"Poznaj nasza pracownię"

address ul. Wojska Polskiego 71b, 60-630 Poznań

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, nadzorowany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, realizuje projekt p.n. "Pracownia Innowacji Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowego Instytutu Badawczego - popularyzacja osiągnięć naukowych oraz wspieranie innowacyjności".

Istotnym elementem wspomnianego projektu jest zadanie p.n. "Poznaj Naszą Pracownię" - organizacja spotkania seminaryjnego i wizyt studyjnych dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych o profilach rolniczych i przyrodniczych oraz ogólnokształcących. W ramach działania planowana jest organizacja spotkania seminaryjnego (dnia 18 czerwca 2024 r. w godzinach 10-12) oraz wizyt studyjnych dla młodzieży (we wrześniu 2024 r.), podczas których prezentowane będą wybrane aspekty działalności badawczej Instytutu, w tym w szczególności innowacyjnych rozwiązań stosowanych w IWNiRZ-PIB.

W ramach zadania przeprowadzone zostaną:

 - seminarium, obejmujące zagadnienia z zakresu najnowszych technologii stosowanych w rolnictwie, a także nowoczesnych rozwiązań dot. agrotechniki i przetwórstwa roślin włóknistych oraz upraw alternatywnych, w tym upraw ziół, które odbędzie się w siedzibie Instytutu we wtorek, dnia 18 czerwca 2024 r.

Planowane są także wizyty studyjne, adresowane do młodzieży, w IWNiRZ-PIB oraz jego Zakładach Doświadczalnych, podczas, których uczniowie poszerzą wiedzę pozyskaną w trakcie seminarium o aspekty praktyczne. Tematyka wizyt obejmować będzie m.in.:

- Hodowla i agrotechnika roślin włóknistych z elementami rolnictwa nowoczesnego (m.in. zastosowanie bezzałogowych jednostek latających i robotyzacja upraw);

- Rośliny zielarskie jako alternatywa w produkcji rolniczej - hodowla, uprawa, farmakognozja (m.in. wizyta w Ogrodzie Roślin Leczniczych, laboratorium farmakongostycznym);

- Przetwórstwo roślin włóknistych - pozyskanie i przerób włókien łykowych na cele tekstylne i techniczne (m.in. prezentacja maszyn roszalniczych i włókienniczych, obserwacja procesu produkcji);

- Biotechnologia oraz inżynieria genetyczną roślin użytkowych i zielarskich, a także farmakologia i fitochemia;

- Public relations, komunikacja społeczna i marketing IWNIRZ-PIB w służbie polskiej nauki i rolnictwa.

Podsumowaniem wizyt będzie konkurs dla uczestników, zakładający przygotowanie posteru lub innej formy prezentacji przez zespoły 3-5 osobowe z każdej klasy uczestniczącej w programie "Poznaj Naszą Pracownię" (co najmniej 10 posterów/prezentacji w efekcie realizacji całego projektu). Postery będą przedstawiać opracowane przez uczniów zagadnienia przekrojowe, wybrane we współpracy z pracownikami Instytutu lub proponowane przez uczestników spotkań projekty innowacyjnych rozwiązań w zakresie prezentowanych technologii lub procesów. Zespoły zaproszone zostaną do prezentacji wyników swoich prac podczas wydarzenia podsumowującego cały projekt.

Serdecznie zapraszam Państwa Szkołę do udziału w projekcie, którego wymogiem jest uczestnictwo w seminarium, obejmujące zagadnienia z zakresu najnowszych technologii stosowanych w rolnictwie, a także nowoczesnych rozwiązań dot. agrotechniki i przetwórstwa roślin włóknistych oraz upraw alternatywnych, w tym upraw ziół, które odbędzie się w siedzibie Instytutu we wtorek, dnia 18 czerwca 2024 r. (w godzinach 10-12).

Warsztaty "Techniki Wyciszania Dziecka Hiperaktywnego"

Urząd Miasta Poznania Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych ul. 3 Maja 46 61-728 Poznań , Pracownia Ekonomii Społecznej Ładne Rzeczy ul. Święty Marcin 57 61-806 Poznań

Zapraszamy rodziców i opiekunów dzieci na warsztaty "Techniki Wyciszania Dziecka Hiperaktywnego", które odbędą się 18 czerwca, w godz. 16:00-18:00, w Pracowni Ekonomii Społecznej Ładne Rzeczy przy ul. Św. Marcin 57.

Podczas warsztatów terapeuta integracji sensorycznej pokaże Wam techniki wyciszania dziecka w zaciszu własnego domu. Ta wiedza przyda się każdemu, kto chce pomóc swojemu dziecku w kontrolowaniu emocji. Będziemy prezentować czynności, które nie wymagają specjalistycznego sprzętu, a większość niezbędnych pomocy można znaleźć w każdym domu.

Warsztaty są nieodpłatne. Liczba miejsc ograniczona. Formularz zgłoszeniowy: http://www.poznan.pl:443/mim/public/forms/event_application.html?af_id=341&wyd_id=158947

Diagnoza poziomu występowania kompetencji przyszłości

ul. Kutrzeby 10 | 61 - 719 Poznań

Collegium Da Vinci we współpracy z Fundacją Rozwoju Edukacji i Technologii realizuje obecnie badania ankietowe, których celem jest diagnoza poziomu występowania kompetencji przyszłości - istotnych w perspektywie ekspansji AI, w grupie osób uczących się (uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów), a także związanych z nimi luk kompetencyjnych. Osiągnięciu tego celu służyć ma realizacja badań w pięciu grupach (uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, nauczycieli szkół ponadpodstawowych, wykładowców akademickich i przedstawicieli biznesu - pracodawców). 

Wyniki badań pozwolą na sformułowanie zaleceń służących modyfikacji programów kształcenia na uczelniach wyższych, aby jak najlepiej przygotować przyszłych absolwentów do funkcjonowania na stechnologizowanym rynku pracy.

W efekcie chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w ankiecie. Wasz głos - osób mających stały i bezpośredni kontakt z uczniami, a także znających ich słabe i mocne strony jest dla nas bardzo ważny. Wypełnienie ankiety zajmie około 15 minut i będzie ona aktywna do 20 czerwca. Poniżej link do dedykowanego Państwu narzędzia (w załączniku kod QR)

Nauczyciele

https://kpnauczyciele.webankieta.pl/

W miarę możliwości prosimy też o udostępnienie ankiety uczniom - być może uda się zrealizować ją w ramach lekcji.

Uczniowie

https://kpuczniowie.webankieta.pl/

Konkurs ORE dla szkół podstawowych - wdrażanie modułowych e-podręczników

al. Jana Chrystiana Szucha 25 00-918 Warszawa

Zapraszamy wszystkie publiczne szkoły podstawowe do wzięcia udziału w konkursie "Wybór szkoły podstawowej do pilotażu wdrażania Modułowych E-Podręczników". W ramach pilotażu nauczyciele otrzymają kompleksowe wsparcie merytoryczne i możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami dydaktycznymi. Wezmą także udział w kompleksowym szkoleniu wprowadzającym w zagadnienia korzystania z modułowych e-podręczników i ZPE oraz warsztatach rozwijających umiejętność pracy z modułowym e-podręcznikiem. 
Nauczyciele otrzymają też stałe indywidualne wsparcie mentora, który jest ekspertem merytorycznym z danego przedmiotu oraz wsparcie z wykorzystania ZPE w zakresie tworzenia i modyfikacji modułowych e-podręczników.
Udział w pilotażu jest bezpłatny, realizowany w ramach projektu "Pilotażowe wdrożenie modułowych e-podręczników oraz opracowanie założeń do zaawansowanych technologicznie e-materiałów wspierających nowoczesne metody nauczania i uczenia się", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach Programu.

Więcej informacji o konkursie na stronie ORE pod linkiem: https://tiny.pl/ddht3

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w załączniku pod linkiem: https://tiny.pl/dfc27

Poradnik jak korzystać z modułowych e-podręczników w załączniku pod linkiem: https://tiny.pl/dfc2l

XX Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą pt "Święta i Posty" 1-2 czerwca 2024r.

https://nowa.muzarp.poznan.pl/

Z przyjemnością anonsujemy program jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie. Jak co roku na przybyłych gości czekać będzie moc średniowiecznych atrakcji. Tegoroczny tytuł imprezy napędzają kontrasty pomiędzy czasem świętowania i okresami postu. Organizatorzy nie ukrywają jednak, że zdecydowanie chętniej patrzą w stronę pierwszej części przyjętego tematu. Dla odwiedzających w tym roku Ląd nad Wartą przygotowano prawdziwą ucztę dla zmysłów i intelektu!
Festiwal ponownie powita dostojnych gości z całymi rodzinami  w urokliwych krużgankach pocysterskiego klasztoru. Jak zawsze w początkach czerwca nad osadą Słowian ulokowaną na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, unosić będzie się dym z dziesiątek palenisk i gwar średniowiecznej czeredy. Zapraszamy na niezliczone pokazy, wykłady, inscenizacje historyczne, rodzinne warsztaty edukacyjne oraz gry i zabawy dla najmłodszych.Wszystkościśle powiązane z tegorocznym tematem przewodnim "Święta i Posty".
Święta i posty to tradycyjny kontrast występujący w kalendarzu ludzi wielu epok.
Jeśli chodzi o średniowiecze, bardzo wyraźny w kontekście kalendarza liturgicznego.
Dziś także, świętujemy i pościmy wcale nie od święta. Jak przez kolejne wieki przeobrażały się motywacje ludzi wiodące ku jednemu i drugiemu postępowaniu? Jak miał się do tego apekt wiary, umiłowanie hedonizmu czy kult własnej fizyczności?
Wierzymy, że uda nam się podzielić z Państwem wiedzą i umożliwić pogłębioną refleksję nad problematyką świąt i postów.
Tegoroczny Festiwal potrwa dwa dni! Do zobaczenia w sobotę i niedzielę 1 i 2 czerwca!
W organizację wydarzenia zaangażowani są, jak co roku:
Starostwo Powiatowe w Słupcy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Gmina Lądek, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu oraz Stowarzyszenie "Unia Nadwarciańska".
Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy na kurs mediatorów rodzinnych cz. I

ul. Garbary 97/8, Poznań

Ośrodek Mediacji Rodzinnych przy Terenowym Komitecie Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu serdecznie zaprasza na Kurs mediatorów rodzinnych cz. I (44 godz. dyd.). Celem szkolenia jest wzmocnienie umiejętności rozwiązywania konfliktów w codziennej pracy (m.in. konflikty rodzicielskie, konflikty rodzinne, konflikty sąsiedzkie, konflikty szkolne i rówieśnicze), poznanie technik rozmowy skierowanej na rozwiązanie i wydobywanie zasobów klienta. W czasie zajęć uczestnicy będę mieli okazję przyjrzeć się sesji mediacyjnej z udziałem certyfikowanego mediatora. Zajęcia współprowadzi prawnik, który omówi zasady tworzenia ugód mediacyjnych. Dla kogo: Szkolenie skierowane jest do pracowników i pracowniczek poznańskich instytucji samorządowych, którzy pracują zawodowo z rodzinami. Do udziału zapraszamy w szczególności nauczycielki i nauczycieli z poznańskich placówek oświatowych. Termin i zapisy: Szkolenie odbędzie się w dniach 22 czerwca - 26 czerwca 2024 roku (sobota - środa), w godzinach od 9:30 do 16:00 Zajęcia prowadzone są w siedzibie TKOPD w Poznaniu przy ul. Garbary 97/8 (lokal na III piętrze). Zapisy przyjmujemy mailowo pod adresem szkolenia@kopd.poznan.pl lub telefonicznie pod numerem +48 503 012 219. Szczegółowy opis i program szkolenia na stronie www.kopd.poznan.pl w zakładce "Szkolenia dla Specjalistów".

9. edycja bezpłatnych studiów podyplomowych Szkoła Edukacji PAFW i UW

www.szkolaedukacji.pl

Szkoła Edukacji PAFW i UW otwiera rekrutację na bezpłatne studia podyplomowe w Szkole Edukacji na rok 2024/25. Jeśli...

  • już pracujesz w szkole, ale czujesz, że czegoś Ci brakuje
  • kończysz studia i szukasz swojej drogi
  • wracasz na rynek pracy po urlopie rodzicielskim
  • zawsze myślałeś o byciu nauczycielem, ale dotąd nie było okazji..

... to Szkoła Edukacji jest dla Ciebie idealnym miejscem! Czekamy ze stypendium (2,5 tys./mc), darmowym akademikiem, a przede wszystkim z wyjątkowym programem studiów, opartym na relacjach, praktyce i refleksji. Aplikuj już dziś!
Szczegółowe informacje można znaleźć:
Na naszej stronie internetowej
W poście na Facebooku

"Kompetencje nauczycieli w wielokulturowej szkole" zapraszamy na debatę

https://ibe.edu.pl/pl/debata-tozsamosc-narodowa/2355-podsumowanie-debaty-on-line-projektu-tozsamosc-narodowa-w-procesie-edukacji-szkolnej

Szanowni Państwo,

W imieniu Instytutu Badań Edukacyjnych Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza na debatę: "Kompetencje nauczycieli w wielokulturowej szkole".

Wydarzenie jest organizowane w ramach "Dni Otwartych Funduszy Europejskich" oraz XX - lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Zapraszamy online 10 maja 2024 r., godz. 13:00-13:45

W trakcie debaty poruszone zostaną następujące zagadnienia:

  • wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się nauczyciele i dyrektorzy szkół w pracy w wielokulturowych środowiskach,
  • możliwe rozwiązania i dobre praktyki pracy w wielokulturowych środowiskach.

W dyskusji udział wezmą badacze z projektu "Tożsamość narodowa w procesie edukacji szkolnej", który jest realizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych oraz zaproszeni goście. Więcej informacji o projekcie: https://ibe.edu.pl/pl/debata-tozsamosc-narodowa

Link do formularza rejestracyjnego na webinar:  https://forms.gle/bffym8DA9ouwiVE66
Zgłoszenia będą przyjmowane do 9 maja 2024 r. do końca dnia.

Osoby zgłoszone otrzymają link do wydarzenia.

Departament Funduszy Strukturalnych

Bezpłatne warsztaty online "Praktyczne szkolenie z wykorzystania sztucznej inteligencji w edukacji"

Kutrzeby 10, 61-719 Poznań

Tym razem zapraszamy na bezpłatne warsztaty online "Praktyczne szkolenie z wykorzystania sztucznej inteligencji w edukacji", które poprowadzi Eduentuzjastka, członkini grupy Superbelfrzy RP, doradczyni metodyczna certyfikowana trenerka oświaty, nauczycielka języka polskiego, specjalistka do spraw edukacji medialnej Katarzyna Włodkowska.  Warsztat dedykowany jest nauczycielom oraz dyrektorom szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz edukatorom. Udział jest bezpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona Link do zapisu à https://cdv.clickmeeting.com/poznai-praktyczne-szkolenie-z-wykorzystania-sztucznej-inteligencji-w-edukacji-/registerW oparciu o dane z raportu "Polska edukacja w cieniu AI", aż 51% ankietowanych nauczycieli szkół ponadpodstawowych uważa, że narzędzia oparte na sztucznej inteligencji  zrewolucjonizują edukację. Natomiast zaledwie 28% badanych nauczycieli posiada wiedzę niezbędną do zrozumienia rekomendacji pochodzących od AI. Pora to zmienić.Czy chcesz zrewolucjonizować swoje metody nauczania i przekroczyć granice tradycyjnej edukacji? Dołącz do naszego szkolenia dla nauczycieli i nauczycielek, które pozwoli Ci odkryć pełen potencjał sztucznej inteligencji w szkole!

Dlaczego warto do nas dołączyć?

  • Dowiesz się, jak wykorzystać narzędzia oparte na sztucznej inteligencji do personalizacji procesu nauczania i dostosowania go do indywidualnych potrzeb uczniów.
  • Poznasz najnowsze technologie, które mogą wspomóc zarządzanie klasą, ocenianie prac oraz monitorowanie postępów uczniów, oszczędzając cenny czas i zwiększając efektywność nauczania.
  • Poznasz ekspertów w dziedzinie edukacji i sztucznej inteligencji, aby odkryć nowe pomysły i strategie, które pobudzą kreatywność w Twojej pracy jako nauczyciela, nauczycielki.
  • Poznasz nie tylko teorię, ale także zdobędziesz praktyczne umiejętności w zakresie korzystania z konkretnych narzędzi i aplikacji wspomagających nauczanie.

Korzyści ze szkolenia:

Cel szkolenia: Uczestnicy szkolenia zdobędą praktyczną wiedzę i umiejętności wykorzystania narzędzi AI w celu usprawnienia procesu edukacyjnego oraz zwiększenia zaangażowania i efektywności nauki.

  1. Optymalizacja czasu pracy: Nauczysz się, jak AI może pomóc w szybkim tworzeniu i edytowaniu dokumentów, oszczędzając Twój cenny czas.
  2. Kreatywność bez ograniczeń: Poznasz aplikacje AI, które umożliwiają tworzenie zaawansowanych obrazów, filmów i prezentacji, nawet jeśli nie posiadasz umiejętności graficznych.
  3. Prostota obsługi: Otrzymasz proste instrukcje, które krok po kroku wprowadzą Cię w świat narzędzi AI, czyniąc technologię dostępną i zrozumiałą.
  4. Narzędzia na wyciągnięcie ręki: Zaprezentujemy najbardziej funkcjonalne narzędzia AI, które z łatwością zintegrujesz z codzienną pracą edukacyjną.
  5. Innowacyjne metody nauczania: Dowiesz się, jak tworzyć angażujące materiały dydaktyczne i gry edukacyjne, które przyciągną uwagę uczniów.
  6. Obiektywna ocena postępów: Nauczysz się, jak wykorzystać AI do ewaluacji postępów uczniów, co pozwoli na bardziej obiektywną i precyzyjną ocenę ich rozwoju.

.

Link do szczegółów wydarzenia à https://cdv.pl/wydarzenia/warsztat/poznai-praktyczne-szkolenie-z-wykorzystania-sztucznej-inteligencji-w-edukacji/

Gigathon czyli Ogólnopolski Konkurs Programistyczny

ul. Zygmunta Słomińskiego 15/508 00-195 Warszawa

Ogłaszamy start II edycji Gigathonu czyli Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego organizowanego pod patronatem Ministra Edukacji.
Gigathon to nie tylko największy konkurs informatyczny w Polsce, ale również niezwykła szansa dla uczniów na wykazanie się swoimi technologicznymi umiejętnościami i wygranie nagród takich jak konsola Xbox, smartfony, tablety i wiele innych.

Aby wziąć udział wystarczy zapisać się na stronie: http://info.gigathon.pl/edu i w terminie od 6 do 26 maja rozwiązać krótki quiz online, na podstawie którego zapraszamy uczniów do kolejnego etapu.

Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 7-18 lat i odbywa się w czterech kategoriach.

W tym roku mamy również specjalną konkurencję dla szkół. W ramach akcji Gigathon School Challenge szkoły rywalizują o wspaniałe nagrody w specjalnie przygotowanym rankingu. Placówki, z których najwięcej uczniów weźmie udział w Gigathonie zdobywają:

- bony o łącznej wartości 9000 zł na sprzęt technologiczny i edukacyjny
- stypendia dla uczniów na semestralne kursy z programowania
- zestawy książek od wydawnictw Helion i HarperCollins
- webinar o wykorzystaniu narzędzi sztucznej inteligencji w edukacji

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie: https://crm.giganciprogramowania.edu.pl/app/RankingSzkolGigathon

Zaproszenia na spotkania z ekspertem KAS - rozliczenia podatku dochodowego od os. fizycznych za 2023 roku, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań dedykowanych dla rodziców i opiekunów prawnych.

Urząd Miasta Poznania | ul. Za Bramką 1, 61-842 Poznań adres korespondencyjny: plac Kolegiacki 17, 61-841 Poznań

Zapraszamy do udziału w szkoleniu on-line, w którym zostaną omówione wybrane zagadnienia z rozliczenia podatku dochodowego od os. fizycznych za 2023 roku, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań dedykowanych dla rodziców i opiekunów prawnych.

Spotkanie odbędzie się w aplikacji TEAMS w dniu26 marca, w godz. 10:00-11:30.
Szkolenie poprowadzą dla Państwa eksperci z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Link:

Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

Identyfikator spotkania: 399 938 859 567
Kod dostępu: LuGWCa

Więcej informacji o rozliczeniu PIT na podatki.gov.pl - link:Twój e-PIT

Współpraca z Fundacją Teach for Poland w Poznaniu

https://edulider.teachforpoland.org/

Drodzy Nauczyciele,

w imieniu Fundacji Teach for Poland przekazuję informację o zaawansowanym, bezpłatnym programie liderskim. Program obejmuje:

    dwuletnia indywidualna opieka tutorska,

    wsparcie mentora z biznesu

    superwizja nauczycielska 

    praktyczne warsztaty z zakresu przywództwa w edukacji, komunikacji bez przemocy, nowoczesnych metod nauczania, pozytywnej dyscypliny, budowania swojej marki osobistej i wiele innych,

    finansowanie projektów dla szkoły i społeczności lokalnej z Funduszu "Działam"

    skorzystanie z Funduszu "Dobrostan" na wzmocnienie swojego zdrowia i równowagi,

    możliwość skorzystania z opieki bądź wsparcia psychologa,

    zagraniczna wizyta studyjna w szkołach organizacji Teach for All

    możliwość codziennej współpracy ze szkołami z 60 krajów

    po ukończeniu programu dyplom i dołączenie do oficjalnej grupy Alumni Teach for Poland i dalsze wsparcie w rozwoju

    Dowiedz się więcej o 4. edycji Programu Rozwoju EduLiderstwa: https://edulider.teachforpoland.org/

    Nabór trwa do końca kwietnia!

    Pamiętaj, że  "Twoja przyszłość siedzi w ławce - Dzieci, które jutro będą naszymi sąsiadami, lekarkami, współpracownikami, prawniczkami, muzykami, wyborcami, projektantkami, dzisiaj... siedzą w szkolnej ławce".

MegaMisja dla szkół w województwie wielkopolskim - rusza nabór do bezpłatnego programu Fundacji Orange

al. Jerozolimskie 160, 02-326 Warszawa

Ruszył nabór do bezpłatnego programu edukacyjnego MegaMisja dla klas 1-3 szkół podstawowych. Organizatorem jest @Fundacja Orange, która zaprasza nauczycielki i nauczycieli do cyklu zajęć, które budują MegaMoce - czyli kompetencje społeczne oraz postawy, które ułatwią dzieciom stawianie pierwszych kroków w świecie pełnym ekranów. Do tej pory aż 176 szkół z woj. wielkopolskiego wzięło udział w MegaMisji, a kolejne mogą dołączyć już teraz.

W MegaMisji dzieci uczą się jak ważna jest współpraca, empatia, szacunek a jednocześnie umiar w korzystaniu z urządzeń ekranowych, krytyczne podejście do treści napotykanych w sieci oraz rozpoznawanie zagrożeń i radzenia sobie z nimi, np. zwracania się o pomoc do zaufanych dorosłych.

Każda szkoła w programie otrzyma nieodpłatnie scenariusze zajęć, które pomagają realizować podstawę programową, pomoce naukowe oraz wsparcie ze strony Zespołu MegaMisji.

Zachęcamy nauczycieli i nauczycielki do zgłaszania się  - nabór trwa do 29 kwietnia. Aby wziąć udział w MegaMisji należy wypełnić formularz online i dołączyć do niego pracę zgłoszeniową - krótkie nagranie video, w którym przedstawiciel szkoły opowie o swojej motywacji do udziału w programie. Szczegóły dotyczące programu znajdują się na stronie www.fundacja.orange.pl/megamisja. Realizacja MegaMisji rozpocznie się we wrześniu br.

Więcej informacji na temat inicjatywy tutaj.

https://prhub.prowly.com/301758-megamisja-dla-szkol-w-wojewodztwie-wielkopolskim-rusza-nabor-do-bezplatnego-programu-fundacji-orange

Festiwal Rzemiosła

https://www.irpoznan.com.pl/wiadomosc,zapraszamy-na-ii-festiwal-rzemiosla-i-gre-miejska.html

Warsztaty, pokazy, wystawy, degustacje lokalnych wyrobów, występy artystyczne, a nawet gra miejska - to wszystko czeka na młodzież podczas II Festiwalu Rzemiosła. Impreza odbędzie się 17 kwietnia, jednak zapisy trwają do 27 marca. Celem przedsięwzięcia jest pokazanie korzyści, płynących z nauki konkretnego zawodu.

Impreza odbędzie się już po raz drugi, w 7 wielkopolskich miastach, także w Poznaniu. Jest skierowana w szczególności do uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych. W naszym mieście atrakcje czekają na młodzież przy ul. Niezłomnych 2 - w siedzibie Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej. Festiwal rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do 15.

W programie znalazły się: pokazy i spotkania z rzemieślnikami, konkursy, degustacje lokalnych wyrobów i występy artystyczne. Chętni mogą także wziąć udział w grze miejskiej "ZaGRAjMY w rzemiosło". Rywalizować między sobą będą czteroosobowe zespoły. Gracze otrzymają kartę wraz z mapą i zaznaczonymi punktami do odwiedzenia. W każdym z nich będą mieli do wykonania konkretne zadanie - wszystko w jak najkrótszym czasie.

Aby wziąć udział w festiwalu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej (rejestracji dokonuje opiekun grupy). Czas na to jest do 27 marca. Zapisy obowiązują także na grę miejską - formularz jest dostępny tutaj. Liczba miejsc w zabawie jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń. 

Organizatorem festiwalu jest Wielkopolska Izba Rzemiosła przy współpracy z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu.

Raport "Polska edukacja w cieniu AI"

ul. Kutrzeby 10, 61-719 Poznań

Szanowni Państwo, 

niesamowicie szybki rozwój technologii, w tym sztucznej inteligencji, wpływa bezpośrednią również na branżę edukacyjną. Jako edukatorzy stajemy przed niesamowicie trudnym wyzwaniem. 

Chcąc poznać skalę zjawiska z różnych perspektyw zaprojektowaliśmy w Collegium Da Vinci badania na temat wiedzy o nowych narzędziach opartych na AI, skali ich wykorzystywania w procesie edukacji oraz obaw z nimi związanych. Z analizy odpowiedzi blisko 2400 respondentów, w tym uczniów, nauczycieli, studentów, wykładowców akademicki oraz przedstawicieli biznesu, wynika, że świadomość zmian w każdej z tych grup jest inna, tak samo jak inne jest postrzeganie przez nie oczekiwań, nadziei i zagrożeń związanych z wykorzystanie AI w edukacji.

Wierzę w konieczność dyskusji, wypracowania rozwiązań i przede wszystkim w działanie! Jako Collegium Da Vinci jesteśmy otwarci na inicjatywy, sami z nimi również wychodzimy.

Serdecznie zapraszam do pobrania pełnego raportu z badań (pod adresem raporty.cdv.pl/poznai) oraz zapoznania się z materiałami video z naszej konferencji na temat AI i edukacji. Zachęcam również do obejrzenia pierwszego dedykowanego webinaru dla nauczycieli (PoznAI: Warsztaty dla edukatorów - Jak wykorzystać AI w edukacji? (youtube.com). Kolejne już wkrótce!

"Laboratorium baterii" Kampania edukacyjna Volkswagen Group Polska Sp. z O. O. na rzecz utylizacji baterii i akumulatorów

.

Światowy Dzień Baterii obchodziliśmy 18 lutego. W tym właśnie dniu 18 lutego w 1745 roku urodził się włoski wynalazca Alessandro Volta, który jako pierwszy skonstruował ogniwo galwaniczne, czyli wszechobecną baterię, która zrewolucjonizowała świat. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie świata bez baterii, które używamy do zasilania latarek, zabawek czy nawet samochodów. Niestety z tą wszechobecnością pojawił się także problem elektroodpadów. Polski Komitet OMEP podejmuje działania edukacyjne ukazujące dzieciom skąd się biorą baterie, jak z nich prawidłowo korzystać, jakie dają możliwości i jak je utylizować, aby nie były niebezpieczne dla środowiska.

Z tej właśnie okazji, z ogromną przyjemnością inaugurujemy i serdecznie zapraszamy do uczestnictwa  w ogólnopolskim projekcie edukacyjnej wspieranym przez Volkswagen Group Polska   LABORATORIUM   BATERII.

Warunkiem przystąpienia do Projektu jest wypełnienie formularza zgłoszenia i przesłanie go do organizatorów. Formularz będzie dostępny od 26 lutego 2024r. od godz. 8:00 w linku:

https://forms.gle/64NRfWCtyjYqXz1h6

            Wszystkie materiały związane z realizacją Projektu będą dostępne na stronie Polskiego Komitetu OMEP od 26 lutego 2024r. Szczegółowe informacje można znaleźć w Regulaminie Projektu.

Konferencja Słowa kluczowe: AI w edukacji

Brama Poznania ul. Gdańska 2, 61-123 Poznań

Zapraszamy nauczycielki i nauczycieli do zapisów na wydarzenie.

Podczas cyklu konferencji "Słowa kluczowe" podejmujemy tematy ważne dla edukacji. Ubiegłoroczna edycja odbyła się pod hasłem "Słowa kluczowe: dziewczyny w STEM", w tym roku przyjrzymy się zjawisku sztucznej inteligencji w środowisku szkolnym.
Do udziału w "Słowa kluczowe: AI w edukacji" zaprosiliśmy prelegentów i prelegentki, którzy inspirują, dzielą się wiedzą i refleksją, zachęcają do dyskusji. Nie zabraknie także głosu młodzieży - czy tak samo definiujemy możliwości i zagrożenia wynikające z korzystania z AI?
Sztuczna inteligencja stała się faktem, co niewątpliwie pociągnie za sobą transformację edukacji. Ta rewolucja jako zmiana systemowa, wymaga czasu. Jednak w dynamicznie rozwijającym się świecie nauczyciele (-ki) nie mogą czekać - już dziś wdrażają w swojej codziennej pracy rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Jest ona sojuszniczką w odkrywaniu i rozwijaniu unikalnych zdolności ucznia (-nnicy), umożliwiając personalizację procesu nauczania. Dzięki dostępowi do inteligentnych narzędzi, nauczyciele (-ki) mogą nie tylko dostosowywać program nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów, ale także do swoich własnych. Wraz z niezwykłymi możliwościami, pojawiają się także wyzwania - przyjrzyjmy się także im.
Wśród prelegentek i prelegentów biorących udział w konferencji są:
dr Monika Herkt Ksenia Herbst-Buchwald
dr hab. Marek Zieliński
prof. CDV dr Krzysztof Patkowski
Piotr i Aleksandra Stanisławscy Jolanta Majkowska
dr Aleksandra Binicewicz
Wojciech Wątor
Małgorzata Dynowska
dr Agnieszka Jankowiak-Maik Uczniowie
uczennice (VI Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu)
Zapraszamy nauczycielki i nauczycieli do zapisów na wydarzenie. Więcej o konferencji oraz link do zapisów tutaj: https://csenigma.pl/edukacj.../slowa-kluczowe-ai-w-edukacji/
Udział jest bezpłatny.
29 lutego (czwartek) o 10:00 Brama Poznania (ul. Gdańska 2, 61-123 Poznań)

Konferencja online JobInAir - rozwiń skrzydła swojej kariery!

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o. 32-083 Balice, ul. kpt. M. Medweckiego 1

W imieniu Partnerów projektu VirtuAir Reality, tj. Fundacji Instytut Rozwoju Edukacji i Przedsiębiorczości, SIMPRO, Isavii i naszym - Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, mamy zaszczyt zaprosić Nauczycieli oraz Uczniów do śledzenia transmisji bezpłatnej Konferencji pn. "Jobinair - rozwiń skrzydła swojej kariery!", 26 lutego 2024 r. w godzinach 10:00 - 14:00.
Celem Konferencji jest przedstawienie efektów naszej pracy nad projektem "VirtuAir Reality" - projektowanie przyszłości w zawodach lotniczych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości lotniska", który skupia się na nowatorskim podejściu do kształtowania przyszłości w zawodach lotniczych.
Podczas konferencji zaprezentujemy platformę zawodoznawcza obejmującą 70 zawodów lotniczych oraz wirtualne awatary przykładowych stanowisk operacyjnych. Będzie to doskonała okazja do zgłębienia tematyki związanej z przyszłością lotnictwa oraz na poznanie nowatorskich metod w zakresie doradztwa zawodowego.
Aby wziąć udział w bezpłatnej Konferencji, należy uzupełnić formularz rejestracyjny, dostępny pod adresem: https://forms.gle/xciVkosEHVS5fZoU7
W przeddzień Konferencji na podany w formularzu adres e-mail zostanie wysłany Państwu link do transmisji online.

Projekt FitSchool

Al. Jerozolimskie 96 00-807 Warszawa

Projekt ma na celu wspierać nauczycieli głównie w prowadzeniu zajęć wychowania fizycznego na wczesnym etapie edukacji.

Już ponad 600 szkół oraz przedszkoli i ponad 1000 nauczycieli z całej Polski korzysta z materiałów. Są to 30min oraz 3min zajęcia sportowe oraz szkolenia z różnych dziedzin dla nauczycieli. W najbliższym czasie planujemy rozszerzyć ofertę o ćwiczenia skupione na realizacji podstawy programowej, o ćwiczenia z treningu uważności oraz o gotowe materiały edukacyjne skierowane do dzieci np. z obszaru odżywiania.

Wszystkie materiały są przygotowywane przez ekspertów takich jak pediatra, kardiolog, fizjolog czy metodyk nauczania. W tworzeniu materiałów uczestniczyło również 2 naukowców z uczelni AWF Poznań gdzie projekt otrzymał pozytywną opinię.

Projekt jest całkowicie bezpłatny dla nauczycieli, szkół oraz samorządów i taki pozostanie. Nie zbieramy danych wrażliwych, a wszystkie dokumenty i regulaminy są dostępne na stronie www. Prosta rejestracja użytkowników ma nas tylko chronić przed komercyjnym wykorzystywaniem materiałów oraz gwarantować, że będą z nich korzystały osoby z kwalifikacjami do pracy z dziećmi.

Nie ma również obowiązków raportowych. Ogólnie nie ma żadnych zobowiązań po stronie użytkownika. Nauczyciele korzystają z materiałów kiedy chcą jako uzupełnienie tradycyjnych lekcji.

VIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Dzieła Aleksandra Fredy w malarstwie i rysumku"

Nowodworski Ośrodek Kultury ul. Paderewskiego 1A 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

Towarzystwo Historyczne im. Szembeków wraz z Nowodworskim Ośrodkiem Kultury organizują już ósmą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Dzieła Aleksandra Fredry w malarstwie i rysunku".  
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Prosimy o rozpowszechnienie informacji o konkursie w podległych Państwu placówkach.
W załączniku znajdziecie Państwo Regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszeniową i oświadczeniem dla rodzica/opiekuna prawnego.