Święto Konstytucji 3 Maja w Poznaniu
Tegoroczne poznańskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się tuż po godz. 10 rano w Sali Sądowej Ratusza. Tam pod pomnikiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wspólną wiązankę kwiatów złożyli: Agata Sobczyk Wojewoda Wielkopolska, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.
Kulminacja obchodów miała jednak miejsce na placu Wolności. Można tam było wysłuchać koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. W samo południe rozpoczęły się główne uroczystości. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego oraz podniesieniu biało-czerwonej flagi odczytana została preambuła do Konstytucji 3 Maja.
- Mimo obaw o odporność demokracji na zakusy ze strony jej wrogów, o wojnę za naszymi granicami, o wiele spraw pierwszorzędnych i drobnych, lecz ważnych - jestem optymistą - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Bo jest nas tutaj wielu. Bo nie jesteśmy obojętni. Bo ożywiamy pamięć wydarzeń sprzed ponad dwóch stuleci i myślimy o przyszłości. Konstytucja 3 Maja to nadal jedna z najważniejszych lekcji historii, z której czerpiemy siłę i która jest dla nas przestrogą. Wolność i ojczyzna - nosimy je w sercu. Praca i odpowiedzialność, bohaterstwo codzienności, rozumne projektowanie jutra - to nasza najważniejsza rola. Niech żyje pamięć majowej Konstytucji, naszej dumy i nauczycielki.
Oficjalną część uroczystości zakończył pokaz musztry paradnej oraz defilada pododdziałów. Swoich przedstawicieli wystawiły: Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, policja, służba więzienna oraz straż pożarna. W tym roku dołączył także oddział honorowy wystawiony przez Kompanię Reprezentacyjną Sił Powietrznych z Dęblina, która zazwyczaj bierze udział w obchodach w Warszawie.
Ale na tym nie zakończyły się atrakcje przygotowane dla poznaniaków i poznanianek. Na placu Wolności stanął też historyczny tabor - zabytkowe tramwaje i autobus można było zwiedzić, a później wybrać się nimi na przejażdżkę. Do dyspozycji gości były: wagon silnikowy Bergische Stahlindustrie Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer, skład KSW i S2D oraz Ogórek, czyli Jelcz z przyczepą.
Co więcej, z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji otworzyły dla zwiedzających Kopiec Wolności nad Jeziorem Maltańskim. Na szczyt można wejść 3 maja w godzinach 10:00-19:00.
AW