Międzynarodowy Dzień Kombatanta
- Międzynarodowy Dzień Kombatanta jest okazją, by zwrócić się ku tym, którzy w przeszłości byli gotowi poświęcić siebie na rzecz naszej narodowej i lokalnej wspólnoty - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - W stolicy Wielkopolski pamiętamy o naszych bohaterach. Podziwiamy ich odwagę, ale też bardzo współczujemy cierpień i trudów, jakie przyszło im znosić. Przede wszystkim jednak bardzo im dziękujemy, bo bez ich poświęcenia, heroizmu i marzeń o wolności, nie byłoby ojczyzny, w której żyjemy dziś, na której nam zależy.
W Poznaniu kombatanci - tak jak wszyscy seniorzy - mogą skorzystać m.in. z programu Viva Senior. To zbiór licznych bezpłatnych usług dla starszych poznaniaków i poznanianek. Tylko w 2023 roku w ramach pakietu wykonano ich ponad 26 tysięcy. Wśród propozycji jest m.in. "Taksówka dla Seniora", czyli bezpłatne przejazdy do urzędu, na cmentarz albo do specjalistycznej placówki medycznej na umówioną wizytę, "Złota Rączka", czyli pomoc przy drobnych, domowych usterkach czy "Mobilna pielęgnacja stóp", czyli bezpłatna usługa kosmetyczna, a także "Mycie okien w domach seniorów". Starsi mieszkańcy Poznania mogą też skorzystać z "Porządkowania nagrobków" na dwóch miejskich cmentarzach, a także z bezpłatnego transportu na terenie miejskich nekropolii.
Seniorzy mogą też odebrać Poznańskie Pudełko Życia, skorzystać z usługi "Książka dla Seniora", czyli dostarczania do domu książek, audiobooków, filmów z zasobów Biblioteki Raczyńskich. W Poznaniu działa również Miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.
Poza pakietem Viva Senior Miasto przygotowało również wiele innych programów wsparcia. Starsi mieszkańcy i mieszkanki stolicy Wielkopolski mogą więc za darmo zaszczepić się przeciwko grypie (w ubiegłym roku zdecydowało się na to nieco ponad 2 tys. osób) czy skorzystać z Punktu Opieki Farmaceutycznej, by upewnić się co do przyjmowanych leków.
Co więcej, kombatanci - uczestnicy Poznańskiego Czerwca '56 mogą także ubiegać się o pomoc finansową w ramach rządowego programu. Wnioski należy kierować do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Można je składać do 30 kwietnia 2024 r.
Miasto i lokalny Instytut Pamięci Narodowej wspólnie ratują od zapomnienia zaniedbane groby Powstańców Wielkopolskich. Najwięcej zidentyfikowano ich w Poznaniu - na samych tylko cmentarzach komunalnych spoczęło ponad 3,5 tysiąca weteranów (687 na Miłostowie oraz 2867 na Junikowie). Niestety, wieloma z tych mogił nie ma kto się opiekować, gdyż Powstańcy odeszli bezpotomnie lub ich rodziny rozjechały się po świecie. W ramach współpracy renowacji poddawane są zaniedbane groby znajdujące się nieopodal głównych szlaków komunikacyjnych nekropolii. W przypadku mogił w miejscach mało widocznych i trudniej dostępnych szczątki są ekshumowane i skremowane trafiają do kolumbarium powstańczego na Junikowie.
Miasto Poznań wspólnie z poznańskim środowiskiem kombatantów organizuje - lub wspiera organizację - uroczystości poświęconych ważnym, historycznym wydarzeniom. To m.in. obchodyrocznic: Poznańskiego Czerwca 1956, Akcji Bollwerk, zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań, uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Powstania Warszawskiego, podpisania rozejmu w Trewirze czy pierwszych uwięzień w Lager Glowna.
JZ