Miasto z pomocą organizacjom pozarządowym
To wyjątkowe wsparcie - najczęściej samorządy po prostu wspierają organizacje pozarządowe, organizując konkursy na dotacje dla ich działań. Tym razem jednak jest inaczej - Miasto pomoże lokalnym NGO w staraniach o pieniądze z zewnątrz, dofinansowując tzw. wkład własny.
Dzięki temu poznańskie fundacje i stowarzyszenia będą mogły łatwiej sięgnąć po większe pieniądze z innych źródeł, na przykład z projektów unijnych. Wiele instytucji, które wspierają organizacje pozarządowe, wymaga bowiem tzw. wkładu własnego. W praktyce oznacza to, że jeśli np. jakaś fundacja chce sięgnąć po dofinansowanie, musi często wykazać, że ma również własny udział w planowanym przedsięwzięciu. Dla części z nich ta przeszkoda okazuje się jednak barierą nie do przejścia.
- O taki rodzaj wsparcia prosiły same organizacje pozarządowe, chcemy więc wyjść im naprzeciw - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - To duża szansa zwłaszcza dla tych NGO, które nie operują wystarczającym budżetem i w związku z tym często nie mogą startować w konkursach, a tym samym również sięgnąć po dofinansowanie. Konkurs przyczyni się do rozwiązania tego problemu. Dzięki temu organizacje pozarządowe będą mogły starać się o większe wsparcie, a co za tym idzie - jeszcze skuteczniej działać na rzecz wszystkich poznanianek i poznaniaków.
Wymogi konkursu są proste. Projekt, którego wkład własny ma zostać dofinansowany, musi dotyczyć zadań publicznych i być skierowany do poznaniaków i poznanianek, a pieniądze na wkład własny trzeba wydać do końca roku. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie witkac.pl.
Poznańskie organizacje pozarządowe są bardzo różnorodne - część z nich zajmuje się ochroną zdrowia, inne edukacją, kulturą, sportem, pomocą osobom z niepełnosprawnościami czy rozwiązywaniem problemów uzależnień. Miasto wspiera ich działalność.
Na Chwaliszewie działa Poznańskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, które zapewnia im przyjazną przestrzeń. Można tam wynająć pomieszczenia, a organizacje mają dostęp nie tylko do sal, ale także do znajdującego się w nich sprzętu - np. kamer, mikrofonów, platform do zdalnej komunikacji, namiotów, leżaków czy sztalug. NGO mogą tam liczyć na doradztwo - ogólne oraz specjalistyczne - a także na szkolenia i warsztaty. Na działalność centrum do końca 2025 roku Miasto przeznaczy łącznie 1,2 mln zł. Poznań od wielu lat organizuje również "Poznański Targ Dobra" - prestiżowe wydarzenie, podczas którego wszyscy mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogą poznać działalność lokalnych NGO.
AW