16. Poznań Półmaraton - informacje komunikacyjne
Aby ułatwić przemieszczanie się pasażerów uruchomione zostaną 4 dodatkowe linie tramwajowe. Dla poruszających się samochodami przygotowano śluzy przez trasę biegu.
Komunikacja publiczna
Zmiany w transporcie publicznym wprowadzane będą stopniowo. Na niektórych liniach od pierwszych kursów, na innych w zależności od przebiegu imprezy. Po przebiegnięciu ostatniego biegacza/biegaczki przez poszczególne skrzyżowania tramwaje i autobusy stopniowo powracać będą na swoje stałe trasy.
Aby zapewnić pasażerom możliwie najbardziej dogodną komunikację, w trakcie biegu funkcjonowały będą dodatkowe linie tramwajowe nr 52, 55, 58 i 59.
W miejscach przecinania się przebiegu linii komunikacyjnych z trasą biegu zostaną wytyczone tzw. "śluzy", czyli miejsca gdzie tramwaje, autobusy oraz samochody będą mogły przejechać. Mogą tu wystąpić chwilowe wstrzymania ruchu z uwagi na przemieszczanie się biegaczek i biegaczy.
Szczegółowe opisy tras tramwajowych i autobusowych w dniu półmaratonu znajdują się na stronie ZTM.
Zmiany organizacji ruchu
Trasa biegu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach od 8:30 do 13:30. Dodatkowo ulica Grunwaldzka, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Roosevelta do skrzyżowania ulic Szylinga / Matejki, zamknięta będzie od godziny 6.00.
Trasa zaczyna się i kończy na Międzynarodowych Targach Poznańskich, otaczając pętlą lub przecinając Łazarz, Wildę, Stare Miasto, Jeżyce i Grunwald. Na całej jej długości funkcjonować będą tzw. śluzy, umożliwiające przecięcie trasy biegu.
Poszczególne odcinki trasy będą stopniowo otwierane wraz z przebiegnięciem ostatnich zawodników. Całkowite przywrócenie ruchu przewidywane jest około godziny 13:30.
Wychodząc naprzeciw zmotoryzowanym mieszkańcom Poznania przygotowano poglądowe mapy trasy wraz z ich opisem, które mogą być pomocne przy poruszaniu się w dniu półmaratonu. Znajdują się one na stronie biegu.
Pełna lista śluz na trasie półmaratonu
- Grunwaldzka - Szylinga / Matejki
- Grunwaldzka - Wojskowa
- Rondo Nowaka - Jeziorańskiego
- Grunwaldzka - Grochowska
- Grunwaldzka - Bułgarska / Jugosłowiańska
- Rondo Skubiszewskiego
- Jugosłowiańska - wyjazd z os. Kopernika
- Ściegiennego - Promienista
- Ściegiennego - Arciszewskiego
- Arciszewskiego - Palacza
- Hetmańska - Kasprzaka
- Hetmańska - Głogowska
- Hetmańska - Dmowskiego
- Hetmańska - Kolejowa / Górecka
- Hetmańska - 28 czerwca 1956 r.
- Królowej Jadwigi - Droga Dębińska / Strzelecka
- Strzelecka / Garbary - Krakowska / Kazimierza Wielkiego
- Garbary - Wszystkich Świętych
- Garbary - Wodna / Grobla
- Garbary - Wielka
- Solna - Al. Marcinkowskiego
- Solna / Nowowiejskiego - Al. Niepodległości
- Pułaskiego / Roosevelta - Libelta / Poznańska
- Roosevelta - Dąbrowskiego
- Rondo Kaponiera
Nie wiesz, jak poruszać się po mieście w dniu półmaratonu? Napisz!
Pisząc na adres e-mail: utrudnieniawruchu@halfmarathon.poznan.pl, uzyskają Państwo odpowiedź, jak poruszać się po mieście w dniu półmaratonu, jak najszybciej dojechać w konkretne miejsce i z jakich środków transportu w tym dniu najlepiej skorzystać.
Adres działać będzie:
- 11.04.2024 (czwartek) w godz. 16:00 - 22:00
- 12.04.2024 (piątek) w godz. 10:00 - 23:00
- 13.04.2024 (sobota) w godz. 10:00 - 23:00
- 14.04.2024 (niedziela) w godz. 7.00 - 13.00
Czas oczekiwania na odpowiedź do 4 godzin.
Nie wiesz jak poruszać się po mieście w dniu półmaratonu? Zadzwoń!
Wszelkie informacje odnośnie poruszania się po mieście w dniu półmaratonu można uzyskać dzwoniąc od czwartku do niedzieli (11-14 kwietnia) pod nr telefonu: 502 622 438. Koordynator udzieli informacji, które ulice są zamknięte i jaki objazd najlepiej wybrać. Powie też, które linie tramwajowe i autobusowe zmieniły swój kurs i którędy pojadą tymczasowe linie (działające jedynie w dniu półmaratonu).
Infolinia czynna będzie:
- 11.04.2024 (czwartek) w godz. 16:00 - 22:00
- 12.04.2024 (piątek) w godz. 16:00 - 23:00
- 13.04.2024 (sobota) w godz. 10:00 - 23:00
- 14.04.2024 (niedziela) w godz. 7.00 - 13.00
Sprawdź utrudnienia na interaktywnej mapie
Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie przygotowała mapę, będącą nakładką w serwisie Google Maps. Dzięki natychmiastowym aktualizacjom będzie można się z niej dowiedzieć, jaki odcinek został już pokonany przez wszystkich uczestników biegu i w jakich miejscach wraca ruch na codziennych zasadach. Nakładka ułatwi poruszanie się kierowcom i mieszkańcom w rejonie biegu oraz pozwoli uniknąć niedogodności w przemieszczaniu się po Poznaniu w trakcie 16. PKO Poznań Półmaratonu.
POSiR, ZTM