Kluczowe dane
Poznań jest jednym z największych miast Polski, które znane jest jako silny ośrodek akademicki, biznesowy i targowy. Mieszka tu niecałe 650 tysięcy osób, co daje mu piąte miejsce w Polsce. Aglomeracja poznańska liczy około 1 000 000 mieszkańców.
Stolica Wielkopolski to ważny węzeł komunikacyjny. Leży ona w połowie drogi pomiędzy Warszawą a Berlinem. Dojazd do obu stolic zapewnia autostrada A2, a do innych miast drogi ekspresowe S11 i S5. W granicach miasta, 15 minut od centrum, znajduje się międzynarodowy port lotniczy Poznań-Ławica.
Poznań to potężne centrum akademickie i naukowe, należące do ścisłej czołówki w Polsce. W mieście działają 24 szkół wyższych (w tym 8 publicznych), kształcących ponad 102 tysięcy studentów. To oznacza, że co piąty mieszkaniec jest studentem. Działalność naukową wyższych uczelni uzupełniają dziesiątki placówek naukowo-badawczych i rozwojowych.
Poznań jest ważnym ośrodkiem biznesowym na mapie Polski. W mieście działa ponad 127 tys. podmiotów gospodarczych, a liczba firm z udziałem kapitału zagranicznego jest jedną z największych w Polsce. Większość kapitału zagranicznego pochodzi z Niemiec, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA. Natomiast, najwięcej kapitału inwestycyjnego zainwestowano w produkcję przemysłową, przede wszystkim motoryzacyjną, spożywczą i farmaceutyczną, handel i rynek nieruchomości (w tym biurowych, handlowych, hotelowych i mieszkaniowych). Stolica Wielkopolski jest jednym z głównych ośrodków lokalizacji inwestycji zagranicznych w kraju.
Stopa bezrobocia w Poznaniu wynosi około 1,1% i od lat należy do najniższych w Polsce.
Strategia Rozwoju Miasta Poznania 2020+ zakłada realizację pięciu głównych priorytetów strategicznych:
- Silna Metropolia
- Nowoczesna przedsiębiorczość
- Zielone, mobilne miasto
- Przyjazne osiedla
- Wspólnotowość i dialog społeczny.
W związku z tym, priorytetowymi dla Poznania sektorami gospodarki są: produkcja zaawansowana technologicznie, Business Process Outsourcing (BPO), Shared Services Center (SSC), IT, badania i rozwój (R&D), branża logistyczna i magazynowa.
W 2024 r. wzrosła liczba pracowników w sektorze BSS w Poznaniu do 30 000 (wcześniej było 27 000). Jest to wynik zarówno nowych inwestycji, jak i rozwoju już działających firm w mieście.
Miasto może się pochwalić szeroką ofertą kulturalną, nowoczesnym transportem publicznym, wysokiej jakości bazą hotelową i restauracyjną oraz współorganizacją różnorodnych wydarzeń sportowych.