5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Koordynatora Wolontariatu. Poznań docenia działania mieszkańców na rzecz innych osób. Dlatego oficjalnie przyjął program rozwoju wolontariatu miejskiego. Taką decyzję podjęli radni na wtorkowej sesji rady miasta.

Schroniska, ogrzewalnie, jadłodajnie, Mobilny Punkt Wsparcia - to tylko niektóre formy pomocy, jakie dostępne są w Poznaniu dla osób w kryzysie bezdomności. Ruszyła wspólna akcja miejskich służb i organizacji pozarządowych.

Po ponad dwóch miesiącach od sierpniowej tragedii w kamienicy przy ul. Kraszewskiego, 11 listopada znów tą ulicą pojadą tramwaje linii numer 2. Zanim to jednak nastąpi, trzeba zamontować sieć trakcyjną, a następnie wykonać konieczne prace przyłączeniowe. Wymusi to zmiany w komunikacji na liniach autobusowych nr 164, 219 i 258 od 5 do 8 listopada oraz na liniach tramwajowych nr 2, 8 i 18 w dniach 6 i 7 listopada. W tych dniach ulica będzie też zamknięta dla samochodów. Zmieni się też organizacja ruchu na ulicach dojazdowych do ul. Kraszewskiego.

Mieszkający w Poznaniu i płacący tu podatki  zapłacą mniej niż pozostali za pozostawienie samochodu w strefach płatnego parkowania. Takie udogodnienie ma nagrodzić tych, którzy już składają coroczne deklaracje w stolicy Wielkopolski, ale także zachęcić do wpisania aktualnego miejsca zamieszkania w deklaracji PIT. Według aktualnych wyliczeń w przyszłym roku każde 1000 osób, które to zrobią, zapewni wpływ około 5 milionów zł, który będzie mógł wykorzystany dla mieszkańców. 

11 nowych sal gimnastycznych, 90 zmodernizowanych boisk oraz 24 bieżnie lekkoatletyczne i skocznie, służące do skoku w dal - to wszystko udało się zrealizować w Poznaniu w ciągu ostatnich 10 lat. A to nie koniec. W planach jest m.in. budowa kolejnych hal i boisk sportowych. 

Tańsze bilety na spektakle teatralne i seanse w kinie Muza, niższe ceny za zostawienie samochodu na parkingu Park&Ride, wejścia za złotówkę na basen - to tylko część propozycji, jakie jesienią można znaleźć w programie OK Poznań. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. 

Urzędnicy z Wrocławia przyjechali do Poznania, by porozmawiać o działaniu rad osiedli. Stolica Wielkopolski może być wzorem dla innych miast, jeśli chodzi o współpracę z jednostkami pomocniczymi. 

Co zrobić, by zaoszczędzić aż 700 litrów wody tygodniowo? Jak zrezygnować z plastiku i dzięki temu zachować w portfelu nawet tysiąc złotych rocznie? W jaki sposób wyłapywać "wampiry energetyczne" i skutecznie oszczędzać prąd? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają w Maltańskim Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym w Poznaniu, gdzie do 22 listopada można odwiedzić EkoEksperymentarium - interaktywną wystawę o ekologii na co dzień. Wstęp jest bezpłatny.

Zgodnie z zapowiedziami 4 listopada rozpoczęła się wymiana nawierzchni jezdni realizowana przez wykonawcę nowej drogi rowerowej w rejonie parku T. Mazowieckiego. Prace dotyczą okolicy skrzyżowania ul. Strzeleckiej, Garbary i Kazimierza Wielkiego. W dniach 5-6 listopada będzie tam układana masa bitumiczna, dlatego należy liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu.

W ten weekend miasto nieco zwolni tempo - w piątek poznaniacy i poznanianki wybiorą się na cmentarze, by celebrować pamięć o swoich bliskich zmarłych. Jednak już w sobotę i niedzielę można będzie wybrać się na koncerty lub spektakle, a nawet wziąć udział w biegu i przechadzce po Poznaniu. 

Przy okazji budowy drogi rowerowej w rejonie ul. Strzeleckiej i Królowej Jadwigi, wymieniona zostanie nawierzchnia na fragmencie jezdni ul. Strzeleckiej, a także w obrębie skrzyżowania ul. Garbary i ul. Kazimierza Wielkiego. W pierwszej kolejności prace dotyczyć będą ul. Strzeleckiej, dlatego 4 listopada będzie obowiązywała tam zmieniona organizacja ruchu.

W obrębie przystanku PST Słowiańska na Winogradach trwają prace związane z infrastrukturą rowerową, które wiążą się z wyłączeniem z ruchu części ramp i tunelów. W czwartek, 31 października po południu udostępniony zostanie fragmentz nową nawierzchnią.

Według projektu, który zostanie przedstawiony radnym i gminom ościennym, od 1 września 2025 roku mają zmienić się stawki za przejazdy autobusami i tramwajami. Jednak mieszkańcy Poznania (a także 19 gmin współpracujących z Zarządem Transportu Miejskiego), którzy rozliczają podatki w swoim miejscu zamieszkania, będą płacić za sieciówki tyle samo, co dziś - a w niektórych przypadkach nawet jeszcze mniej. Nie zmieni się też cena biletów specjalnych - dla seniorów i uczących się dzieci.

Liczba wyników na stronie
20