Sztuka na ekranie. Majewskiego filmowe interpretowanie i doświadczanie malarstwa - w ramach wystawy Malczewski / Majewski
Wykład poświęcony będzie problematyce sztuki w filmowej twórczości Lecha Majewskiego. Reżyser ten częstokroć podejmował tematy odnoszące się lub oparte na dziełach sztuki takich artystów jak Pieter Breugel, Hieronim Bosch, czy Jean Michel-Basquiat. W ostatnim projekcie, wielokanałowej instalacji wideo, prezentowanym w Muzeum Narodowym w Poznaniu, reinterpretuje on malarstwo Jacka Malczewskiego.
Prowadzenie: dr hab. prof. UAM Filip Lipiński.
O wystawie:
Projekt Jacek Malczewski/Lech Majewski to cykl dwunastu wideoartów wybitnego polskiego reżysera, który twórczo reinterpretuje malarstwo młodopolskiego artysty. Poruszone i ożywione kompozycje Jacka Malczewskiego funkcjonują w etiudach jako tzw. tableaux vivants, czy też malarskie ślady przenikające materię filmową: charakterystyczne motywy i figury z repozytorium malarza, takie jak chimery, fauny, harpie i anioły.
Lech Majewski - artysta malarz, reżyser filmowy, teatralny i operowy, twórca videoartów, poeta i prozaik. Stworzył własny język wypowiedzi artystycznej, w którym nieustannie przewija się uniwersum mitów. Jego dorobek znany jest i ceniony w całym świecie.
Więcej o wystawie: JACEK MALCZEWSKI / LECH MAJEWSKI - wystawa wideoartów
Wystawa adresowana do osób powyżej 18. roku życia, z uwagi na występujące w niej sceny przemocy i nagość.
Wstęp w cenie biletu do muzeum - 20/13 zł (normalny/ulgowy).