Biblioteka Raczyńskich zaprasza na konkursy, poezję i dzienniki wojenne

Przekłady literatury węgierskiej, wojenne dzienniki Tertuliana Stablewskiego i... poezja metafizyczna. Nadchodzący tydzień zapowiada się w Bibliotece Raczyńskich bardzo literacko i różnorodnie.

Plakat zapraszający na spotkanie poświęcone poetom metafizycznym - grafika artykułu
Plakat zapraszający na spotkanie poświęcone poetom metafizycznym

Bycie tłumaczem nie jest łatwym zadaniem, jest to też praca często niedoceniana. A przecież to właśnie wysiłkowi tłumacza zawdzięczamy możliwość czytania wybitnych dzieł literatury światowej, które powstały w językach nam obcych.

14 lutego o godzinie 18.00 będzie można zapoznać się ze specyfiką tego zawodu "od kuchni".

- O wyzwaniach w pracy tłumacza, specyfice literatury węgierskiej oraz swoich doświadczeniach w pracy m.in. nad niedawno opublikowanym przekładem "Ostatniej gospody" Imre Kertesza opowie Kinga Piotrowiak-Junkiert - wyjaśnia Katarzyna Wojtaszak z Biblioteki Raczyńskich.

Spotkanie odbędzie się w Ośrodku Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego przy ul. Wronieckiej 14.

Miłośnicy poezji powinny wybrać się 15 lutego o godz. 18.00 do Galerii Atanazego, przy Al. Marcinkowskiego 23. Dr Paweł Czapczyk, literaturoznawca i krytyk, wygłosi tam wykład "Czas odnaleziony. O dawnych i współczesnych poetach metafizycznych".

Poezja metafizyczna była odpowiedzią na lęki i niepewności zmierzchu renesansu. Poezja metafizyczna miała dwa nurty:  religijny i dworski, w oba wpisywali się także polscy twórcy m.in. Mikołaj Sęp-Szarzyński i Daniel Naborowski. Oświecenie nie ceniło zbyt wysoko poetów metafizycznych. Powrót do tej  poezji nastąpił w latach 20. XX wieku, a jej wpływy  widoczne się także w dziełach polskich poetów współczesnych, choćby Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Wykład towarzyszy wystawie "Po co są dni?".

16 lutego o godzinie 18.00 (sala nr 1 głównego gmachu) będzie można z kolei zapoznać się z "Dziennikami" Tertuliana Stablewskiego, lekturą niezwykle interesującą nie tylko dla miłośników historii II wojny światowej, ale i historii życia codziennego w Wielkopolsce. "Dzienniki" były prowadzone nieprzerwanie od wybuchu wojny aż do walk o Poznań i opisują wielkopolską okupacyjną codzienność. Są tu zarówno opisy zbrodni i egzekucji, ale także plotki i dowcipy, którymi starano się oswoić wojenną rzeczywistość.

Książka była nominowana w ubiegłym roku do Nagrody im. Jerzego Łukaszewicza. Podczas spotkania będą o niej rozmawiać Łukasz Jastrząb, który je opracował, oraz prof. Andrzej Sakson, prof. Przemysław Matusik i dr Agnieszka Łuczak.

Jeszcze do 15 lutego można także głosować na lekturę, która 2 września stanie się tematem Narodowego Czytania.  W tym roku do wyboru są "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Aby oddać głos, należy wybrać tytuł, wpisać go w temacie maila i wysłać na adres: narodoweczytanie@prezydent.pl. Lekturę czytania poznamy 21 lutego.

Natomiast do 17 lutego trwa zgłaszanie propozycji do konkursu "Posnaniana 2016. Konkurs o Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza". Proponowane publikacje powinny wyróżniać się wyjątkowym poziomem merytorycznym i edytorskim. Laureatów nagrody poznamy w marcu i wtedy też będzie można obejrzeć wystawę wszystkich książek o Poznaniu wydanych w 2016 roku.

Lilia Łada/biuro prasowe/Biblioteka Raczyńskich