Samorządy razem dla swoich miast i gmin

Podczas Forum Samorządowego Local Trends w Poznaniu zebrał się Zarząd Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. Prezydenci dużych miast podsumowali kampanię  profrekwencyjną #NieŚpijBoCięPrzegłosują - jedną z cegiełek frekwencji wyborczej, która wyniosła prawie 74 proc. Rozmawiali również o wyzwaniach, jakie czekają samorządy.

Na zdjęciu prezydenci miast pod ścianką konferencyjną, przy mikrofonie prezydent Poznania - grafika artykułu
Samorządowcy podsumowali kampanię profrekwencyjną

- Witam w lepszej Polsce! Każdy głos oddany w tych wyborach był ważny, więc dziękujemy za ogromną determinację - mówił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich. -  Frekwencja była historyczna, Polacy stali w kolejkach po kilka godzin, by zagłosować. My, jako Unia Metropolii Polskich, włączyliśmy się do akcji profrekwencyjnej #NieŚpijBoCięPrzegłosują. Jej pomysł wypłynął z Gdańska, a rozpoczęliśmy ją w Warszawie i później kontynuowaliśmy we wszystkich miastach UMP. 

Samorządowcy podczas Zarządu UMP rozmawiali również o pilnych działaniach na niedaleką przyszłość - takich jak zwiększenie udziałów jednostek samorządowych w podatkach dochodowych, zwiększenie ich autonomii finansowej, przywrócenie subwencji rozwojowej, ustalenie obiektywnych kryteriów dotacji celowych oraz wzmocnienie roli samorządu terytorialnego.

- Te wybory pokazały nam, jak ważna jest edukacja i inwestowanie w młodych ludzi  - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - To nasza wielka odpowiedzialność, by historia z 2015 i 2019 roku więcej się nie powtórzyła. W niedzielnych wyborach na PiS głosowało bardzo wiele osób, więcej niż 4 lata temu i z tego faktu musimy dziś wyciągnąć wnioski. Przed nami wiele pracy, nie tylko w obszarze edukacji, opieki społecznej, ale też walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Dziękuję za oszałamiającą frekwencję i ogromny udział w wyborach młodych ludzi i kobiet. 

Propozycje rozwiązań odpowiadających na problemy miast i gmin można znaleźć w rozwiązaniach legislacyjnych, które organizacje samorządowe takie jak Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich złożyły w maju w Senacie RP podczas Dnia Samorządu Terytorialnego. Są to "Diagnozy i recepty na główne problemy samorządu terytorialnego".

- Zbliża się 15 listopada, to termin, do którego powinniśmy przedłożyć projekty budżetów do prac nad ich uchwaleniem - podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. -. W warunkach, w jakich je tworzyliśmy, nie mamy możliwości korekt, które przygotowałyby nas do wykorzystania środków z KPO. W następny rok wejdziemy więc z większym deficytem i mamy tego świadomość. Nie ma dziś ważniejszej kwestii niż wykorzystanie pieniędzy z KPO w inwestycjach regionalnych, służących naszym mieszkańcom. Chcemy usiąść do rozmów z nowym rządem, który - mam nadzieję - do końca grudnia będzie już działał.

AW