Nowe miejsce dla przyszłych piekarzy

Rozpoczęła się budowa Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie piekarstwa przy ul. Warzywnej. Kształcić będą się tam młodzi ludzie, którzy właśnie z tym zawodem wiążą swoją przyszłość. Prace mają zakończyć się do końca tego roku.

Wizualizacja przedstawiająca mające powstać budynki. - grafika artykułu
Poglądowa wizualizacja Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie piekarstwa, które ma powstać przy Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego przy ul. Warzywnej/ PIM

- Tworzymy nowe miejsce nauki dla młodych ludzi kształcących się w dziedzinie piekarstwa. W tej branży niestety brakuje specjalistów - zarówno w produkcji, jak i sprzedaży chleba oraz pozostałych wyrobów, choć z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na zdrową żywność - tłumaczy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Nowy budynek będzie bardzo ekologiczny, niemal z zerowym zużyciem energii. Będzie to możliwe dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, m.in. pompie ciepła, instalacji fotowoltaicznej oraz wentylacji z rekuperacją. Przy szkole planowany jest też nowy zbiornik retencyjny.

Branżowe Centrum Umiejętności będzie częścią Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego przy ul. Warzywnej. W ramach inwestycji rozbudowany zostanie istniejący budynek placówki. Nowy obiekt będzie składał się z trzech brył o różnej wysokości nawiązujących do architektury głównego gmachu.

W powstałej placówce szkoleniowej znajdzie się pracownia, która umożliwi kształcenie w zawodzie piekarza. Mają odbywać się tam szkolenia prowadzone przez rzemieślników czy też wykwalifikowanych w tym zakresie nauczycieli. Zajęcia te będą kierowane do uczniów, nauczycieli oraz osób dorosłych.

- Miasto Poznań od lat wspiera szkolnictwo zawodowe. Przez lata panowało przeświadczenie, że kształcenie branżowe jest gorsze niż to ogólne. Powoli zmieniamy takie myślenie. W ramach akcji "Szacun dla zawodowców" promujemy naukę konkretnego fachu. To nie tylko targi Arena Zawodów, ale też wiele inwestycji poprawiających warunki nauki uczniów i pracy dla nauczycieli - podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Budynek Branżowego Centrum Umiejętności będzie bezpośrednio połączony ze starą częścią szkoły. W pierwszej, parterowej bryle przewidziane jest miejsce na pracownię piekarniczą wraz z pomieszczeniami magazynowymi i technicznymi. W dwukondygnacyjnej części będą pomieszczenia administracyjne, węzeł sanitarny i sale szkoleniowe. W najwyższej, trzykondygnacyjnej bryle, która połączy stare i nowe budynki, będzie część komunikacyjna z klatką schodową i windą. Planowana powierzchnia całkowita to ok. 730 metrów kwadratowych. Obiekt będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Przy szkole planowany jest nowy zbiornik retencyjny. Teren wokół placówki zostanie zagospodarowany - zyska elementy małej architektury oraz miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami.

AJ/ PIM