1995
STANISŁAW BRONIEWSKI
Pseudonim Stefan Orsza. Żołnierz września, harcerz, całe swoje życie związał z harcerstwem. Uważał, że jest ono organizacją kształtującą najlepsze postawy patriotyczne, społeczne i moralne, działającą w imię Boga i Ojczyzny.
Urodził się 29 grudnia 1915 roku w Warszawie, zmarł 30 grudnia 2000 roku w Wesołej. Często występował jako Stanisław Broniewski "Orsza". Do harcerstwa zapisał się już w wieku szkolnym w Warszawie; należał do 3. Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Później był członkiem Akademickiego Koła Harcerskiego w Poznaniu, gdzie studiował na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego i uczestniczył w elitarnym seminarium prowadzonym przez prof. Edwarda Taylora. W początkach września 1939 roku był jednym z organizatorów Pogotowia Harcerskiego współpracującego z wojskiem. Przedostał się do Warszawy i wziął udział w jej obronie. Po przejściu harcerstwa do konspiracji działał w Szarych Szeregach, w których od października 1941 roku pełnił funkcję komendanta Chorągwi Warszawskiej i organizacji "Wawer". Dowodził głośną Akcją pod Arsenałem, w której odbito z rąk gestapo Jana Bytnara "Rudego". Od maja 1943 roku do 3 października 1944 roku był naczelnikiem Szarych Szeregów. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym Bewergen?Belsen. Po wojnie działał w harcerstwie na terenie Niemiec. Od 1946 roku pracował w Centralnym Urzędzie Planowania, Radzie Ekonomicznej przy Radzie Ministrów i Instytucie Kształtowania Środowiska. Cały czas był aktywnym harcerzem utrzymującym kontakty także z harcerzami poznańskimi. W latach 80. działał na rzecz odrodzenia harcerstwa, m.in. w Krajowym Komitecie Odrodzenia ZHP oraz w Radzie Pamięci Walk i Męczeństwa. Był współzałożycielem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, starając się doprowadzić do zjednoczenia podzielonego polskiego harcerstwa. Honorowy przewodniczący Szarych Szeregów, odznaczony Orderem Orła Białego, Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy, Krzyżem "Za zasługi dla ZHP" z Rozetą i Mieczami. Był także Kanclerzem Kapituły Orderu Orła Białego i członkiem Kapituły Orderu Virtuti Militari. Pisał książki i artykuły o harcerstwie w różnych okresach jego działalności.
W uchwale podjętej 20 czerwca 1995 roku poznańscy radni napisali: "Uznając wybitny wkład w walkę o wyzwolenie Polski spod okupacji hitlerowskiej podczas II wojny światowej, jak również wielkie zasługi dla poznańskiego harcerstwa, Rada Miejska Poznania postanawia nadać Panu Stanisławowi Broniewskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania".