Wojskowa edukacja w poznańskich szkołach

Jak skutecznie wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia? Jakie są podstawowe zasady alarmowania, ewakuacji i schronienia? O czym należy pamiętać, udzielając pierwszej pomocy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na uczniów, biorących udział w pilotażowym programie "Edukacja z wojskiem". W akcję włączą się również szkoły z Poznania.

Zdjęcie przedstawia dziewczynę w wojskowym stroju w lesie, rozpalającą ognisko. - grafika artykułu
Rusza pilotażowy program "Edukacja z wojskiem". Wezmą w nim udział również poznańskie szkoły

"Edukacja z wojskiem" to nowy 6-tygodniowy program edukacyjno-obronny przygotowany i realizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności. Ważne jest też kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności w zakresie ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.

Zajęcia będą realizowane od 6 maja do 20 czerwca. Przeprowadzą je żołnierze Wojska Polskiego. Szkolenia połączą teorię i praktykę. Będą zawierały treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej - dostosowane do wieku. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Zajęcia będą się odbywać w szkołach - w klasach i na boiskach.

Program będzie realizowany w całej Polsce. W pilotażu weźmie udział około 3500 szkół. Wśród nich są placówki z Poznania. Miasto zgłosiło do tego przedsięwzięcia 15 szkół: 10 podstawówek (SP3, SP17, SP10, SP6, SP74, SP91, SP75, SP42, SP23, SP45), 4 licea ogólnokształcące (III LO, IV LO, V LO, VII LO) oraz jeden zespół szkół zawodowych (ZSZ nr 6). 

AJ