Powiększ tekst
Logotyp Teatru. Na czarnym tle fragment cyfry osiem w kolorze ciemnoczerwonym. W górnej części grafiki napis białymi i czerwonymi literami Teatr Ósmego Dnia.

Spotkanie wokół książki "Technofeudalizm. Co zabiło kapitalizm?"

22.11.2024
19:00
Teatr Ósmego Dnia, ul. F. Ratajczaka 44 Zobacz na mapie
Bilety płatne
Bilety
Dostępne stacjonarnie:
  • Centrum Informacji Kulturalnej

    Bilety dostępne stacjonarnie

    ul. F. Ratajczaka 44, 61-728 Poznań

    poniedziałek-piątek 10:00-18:00; sobota 10:00-17:00; niedziele i święta nieczynne

Dostępne online:
Opis

Nieważne, czy chcesz przekazać pieniądze znajomemu, zacząć subskrybować "New York Times" czy kupić skarpety dla babci, płacąc kartą kredytową, musisz w zamian dać cząstkę siebie: uiszczasz niewielką lub wysoką opłatę, ale zawsze oddajesz jakąś informację o swych upodobaniach, niekiedy poświęcasz własną uwagę, a najczęściej wyrażasz zgodę na dalsze zbieranie danych (a w konsekwencji manipulowanie) przez jakiegoś giganta Fintechu, z pomocą którego potwierdzisz w jego oczach, lub jemu podobnej instytucji, że jesteś... sobą.

Witajcie w technofeudalizmie...

Nasza uwaga zbyt była zajęta pandemią, niekończącymi się kryzysami finansowymi oraz rozrostem TikToka. W ich cieniu jednak zrodził się nowy i jeszcze bardziej bezwzględny system. Gigantyczne sumy, które miały zasilić nasze gospodarki po krachu z 2008 roku, trafiły zamiast tego do największych spółek technologicznych. Z ich pomocą zbudowały one prywatne lenna w chmurze i sprywatyzowały internet.

Jak podkreśla Yanis Varoufakis, technofeudalizm to nowa siła przekształcająca nasze życie i świat dookoła nas, a równocześnie największe zagrożenie dla wolności jednostki, dla naszych prób powstrzymania katastrofy klimatycznej - a wreszcie i dla samej demokracji. Rozpala on również kolejne napięcia geopolityczne, w tym nową zimną wojnę między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Wspierając się na podaniach z greckiej mitologii jak i popkultury, od Homera po serial Mad Men, Varoufakis wyjaśnia w jaki sposób ta rewolucyjna zmiana niewoli nasze umysły, jak odmienia zasady globalnego układu sił, a wreszcie, co możemy zrobić, aby jej się przeciwstawić.

O Technofeudalizmie rozmawiać będą Jan Oleszczuk-Zygmuntowski  (Polska Sieć Ekonomii), Agnieszka Mróz (Inicjatywa Pracownicza), spotkanie poprowadzi Przemysław Wielgosz  (LMD-PL)

Organizator: Wydawnictwo GlowBook 

Patronat medialny: Polska Sieć Ekonomii 

Wejściówki w cenie: 10 zł

materiały: Teatr Ósmego Dnia

Zobacz teatrosmegodnia.pl

Baner
Logotyp Teatru. Na czarnym tle fragment cyfry osiem w kolorze ciemnoczerwonym. W górnej części grafiki napis białymi i czerwonymi literami Teatr Ósmego Dnia. Pobierz baner (PNG, 12,07 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR