Poznańskie kluby piłkarskie włączyły się w pomoc dla regionów dotkniętych powodzią na południu Polski. Lech w najbliższą niedzielę zmierzy się ze Śląskiem Wrocław i przed tym meczem odbędzie się zbiórka pieniędzy wspólnie z Miastem i Caritas. Z kolei Warta współpracuje w sprawie pomocy z Odrą Opole. 

Do Wrocławia dojechały już trzy wywrotki z piaskiem, wysłane ze stolicy Wielkopolski  na prośbę tamtejszych samorządowców. Do celu docierają również konwoje Caritas, wiozące zebrane przez poznanianki i poznaniaków dary. 

700 nowych krzewów, prawie 250 zasadzonych bylin, nowe ławki - to efekt pracy ponad 150 wolontariuszek i wolontariuszy, którzy wzięli udział w akcji "Wspólnie POZmieniajmy". Dzięki temu przestrzeń przy zakładzie rehabilitacyjnym przy ul. Mogileńskiej zmieniła się nie do poznania. 

Wzdłuż trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju - między przystankiem Słowiańska a parkiem im. A. Wodziczki - powstaje nowa droga rowerowa z chodnikiem. Dodatkowo w obrębie przystanku PST Słowiańska usprawniony zostanie ruch rowerowy. W poniedziałek, 23 września, wprowadzone zostaną tam zmiany dotyczące pieszych i rowerzystów.

Miasteczko ekologiczne, pokazy zdrowego żywienia, regaty, parada jachtów - to i wiele innych atrakcji czeka na poznanianki i poznaniaków w sobotę, 21 września, nad Jeziorem Kierskim. Będzie też można wziąć udział we wspólnym sprzątaniu oraz zobaczyć, jak pracują nurkowie.

Usługi opiekuńcze, zrobienie zakupów, posprzątanie mieszkania - to tylko niektóre rodzaje wsparcia, jakie można otrzymać w programie pomocy sąsiedzkiej. Każdy, kto chce z niego skorzystać, może zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Plan ogólny to nowe narzędzie zarządzania przestrzenią miejską. 3 września, podczas sesji, radni zdecydowali o przystąpieniu do prac nad jego projektem. Teraz każdy ma szansę, by wyrazić swoją opinię na ten temat - ruszają konsultacje. 

Metropolia Poznań pozyskała blisko 50 milionów dofinansowania unijnego w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW). Dzięki tym środkom rozbudowane zostaną układy dróg pieszo-rowerowych, nastąpi wsparcie małej retencji i rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury. Inwestycje prowadzone przez Miasto Poznań zyskają prawie 22,5 mln zł wsparcia.

Jak poradzić sobie z ADHD? Jakie problemy mają seniorzy i seniorki? W co wierzymy w Poznaniu? I czy nasz język nadąża za zmieniającym się światem?  Na te i inne pytania odpowie Poznański Tydzień Różnorodności, który rusza 21 września. Przez sześć dni na wszystkich czekają liczne warsztaty, wykłady i spotkania. 

Warsztaty ekologiczne, konkursy i gry edukacyjne, pokazy udzielania pierwszej pomocy, a nawet prezentacja kombinezonów lotniczych - to i wiele innych atrakcji czeka na poznaniaków i poznanianki podczas Drzwi Otwartych w Zarządzie Zieleni Miejskiej. 

Zgodnie z zapowiedziami od 15 września z miejskich zniżek 60+ mogą korzystać wyłącznie osoby, będące posiadaczami OK Poznań Poznańskiej Złotej Karty lub OK Poznań Osobistej Karty Poznańskiej. Każdy, kto ich jeszcze nie wyrobił, nadal może to zrobić.

Pierwszego października w Poznaniu rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja, która potrwa do końca miesiąca. Celem akcji jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, przenoszonych przez szczury i myszy. Właściciele i zarządcy nieruchomości na terenie miasta muszą wyłożyć specjalistyczne preparaty do zwalczania gryzoni. Służby będą kontrolować przestrzeganie tego obowiązku.

Centrum Inicjatyw Senioralnych zaprasza po raz kolejny poznaniaków i poznanianki w dojrzałym wieku do wspólnego świętowania. Tegoroczni "Senioralni. Poznań" rozpoczną się 28 września i przebiegać będą pod hasłem "Razem. Bliżej. Lepiej".

17 września 1939 roku żołnierze Armii Czerwonej przekroczyli polską granicę. W 85. rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i organizacji kombatanckich oddali hołd poległym pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru.

Linia lotnicza Ryanair ogłosiła wstępny rozkład lotów od wiosny do jesieni przyszłego roku. Większość destynacji, do których można było polecieć w tym roku, będzie utrzymana również w 2025. Póki co nie ogłoszono żadnych nowych kierunków. Prawie pewne jest za to pobicie rekordu obsłużonych pasażerów na Ławicy. 

W środę, 18 września, odbędzie się ostatni w tym sezonie seans plenerowy w ramach akcji Kino na Wolnym Dziedzińcu. Tym razem będzie można zobaczyć film "Strefa interesów". Pokazowi  towarzyszyć będzie prelekcja. 

Podpisano list intencyjny dotyczący opracowania autonomicznego systemu sterowania tramwajem. Powstanie on we współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu z ekspertami Łukasiewicz - Poznańskiego Instytutu Technologicznego. W przyszłym roku rozpoczną się pierwsze testy w zajezdni tramwajowej na Franowie. 

Obecni właściciele kupili zabytkową kamienicę przy ul. Roosevelta 8 w 2005 roku, czyli 19 lat temu. Była wtedy zamieszkana i w dobrym stanie. Przez kolejne lata jej stan stopniowo się pogarszał - choć Miasto konsekwentnie wzywało do zabezpieczenia zabytku i nakładało kary finansowe. Przez niemal dwie dekady do urzędu nie wpłynął też żaden wniosek o dofinansowanie remontu budynku.

Darmowe warsztaty, spotkania, dyskusje i koncerty - to wszystko czeka na mieszkanki i mieszkańców miasta w ramach 10. edycji poznańskiego festiwalu Off Opera. To interdyscyplinarne wydarzenie, łączące muzykę, teatr, film oraz sztuki społeczne. Festiwal rozpocznie się 23 września, ale zapisy już się rozpoczęły.

"Współdzielenie przestrzeni publicznej" - to hasło tegorocznego, już 23. Europejskiego Tygodnia Mobilności. W miniony weekend 178 osób wzięło udział w grze miejskiej "W 80 chwil dookoła świata!", poświęconej tegorocznemu ETM, a kulminacyjnym momentem będzie Dzień bez Samochodu, który w Poznaniu odbędzie się w piątek - 20 września. Każdy będzie mógł wtedy podróżować na liniach ZTM Poznań bezpłatnie. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód - jedna osoba).

Ruszył XII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W całej Polsce specjaliści będą edukować i rozmawiać o tym ważnym problemie. W Poznaniu będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i wziąć udział w wspólnym biegu lub marszu wokół Jeziora Maltańskiego.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecydował o nakazie rozbiórki kamienicy przy ul. Roosevelta  - zgodnie z deklaracją pełnomocnika jej właścicieli, prace mogą ruszyć już w poniedziałek. Torowisko w pobliżu uszkodzonego budynku jest wyłączone z ruchu. Od poniedziałku zmienią się trasy niektórych linii tramwajowych i autobusowych.

W związku z ryzykiem zawalenia kamienicy przy ul. Roosevelta 8 zamknięto dla ruchu kołowego odcinek pomiędzy mostem Teatralnym a ulicą Poznańską. Dostępny jest tylko jeden pas jezdni w kierunku północnym (w stronę ul. Poznańskiej/Libelta/Pułaskiego). Pas w kierunku ronda Kaponiera oraz torowisko w obu kierunkach są zamknięte całkowicie. Uruchomiono komunikację zastępczą, a od poniedziałku nastąpi jej wzmocnienie. 

Liczba wyników na stronie
30