Polsce już po raz trzeci. Na ten wielki test kompetencji cyfrowych składał się szereg pytań, sprawdzających nie tyle wiedzę, ile raczej umiejętności radzenia sobie z różnymi praktycznymi problemami świata cyfrowego. Takimi jak np. znalezienie najlepszego połączenia kolejowego, rozpoznanie próby internetowego oszustwa, czy podstawowa obsługa najważniejszych programów biurowych.
Poznań również dołączył do testu - dzięki wsparciu Urzędu Miasta oraz zaangażowaniu lokalnych szkół, stolica Wielkopolski może pochwalić się ponadprzeciętnymi wynikami. Przeciętny rezultat sprawdzianu w poznańskich szkołach podstawowych wyniósł 54% (więcej o 8%, niż wynik ogólnopolski), natomiast uczniowie liceów, techników i szkół branżowych mogą się poszczycić wynikiem wykraczającym ponad średnią krajową aż o 7% (dla kraju to 36%, a dla Poznania - 43%).
- Bardzo cieszą nas ponadprzeciętne wyniki poznańskich uczennic i uczniów na tle całego kraju. Dzięki kompleksowej analizie rezultatów przez organizatora, uczniowie wiedzą, w jakich obszarach muszą udoskonalić swoje kompetencje cyfrowe - mówi Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania.
W trakcie finału, odbywającego się w urzędzie miasta, nagrodzono wyróżniających się uczniów i nauczycieli. Najlepsi w kategorii szkół podstawowych okazali się młodzi ludzie z Grunwaldu: Tymon Żmudziński z "jedynki", Jakub Hamulski z "siódemki" i Filip Kowalewski z "dziesiątki". Tymon ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 jest też laureatem ogólnopolskim. W teście zdecydowanie prześcignął pozostałych uczniów z całego kraju, osiągając wynik 100% w zaledwie 23 minuty i 58 sekund (następny był gorszy o 9 minut).
- Mamy nadzieję, że w przyszłym roku w teście weźmie udział jeszcze więcej uczniów - mówił Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty UMP. - Dziękuję wszystkim, którzy podeszli do tego sprawdzianu i bardzo gratuluję dobrych wyników, bo mamy się czym pochwalić.
Wśród uczniów szkół średnich nagrodzono Ninę Lenicką, Zofię Buszkiewicz i Wiktora Łakomca - wszyscy uczą się w VIII Liceum Ogólnokształcącym. Wyróżnieni zostali także nauczyciele - Jakub Piasecki z V LO, Julia Hybiak z SP nr 34 i Tomasz Fellenberg z SP nr 26. Nie zabrakło również docenienia najbardziej aktywnej szkoły z miasta, czyli VIII Liceum Ogólnokształcącego.
- Urząd Miasta Poznania pokazuje, że zdaje sobie sprawę ze znaczenia kompetencji cyfrowych w życiu każdego z uczniów, ale też w kontekście rozwoju całej gospodarki i polskiego bezpieczeństwa cyfrowego. Dziękuję za to zaangażowanie, bo, jak widać, bezpośrednio przekłada się ono na wyniki - komentuje prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.
Organizatorzy podkreślają jednak, że ogólne wyniki testu pozostawiają wiele do życzenia - polska młodzież ma problem nie tylko z cyberbezpieczeństwem, ale też z narzędziami biurowymi, a nawet umiejętną obsługą mediów społecznościowych. Tegoroczne rezultaty testu są więc poniżej oczekiwań. Średnia punktów w kategorii szkół podstawowych wyniosła zaledwie 46%. Jeszcze gorzej poradzili sobie uczniowie szkół średnich, którzy odpowiedzieli poprawnie na 36% pytań.
Z analizy poszczególnych części składowych testu wynika, że młodzi Polacy najlepiej radzą sobie z ogólnymi pytaniami dotyczącymi wyszukiwania w internecie, a także z - co może dziwić - bardziej skomplikowanymi zadaniami z pogranicza matematyki i programowania. Dużo gorzej wypadła znajomość popularnych komunikatorów internetowych i narzędzi biurowych.
Niestety także z cyberbezpieczeństwem nie jest najlepiej, co szczególnie martwi organizatorów. - Bezpieczeństwo cyfrowe nie jest jednorodnym terminem. Pod tym pojęciem rozumiemy zarówno umiejętności obrony przed prostymi, a często bolesnymi w skutkach oszustwami internetowymi, jak i świadomość związaną z dezinformacją czy atakami o charakterze hybrydowym. W dzisiejszych czasach powinniśmy szczególnie dbać o to, aby młodzież miała wpojone zasady bezpiecznego poruszania się w świecie cyfrowym - mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.
AW