W nowym zbiorniku retencyjnym jest już woda

Na osiedlu Kiekrz powstał zbiornik retencyjny. Jego zadaniem jest gromadzenie wód deszczowych i roztopowych. Obecnie trwają prace związane z infrastrukturą towarzyszącą dla spacerowiczów oraz obsługi technicznej.

Galeria zdjęć nowego zbiornika retencyjnego w Kiekrzu - grafika artykułu
Na osiedlu Kiekrz powstał zbiornik retencyjny. Jego zadaniem jest gromadzenie wód deszczowych i roztopowych fot. PIM

- Zbiornik retencyjny już pełni swoją podstawową funkcję, bo po ostatnich opadach został wypełniony wodą deszczową. Wcześniej wykonawca zajmował się przebudową kolektora deszczowego, a teraz koncentruje się na placu serwisowym przy zbiorniku. Docelowo mieszkańcy będą tu także mogli spędzać czas, bo powstaje dla nich ścieżka z ławkami i oświetleniem - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

FILM

Zbiornik powstał w rejonie ulic Kierskiej, Sanatoryjnej i Sztormowej. Jego pojemność to ok. 3000 metrów sześciennych. Retencjonowanie wody pozwoli na minimalizowanie zagrożenia zalewania położonych niżej budynków i ulic podczas ulewnych deszczów oraz zabezpieczenie okolicy przed podtopieniami spowodowanymi wystąpieniem z brzegów rzeki Samicy Kierskiej.

Przed wykopaniem i wzmocnieniem nowego zbiornika, przebudowany został dotychczasowy kolektor odprowadzający wodę, który był już w złym stanie technicznym. Wykonany został również dodatkowy kolektor dla awaryjnego zrzutu wody w trakcie prac konserwacyjnych.

W ramach zadania doprowadzona do prawidłowego stanu technicznego zostanie cała infrastruktura towarzysząca zbiornika. Należy tu wymienić m.in. renowację istniejących rowów odprowadzających wody deszczowe, które obecnie nie spełniają swoich funkcji. Przed dopływem wód do zbiornika zastosowane zostaną urządzenia wychwytujące zanieczyszczenia stałe.

Inwestycja zyskała dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach działania "Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska".

PIM