Edycja 2022

10. października 2022

Tegoroczny październik będzie doskonałą okazją, by lepiej poznać kobiecą stronę stolicy Wielkopolski. Oficjalnie ogłoszono już bohaterki akcji społecznej "Poznanianki", a wkrótce rozpocznie się Poznański Tydzień Kobiet. 

- W Poznaniu przełamujemy schematy i stereotypy - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - "Poznanianki" były pierwszą akcją honorującą kobiety, która nie skupiała się na rywalizacji, nie miała formy plebiscytu ani konkursu. Jej kształt został wypracowany przez kobiece organizacje we współpracy z miastem. Teraz przed nami pierwszy w historii Poznański Tydzień Kobiet z bogatym programem wydarzeń, w których każdy może wziąć udział. Jestem przekonany, że stanie się naszą lokalną tradycją. 

Projekt "Poznanianki" rozpoczął się już w kwietniu. Wówczas zaprezentowane zostały spoty zachęcające do udziału w akcji. Do 15 maja mieszkańcy i mieszkanki stolicy Wielkopolski mogli nadsyłać swoje rekomendacje i zgłaszać kobiety, które są aktywne, odważne i inspirujące - by następnie przedstawić je szerzej w ramach wyjątkowej kampanii społecznej. 

- Wpłynęło aż 105 zgłoszeń od 180 mieszkanek i mieszkańców Poznania - mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta, który stanął na czele Kapituły akcji społecznej "Poznanianki". - Część z nich się powtarzała, co wskazuje na popularność wielu aktywnych kobiet w Poznaniu. W czerwcu Kapituła rekomendowała 5 bohaterek do prezentacji w kampanii społecznej. Zadanie nie było łatwe - wszystkie zgłoszone propozycje są wyjątkowe i godne uwagi.

Wśród wybranych przez Kapitułę zgłoszeń są: 

  • "Po-Dzielnia" - pierwsze tego typu miejsce w Polsce. Powstało, by wydłużać życie przedmiotów i ograniczyć potrzebę ich kupowania. Po-Dzielnia jest także przestrzenią wykładów, warsztatów i wystaw związanych z ekologią.
  • Katarzyna Wala - antropolożka społeczna, współtwórczyni Mobilnego Domu Kultury Wilczak, autorka projektów artystycznych na Szelągu. Działa na rzecz społeczności lokalnych, jest rzeczniczką dialogu międzypokoleniowego, popularyzuje herstorię.
  • "Rakujemy jak chcemy" - stowarzyszenie, którego głównym celem jest wsparcie kobiet z diagnozą raka piersi na terenie Wielkopolski. 
  • "Tęczowe Seniorki" - to rezydentki Fundacji Barak Kultury, które wspierają osoby należące do kręgu mniejszości w Poznaniu, a przy tym przełamują stereotypy i przekraczają standardy. 
  • Magda Szewciów -  - trenerka samoobrony i asertywności WenDo dla kobiet i dziewczynek. Zajmuje się także edukacją z zakresu różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji. Inicjatorka projektu "Re:wers - herstoryczne mapowanie miasta".

Wszystkie bohaterki kampanii staną się gościniami miejskiego podcastu, który od 17 października pod nazwą "Czuły Poznań" będzie dostępny w mediach społecznościowych.

W akcję  "Poznanianki" aktywnie włączyła się Estrada Poznańska, odpowiedzialna za artystyczną, multimedialną i graficzną odsłonę wydarzenia. Głosu dla krótkich filmów promocyjnych użyczyła Krystyna Czubówna, a o stronę wizualną zadbała Magda Danaj, rysowniczka i ilustratorka, autorka popularnego cyklu "Porysunki".

-  Estrada Poznańska zadbała o produkcję i promocję całego projektu. Obecnie trwa wyjątkowa kampania przygotowana z udziałem bohaterek akcji - podkreśla Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej. - Przedstawiamy mieszkankom i mieszkańcom naszego Miasta kobiety niezwykłe. Czynimy to zarówno w formule filmowej, jak i na plakatach. Wkrótce też na Jeżycach powstanie mural z afirmującym hasłem "jesteśmy wspaniałe!" Chcemy, by ten przekaz dotarł do wszystkich mieszkanek Poznania.

Poznański Tydzień Kobiet 

Akcja społeczna "Poznanianki" wpisuje się w pierwszy Poznański Tydzień Kobiet, który odbędzie się od 17 do 24 października, a rozpocznie się wyjątkowym wydarzeniem. Po raz pierwszy w Centrum Kultury ZAMEK stanie tzw. Długi Stół, przy którym zasiądą poznanianki i poznaniacy. 

- Chcemy w ten sposób odejść od stereotypowego podziału na "mądre głowy" i publiczność oraz sprawić, by każdy mógł zabrać głos w dyskusji - wyjaśnia Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK ZAMEK. -  Wszyscy, którzy usiądą przy stole, będą mieli wpływ na kierunek rozmowy, będą mogli podzielić się refleksją czy postawić pytania. Tworzymy tę wspólną przestrzeń, by razem porozmawiać o sytuacji, działaniach i potrzebach kobiet w Poznaniu, by oddać im głos. 

Przy długim stole w CK ZAMEK (17 października, godz. 18.30) tematem przewodnim będą prawa kobiet, siostrzeństwo czy działania przeciwko przemocy ze względu na płeć. Będzie można porozmawiać o poznańskich inicjatywach i osobach, które wspierają kobiety w walce o swoje prawa i dążą do zmian społecznych. 

- Poznański Tydzień Kobiet przygotowaliśmy w taki sposób, by każda poznanianka, niezależnie od wieku czy płci, znalazła w nim coś dla siebie - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Będzie można wziąć udział w warsztatach, spotkaniach i wystawach, a tematyka tych inicjatyw jest bardzo bogata. Poznanianki będą mogły zadbać o swoje zdrowie, porozmawiać o pasji, która połączyła twórczynie festiwalu Granda czy obejrzeć wyjątkowy, bo bardzo poznański film o kobietach -"Women Lockdown".  

Na liczne webinaria i warsztaty w Poznańskim Tygodniu Kobiet zaprasza Centrum Praw Kobiet (17, 20, 23 i 24 października). W programie jest także pokaz filmu Agaty Nawrockiej oraz spotkanie z jego bohaterkami w Kinie Pałacowym CK ZAMEK (24 października, godz. 17). "Women Lockdown" to historia pięciu kobiet, które dzielą się swoimi intymnymi opowieściami o tym, jak kręta jest droga do życia po swojemu.

We wtorek, 18 października podczas spotkania "Dziewczyny GRANDZĄ - od pasji do festiwalu" w Bibliotece Raczyńskich będzie można dowiedzieć się, z kim, jak i dla kogo można stworzyć festiwal, który przyciąga tłumy. Dzień później, 19 października, Stowarzyszenie FiberArt przygotowało warsztaty "Po nitce do siostrzanego kłębka" - to okazja, by nie tylko porozmawiać o siostrzeństwie, ale także stworzyć makramę. Z kolei "Panie na Browarze" to propozycja dla tych, którzy chcą zadbać o zdrowie - 22 października w przestrzeni Starego Browaru będzie można skorzystać z diagnostyki i porad profilaktycznych. 

Centrum Inicjatyw Rodzinnych zaprasza na przygotowane przez fundację Flow Art warsztaty "Być kobietą" - wśród propozycji są spotkania ze stylistką, wizażystką oraz nauka tworzenia biżuterii (18, 20-22 października). W CIR odbędą się również warsztaty wzmacniające poczucie własnej wartości: "Kobieca strona mocy" (17 i 20 października), a także spotkanie taneczno-rozwojowe "Kobiece rytmy" (17-21 października).


3 października 2022

Akcja społeczna "Poznanianki" dotarła do finału. Na ulicach Poznania pojawiła się kampania społeczna, która promuje odważne, ambitne i przedsiębiorcze mieszkanki naszego miasta. To łącznie pięć bohaterek. Ich przykład ma inspirować do działania inne kobiety pokazując, jak wiele wokół dzieje się za sprawą kobiet i z ich inspiracji.

Celem akcji jest popularyzacja aktywności mieszkanek stolicy Wielkopolski. Oto działaczki, aktywistki, które swoimi postawami wspierają nie tylko inne kobiety, lecz także inicjują miejskie i lokalne działania. "Poznanianki" inspirują, zaskakują, są przedsiębiorcze, odważne i osiągają sukcesy. Są aktywne w bardzo wielu obszarach - od troski o środowisko, poprzez działania równościowe oraz te, które sprzyjają zdrowiu, wspierają inne kobiety i dbają o ich równy status. Są twórcze artystycznie, realizują ważne i potrzebne projekty miejskie.

- Jestem pod wrażeniem tego, jak wiele dzieje się w Poznaniu z inicjatywy kobiet - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Niektóre z tych działań są już dobrze znane, inne - na co dzień jeszcze niedostrzegane. Nasza kampania społeczna pomaga zauważyć najciekawsze z nich. Kobiety skutecznie współtworzą dzisiejszy nowoczesny i różnorodny Poznań. Ich styl pracy oraz otwarte spojrzenie na rzeczywistość są bezcenną wartością.

Kilka miesięcy temu Miasto zaprosiło mieszkanki i mieszkańców Poznania do przesyłania rekomendacji tych kobiet, o działaniach których warto opowiedzieć w kampanii społecznej. Celem było zaprezentowanie kobiecej strony Poznania - tej, która zaraża pasją i energią. Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak, powołał wyjątkową Kapitułę dla wsparcia tej inicjatywy, w składzie której znalazły się osoby cieszące się uznaniem, autorytetem, znające świetnie Miasto i jego problemy, a przy tym wyczulone na to, co dziś jest szczególną wartością - równość, sprawiedliwość i poszanowanie dla wszystkich.

Do składu Kapituły Akcji Społecznej "Poznanianki" zaproszone zostały następujące osoby: Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta, Przewodniczący Składu Kapituły; Katarzyna Bosacka, dziennikarka telewizyjna; Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek; Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu; Paulina Kirschke, przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej; Joanna Małecka, redaktorka naczelna magazynu "Sukces po poznańsku"; Marta Mazurek, radna Miasta Poznania; Dariusz Milejczak, dziennikarz telewizyjny oraz Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. 

Członkowie Kapituły stanęli przed bardzo wymagającym zadaniem zapoznania się ze zgłoszeniami, a tych wpłynęła ponad setka. Różnorodność działań i osiągnięć, a przy tym bardzo szerokie spektrum tematów, które podejmują poznanianki, sprawiła, że wskazanie ostatecznych bohaterek kampanii społecznej było zadaniem niełatwym. Lektura zgłoszeń dostarczyła wszystkim zaangażowanym w realizację projektu "Poznanianki" ciekawej wiedzy i zwiększyła świadomość na temat sfer aktywności mieszkanek miasta. Ostateczne rekomendacje, a tym samym zaproszenie do udziału w kampanii zostały skierowane do tych kobiet, których wszechstronność może być dla innych najbardziej inspirująca i ośmielająca.

Kampania społeczna POZNANIANKI ma wiele odsłon, ale ten sam cel. Poznań chce zaprosić odbiorczynie i odbiorców do poznania historii o silnych, niezależnych, wyjątkowych, choć nie zawsze powszechnie znanych Mieszkankach. Dlatego zachęcamy do obejrzenia filmów przedstawiających każdą z bohaterek akcji społecznej Poznanianki. Można je zobaczyć na oficjalnej stronie inicjatywy: poznan.pl/poznanianki oraz na miejskich kanałach w mediach społecznościowych.

Październik będzie miał w Poznaniu wiele kobiecych akcentów. Częścią projektu będzie organizacja pierwszego - Poznańskiego Tygodnia Kobiet. Szczegółowo o tym, co się będzie działo w Poznaniu między 17 a 24 października, poinformujemy wkrótce.


4 lipca 2022

Trwa akcja społeczna "Poznanianki", której celem jest popularyzacja aktywności mieszkanek stolicy Wielkopolski. Na półmetku działań członkinie i członkowie Kapituły akcji przeanalizowali rekomendacje mieszkanek i mieszkańców Poznania w zakresie tych osób, których przykłady działań mogą wyznaczyć najciekawiej kierunek narracji dla przygotowywanej kampanii społecznej. Podczas spotkania online wskazano na piątkę tych, które staną się również głównymi bohaterkami Poznańskiego Tygodnia Kobiet. Ich imiona, nazwiska oraz dokonania zostaną zaprezentowane jesienią.

W pierwszej odsłonie akcji, głosem Krystyny Czubówny zapytaliśmy mieszkanki i mieszkańców Poznania - czy znają poznaniankę lub grupę poznanianek, które są inspirujące, odważne i aktywne, a przy tym działają na rzecz Poznania tworząc ciekawe lokalne inicjatywy.  Od marca do kwietnia każda osoba zainteresowana tematyką naszych działań mogła zgłaszać w formularzu dostępnym online propozycje tej pani lub tych pań, której lub których aktywności realizowane i sukcesy odnoszone w Poznaniu uznane zostały za warte popularyzowania. Łącznie wpłynęło 190 zgłoszeń, spośród których część wskazań powtarzała się. Finalnie Kapituła Akcji zapoznała się z charakterystykami działań 105 kobiet lub kobiecych grup, a następnie na drodze dyskusji oraz głosowania wskazała na 5 finałowych propozycji.

"Poznanianki" inspirują, zaskakują, są przedsiębiorcze, odważne i osiągają sukcesy. Członkinie i członkowie Kapituły wzięli pod uwagę wszystkie z tych cech dokonując ostateczne wskazania na te kobiety, które już wkrótce staną się bohaterkami kampanii społecznej i kolejnych odsłon akcji społecznej realizowanej pod szyldem "Poznanianki". SKapituła Akcji została powołana przez Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka spośród osób, które cieszą się powszechnym uznaniem i autorytetem. To osoby, które nie tylko doskonale znają Poznań oraz orientują się w tym co, się w mieście dzieje, ale też bliska jest im idea akcji oraz otwarte myślenie na ludzi i świat.

W składzie Kapituły akcji społecznej "Poznanianki" znalazły się następujące osoby:

  • Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta, Przewodniczący Składu Kapituły
  • Katarzyna Bosacka - Dziennikarka telewizyjna
  • Anna Hryniewiecka - Dyrektorka CK Zamek
  • Przemysław Kieliszewski, Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu
  • Paulina Kirschke - Przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. 
  • Joanna Małecka - Redaktorka naczelna magazynu "Sukces poznańsku"
  • Marta Mazurek - Radna Miasta Poznania
  • Dariusz Milejczak - Dziennikarz telewizyjny
  • Magdalena Pietrusik-Adamska - Dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych