Europejski Kongres Biomateriałów w Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa (ESBOS)
Do Poznania zjadą największe światowe autorytety w dziedzinie ortopedii. W dniach 16-18 kwietnia odbędzie się Pierwszy Europejski Kongres "Biomateriały w Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa" (ESBOS). Naukowcy będą rozmawiać o wykorzystaniu najnowszych technologii w chirurgii kręgosłupa, takich jak grafen czy komórki macierzyste. Współorganizatorem Kongresu jest Klinika Ortopedii i Traumatologii Szpitala Klinicznego im. W. Degi w Poznaniu.
Kongres ESBOS to przełomowe wydarzenie, pierwsze tego typu w Europie. Podczas trzech dni wykładów, warsztatów i paneli dyskusyjnych najwięksi specjaliści w ortopedii będą omawiać wykorzystanie nowoczesnych technik (w tym biomateriałów) w leczeniu schorzeń kręgosłupa. Lekarze będą dyskutować m.in. o wykorzystaniu komórek macierzystych i skafoldów (podłoży biologicznych służących do proliferacji różnych komórek), ale także nowych materiałów, takich jak ceramika cyrkonowa czy polski grafen.
Jedną z pacjentek profesora Kaczmarczyka była 14-letnia Wiktoria. Dziewczynka jeszcze do niedawna poruszała się na wózku inwalidzkim. Po wszczepieniu innowacyjnej endoprotezy stawu biodrowego może dziś normalnie chodzić i biegać. Endoproteza wykonana jest z ceramiki cyrkonowej, materiału wysoce odpornego na zużycie, dzięki czemu może służyć pacjentowi do końca życia. - Największy postęp w medycynie można zaobserwować właśnie w dziedzinie ortopedii. Dzięki nowoczesnym technologiom pacjenci mogą szybciej wrócić do zdrowia, a niektórzy z nich po wielu latach dostają szansę na normalne funkcjonowanie - mówi profesor Kaczmarczyk.
Organizatorami Kongresu są Klinika Ortopedii i Traumatologii Szpitala Klinicznego im. W. Degi wraz z Instytutem Rizzoli z Uniwerstytetu w Bolonii (jednego z najbardziej wiodących na świecie ośrodków w dziedzinie ortopedii). Prelegentami będą specjaliści pracujący na co dzień w obu placówkach, a także światowi specjaliści w dziedzinie ortopedii, m.in. Krzysztof Siemionow z USA, który niedawno odwiedził nasz kraj w ramach Tygodnia Kręgosłupa w Poznaniu.
Przed rozpoczęciem Kongresu odbędzie się polsko-niemiecka sesja nt. współpracy transgranicznej w zakresie udzielania pomocy medycznej osobom, które uległy wypadkowi w rejonie przygranicznym między Polską a Niemcami.