Program obchodów
28 czerwca 2020 r.
- godz. 09:30 - uroczystość centralna przy Pomniku Ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 r., pl. Mickiewicza
- godz. 11:30 - msza św. w kościele oo. Dominikanów, al. Niepodległości
Wirtualny Bieg LOTTO Poznański Czerwiec'56 na dystansie 10 km
Wszyscy mieszkańcy Wielkopolski i nie tylko mogą na sportowo świętować 64 rocznicę poznańskiego Czerwca'56. Biegnąc - pomagacie! Z każdego pakietu organizatorzy przekażą środki na wsparcie kombatantów tamtych wydarzeń, którzy w obecnych czasach, jako grupa szczególnie narażona - potrzebują tej pomocy.
Bieg wystartuje 28 czerwca i potrwa do 8 lipca 2020. Każda biegaczka i biegacz otrzyma po rywalizacji wyjatkowy medal i pamiątkową koszulkę bezpośrednio do domu.
Uczestnicy będa mogli startować:
- indywidualnie
- na rolkach
- z kijkami
- najmłodsi (pod nadzorem rodziców)
Wybiegnijmy na ulice naszych miast, miasteczek i wsi aby uczcić biegowo ten wyjątkowy zryw wolności w Poznaniu!
Szczegóły na stronie: LOTTO Poznański Czerwiec'56
Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec '56 wraca na kulturalną mapę miasta
Po trzech miesiącach przymusowej kwarantanny Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec '56 wraca na kulturalną mapę miasta z nową aranżacją ekspozycji stałej. Od 17 czerwca Muzeum Powstania Poznańskiego będzie dostępne dla zwiedzających przy ul Św. Marcin 80/82, od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-15:00.
Zmiany można zobaczyć już przy wejściu. Na nowo powstało mieszkanie z lat 50. Wprowadzone modyfikacje sprawiły, że często pomijana w historycznej narracji kwestia życia codziennego, znalazła sporo miejsca w tej części ekspozycji.
Większość fotografii została pogrupowana tematycznie, dzięki czemu opowieść o Poznańskim Czerwcu '56 stała się bardziej usystematyzowana i jaśniejsza. Swoje indywidualne miejsce znalazł wątek dotyczący MPK, zagranicznych gości Międzynarodowych Targów Poznańskich i korespondentów opowiadających o tamtych wydarzeniach.
Zaakcentowano wyraźniej udział dzieci w pochodzie, a także rolę lekarzy i pielęgniarek, ratujących rannych.
Więcej na stronie: poznan.pl
Zobacz także
IV. Ogólnoszkolna Konferencja "Młodych Rozprawa nad Czerwcem "56"
Jak co roku, każdy uczestnik może zaprezentować się w jednym z czterech bloków tematycznych: "Miejsce", "Bohater", "Wydarzenie" lub "Pamięć". W każdym z nich przewidziano maksymalnie pięć wystąpień. Uczniowie mogą przygotowywać je indywidualnie lub zespołowo w wybranej przez siebie formie np. referat, piosenka, wiersz, lub film.
W związku z trwającą pandemią koronawirusa zmienił się charakter prezentacji. Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom oraz osobom zainteresowanym, organizatorzy postanowili zmodyfikować tegoroczną formę wystąpień:
Szkoły podstawowe oraz średnie: zgłoszenia chętnych uczniów od 2 do 22 czerwca 2020 roku na adres: czerwiec@wmn.poznan.pl lub telefonicznie: +48 61 852 94 64. Obowiązuje kolejność przesłanych zgłoszeń do wyczerpania miejsc we wszystkich blokach.
Tegoroczna edycja odbędzie się w Internecie, dlatego do 22 czerwca należy przesłać na w/w adres mailowy gotowe nagrania audiowizualne prezentacji uczniów. Zebrane materiały zostaną opublikowanie 26 czerwca na portalach prowadzonych przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.
Szczegóły na stronie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości
Zobacz także
Wystawa na Skwerze Eki z Małeki
27.06.2020 r. (od ok. godz. 12) - 30.06.2020 r.
Organizatorzy zapraszają na wystawę zdjęć, kart historii ludzi, miejsc z tamtych dni. Wystawa ma przybliżyć, pokazać mieszkańców Łazarza, którzy stracili życie podczas wydarzeń Czerwca 56. W ramach ekspozycji znajdą się zdjęcia z przestrzeni Łazarza, miejsc będących świadkiem tamtych dni.
Zaprezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca'56 oraz ze zbiorów Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz.
II Test wiedzy o Poznańskim Czerwcu
Termin - poniedziałek, 22 czerwca.
Pandemia koronawirusa wymusza zmianę organizacji i dlatego:
- test przeprowadzony zostanie na platformie internetowej
- jedną szkołę może reprezentować 1 osoba
- zgłaszać mogą się wyłącznie szkoły średnie
zgłoszenia: czerwiec@wmn.poznan.pl w terminie do 22 czerwca 2020 roku do godziny 8:00.
Szczegóły na stronie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości
Zobacz także
"Poezja dla Czerwca"56″ - konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy V-VIII) oraz szkół średnich. Ma obudzić pokłady wrażliwości i emocji, by poprzez słowa wyrazić refleksje na temat Poznańskiego Czerwca '56. Wiersz musi się składać z minimum dwóch zwrotek.
Aby wziąć udział w konkursie wystarczy: zaakceptować treść regulaminu konkursu, wypełnić formularz zgłoszeniowy i przygotować wiersz w dowolnej formie, który będzie zawierać przynajmniej dwie zwrotki (strofy) i który będzie nawiązywać do w/w tematyki.
Zgłoszenia do 22 czerwca 2020 roku.O przyjęciu wiersza decyduje jego faktyczny czas dostarczenia do Muzeum, a nie data stempla pocztowego!
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23 czerwca 2020 roku.
Szczegóły na stronie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości
Zobacz także
"Logotyp z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Poznańskiego - Czerwiec "56" - konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy V-VIII) oraz szkół średnich. Uczniowie z klas V-VIII szkoły podstawowej mogą wybrać technikę wykonania logotypu w formie rysunku lub projektu komputerowego w dowolnym programie graficznym. Natomiast uczniowie szkół średnich muszą przygotować logotyp przy wykorzystaniu dowolnego programu komputerowego. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie jeden projekt.
Zgłoszenia; do 22 czerwca 2020 roku. Prace ze skanem formularza zgłoszeniowego należy wysyłać na adres e-mail: czerwiec@wmn.poznan.pl lub pocztą na adres siedziby Muzeum: ul. Św. Marcin 80/82, 61-809 Poznań.
O przyjęciu logotypu decyduje jego faktyczny czas dostarczenia do Muzeum, a nie data stempla pocztowego.
Rozstrzygnięcie konkursu i poinformowanie zwycięzców nastąpi 23 czerwca 2020 roku.
Szczegóły na stronie Wielkopolksiego Muzeum Niepodległości