Europejski Tydzień Szczepień w Poznaniu

Dlaczego szczepienia ochronne są ważne? Czy trzeba się ich bać? Po co szczepić przeciwko chorobom, które już nie występują? Na te wszystkie pytania odpowiedzą specjaliści poznańskiego sanepidu już w najbliższy czwartek, w ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień. 

Na zdjęciu dziecko w różowej koszulce podczas szczepienia - grafika artykułu
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu zaprasza w czwartek, 25 kwietnia, wszystkich zainteresowanych tematyką szczepień/ fot. freepik

Europejski Tydzień Szczepień obchodzony jest od 21 do 27 kwietnia. Powstał, by przypominać o tym, jak ważne są szczepionki. Nie tylko pomagają one zapobiegać chorobom, ale także chronią życie. 

Nie wszyscy jednak są o tym przekonani. W ostatnich latach rodzice coraz częściej zgłaszają swoje wątpliwości dotyczące skuteczności szczepionek i bezpieczeństwa związanego z podawaniem ich dzieciom, zwłaszcza tym bardzo małym. W efekcie w ubiegłym roku ponad 4,8 tys. dzieci i młodzieży do ukończenia 19 roku życia nie przyjęło obowiązkowych szczepień zgodnie z kalendarzem. To ok. 2 proc. dzieci, które są do tego zobowiązane. Rodzice zastanawiają się, czy szczepienia są nadal konieczne - po co szczepić maluchy przeciwko chorobom, które już nie występują? 

- Szczepionki nie tylko działają, ale działają na tyle skutecznie, że zdecydowana większość młodych rodziców nigdy nie widziała chorób takich, jak np. odra, błonica, tężec czy polio - mówi Jarosław Gumienny, kierownik Oddziału Epidemiologii PSSE w Poznaniu. - Jest to jedna z przyczyn kwestionowania przez nich obowiązku szczepień ochronnych u swoich dzieci. Niektóre choroby, jak np. błonica czy polio, zostały praktycznie wyeliminowane, jednak w wielu innych regionach świata nadal pojawiają się ogniska zachorowań. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój międzynarodowego ruchu turystycznego mogą zostać bardzo łatwo zawleczone na teren Polski. 

Są też inne wirusy, które cały czas są obecne w środowisku. Tu przykładem może być odra. Jeśli liczba szczepień przeciwko tej chorobie nadal będzie spadać, wzrost zachorowań stanie się nieunikniony. Tylko w tym roku w Poznaniu odnotowano już kilka zachorowań na odrę. Dla porównania: przez ostatnie trzy lata w stolicy Wielkopolski nie było ani jednego przypadku. W skali całego kraju zachorowań jest ponad sześć razy więcej w porównaniu do początku ubiegłego roku. 

Wątpliwości rodziców budzi również kwestia bezpieczeństwa podawanych szczepionek. Jednak z danych gromadzonych przez służby sanitarne jednoznacznie wynika, że podawane szczepionki są bezpieczne. W ubiegłym roku na terenie Poznania i powiatu poznańskiego zarejestrowano 140 tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych.  Zdecydowana większość z nich - ponad 80% - miała łagodny charakter. W praktyce były to miejscowe obrzęki w miejscu wkłucia, zaczerwienie lub gorączka. 

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu zaprasza w czwartek, 25 kwietnia, wszystkich zainteresowanych tematyką szczepień ochronnych, w szczególności młodych rodziców, do odwiedzenia punktu informacyjno-edukacyjnego, który będzie działał w siedzibie stacji (ul. Gronowa 22, II piętro), od godz. 10:00 do 14:30.

W Polsce obowiązkowe są szczepienia przeciwko 14 chorobom zakaźnym. Szczepione są dzieci i młodzież do ukończenia 19 roku życia oraz osoby spełniające określone przesłanki (na przykład ktoś, kto się zranił, powinien przyjąć obowiązkową szczepionkę przeciw tężcowi). 

Oprócz bezpłatnych szczepień obowiązkowych, istnieje też cały katalog innych, zalecanych. To na przykład coroczne szczepienie przeciwko grypie lub szczepienia dla osób, które planują podróże w egzotyczne kierunki - do rejonów endemicznego występowania niektórych chorób zakaźnych. 

AW