Ruszył XII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W całej Polsce specjaliści będą edukować i rozmawiać o tym ważnym problemie. W Poznaniu będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i wziąć udział w wspólnym biegu lub marszu wokół Jeziora Maltańskiego.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecydował o nakazie rozbiórki kamienicy przy ul. Roosevelta  - zgodnie z deklaracją pełnomocnika jej właścicieli, prace mogą ruszyć już w poniedziałek. Torowisko w pobliżu uszkodzonego budynku jest wyłączone z ruchu. Od poniedziałku zmienią się trasy niektórych linii tramwajowych i autobusowych.

W związku z ryzykiem zawalenia kamienicy przy ul. Roosevelta 8 zamknięto dla ruchu kołowego odcinek pomiędzy mostem Teatralnym a ulicą Poznańską. Dostępny jest tylko jeden pas jezdni w kierunku północnym (w stronę ul. Poznańskiej/Libelta/Pułaskiego). Pas w kierunku ronda Kaponiera oraz torowisko w obu kierunkach są zamknięte całkowicie. Uruchomiono komunikację zastępczą, a od poniedziałku nastąpi jej wzmocnienie. 

Jesień nieśmiało puka do bram Poznania, a wraz z nią przepełniony atrakcjami i wydarzeniami weekend. Co tym razem czeka na mieszkańców i mieszkanki miasta? Między innymi Malta Festival 2024, Kulturalnie po sąsiedzku na fyrtlach, Dni Poznańskich Kinomanów, 60-lecie Schroniska dla zwierząt w Poznaniu czy Blue Note Poznań Competition.

Co można przechowywać w piwnicach, a co może być zagrożeniem? Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych rozpoczyna kolejną akcję edukacyjną dla swoich najemców. Tym razem spółka zwraca uwagę na przepisy przeciwpożarowe.

Premiera porsche, wyrzutnia rakiet i motocykl z wanną - tegoroczne Retro Motor Show naprawdę może zaskoczyć. Największa w Polsce impreza poświęcona klasycznym pojazdom ruszy 20 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

W weekend w Poznaniu prognozowane są intensywne opady deszczu. Spółka Aquanet, która odpowiada za dostarczanie do naszych domów czystej wody i odprowadzanie ścieków, na co dzień dba o to, by infrastruktura deszczowa była sprawna i spełniała swoją rolę. Nieustannie wykonywane są w mieście prace, które umożliwiają sprawne działanie sieci kanalizacyjnej i odbiór wód deszczowych. Prowadzone są również nowe inwestycje, których celem jest usprawnienie obecnego systemu. Ekstrema pogodowe, z którymi dziś musimy sobie radzić, wymagają też rozwoju małej retencji. 

Przy ul. Jagodowej na Szczepankowie planowana jest budowa przedszkola mieszczącego 10 oddziałów. Poznańskie Inwestycje Miejskie otworzyły oferty nadesłane w postępowaniu przetargowym na wykonanie projektu. Spółka szczególny nacisk kładzie na wysoką jakość dokumentacji, dlatego cena nie ma decydującego wpływu na wybór.

Położony między rondami Starołęka i Żegrze wiadukt jest mocno eksploatowany przez kierowców poruszających się ruchliwą ul. Hetmańską. Jego podpory wymagają modernizacji ze względu na stan techniczny - głównie znaczny stopień skorodowania betonu i stali zbrojeniowej. W związku z rozpoczęciem prac naprawczych, konieczne są zmiany w organizacji ruchu.

Tylko do najbliższej niedzieli można zgłaszać kandydatki do akcji "Poznanianki". Każdy może zaproponować swoją bohaterkę lub organizację, która zmienia nasze miasto na lepsze. Finałem przedsięwzięcia będzie szeroka kampania społeczna, która przybliży ich działania. 

Mali poznaniacy i poznanianki z Umultowa, ale też sąsiednich osiedli - Moraska, Radojewa czy Naramowic - mogą korzystać z nowego placu zabaw. W środę nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Choć nowe miejsce do zabaw powstało przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9, ma służyć nie tylko uczniom, ale wszystkim okolicznym dzieciom. Projekt "Umultowska Fogelka" został zrealizowany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

W centrum Poznania, przy ul. Za Groblą znaleziono martwego nietoperza. Okazało się, że zwierzę chorowało na wściekliznę. Mieszkańcom zaleca się zachowanie ostrożności - zwłaszcza przy wyprowadzaniu psów - i stosowanie się do wytycznych Powiatowego Lekarza Weterynarii.

W środę mieszkańcy i mieszkanki miasta, a przede wszystkim uczniowie i uczennice poznańskich szkół, już po raz 3. posprzątali wspólnie tereny nad Wartą. To nie koniec. W czwartek akcja będzie kontynuowana na Szachtach. Nadrzeczne porządki odbywają się w ramach 31. edycji Akcji Sprzątanie Świata.

Koncerty, warsztaty, spektakle teatralne, spotkania czytelnicze - to wszystko czeka na poznanianki i poznaniaków w najbliższy weekend, w ramach akcji "Kulturalnie po sąsiedzku na fyrtlach". Będzie także można skosztować ekologicznych produktów od lokalnych producentów. W piątek impreza odbędzie się na rynku Wildeckim, w sobotę na rynku Jeżyckim, a w niedzielę w amfiteatrze Bramy Poznania. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Po godzinie 11 doszło do awarii magistrali wodociągowej w okolicy poznańskiej Malty. Spowodowało to znaczne obniżenie ciśnienia lub brak dostaw wody dla większości obszaru Poznania i okolic. Jak informuje Aquanet, sytuacja jest już opanowana.

Poznańscy uczniowie i nauczyciele biorą udział w wielkim cyfrowym teście. Sprawdzają m.in. umiejętność bezpiecznego i wydajnego korzystania z internetu, mediów społecznościowych czy narzędzi biurowych. Czekają na nich także dodatkowe kursy oraz możliwość wygrania cennego sprzętu. W poniedziałek swoją wiedzę sprawdzała m.in. młodzież z VIII LO.

Tradycyjnie już poznaniacy i poznanianki mogą wspólnie z przyjaciółmi, sąsiadami, znajomymi i współpracownikami uporządkować swoją najbliższą okolicę. W stolicy Wielkopolski tegoroczne Sprzątanie Świata trwa rekordowo długo - rozpoczęło się na początku miesiąca, a zakończy 22 września. W środę i czwartek chętni uporządkują brzegi Warty. Natomiast finał ogólnopolskiej akcji odbędzie się 21 września nad Jeziorem Kierskim. Na uczestników czeka wiele atrakcji.

Liczba wyników na stronie
30