Powiększ tekst
Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia.

Oprowadzanie dla młodzieży po wystawie czasowej Wuchta wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce

13.08.2024
13:00
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Odwach, Stary Rynek 3, Poznań Zobacz na mapie
Bilety darmowe
Opis

Organizatorzy zapraszają młodzież do wspólnego zwiedzania wystawy.

Na wystawę czasową można wjechać wózkiem, nie ma barier architektonicznych.

Udział wtorek - bezpłatnie.

__________

O wystawie czasowej  "Wuchta wiary", to wystawa która przybliża genezę i kontekst historyczny pracy organicznej w zaborze pruskim w XIX i XX wieku, a przede wszystkim jest opowieścią o Bohaterach Pracy Organicznej i realizowanych przez nich społecznych projektach.

Spacerując ulicami Poznania, jak i wielu innych miast w Wielkopolsce, mijamy ślady życia i pracy niezwykłych Polaków, którzy sami nazwali się organicznikami. Pozostawili po sobie nie tylko konkretne obiekty architektoniczne i instytucje prężnie działające do dziś, ale - co ważniejsze - ich działalność przyczyniła się do powstania etosu Wielkopolan. Wystawa "Wuchta Wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce" oraz towarzyszący jej program edukacyjny mają ożywić historię tych, którzy w latach 30. i 40. XIX wieku postanowili na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego stanąć w opozycji wobec pruskiego zaborcy i pracować tak, by wzmacniać potencjał gospodarczy i kulturalny polskiego społeczeństwa.

Szczególną wartością projektu "Wuchta Wiary" jest nawiązanie współpracy przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu z Pałacem Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze oraz instytucjami należącymi do Szlaku Pracy Organicznej.
Szlak Pracy Organicznej to inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która zrzesza instytucje, organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego związane z ideą i dziedzictwem pracy organicznej.

Czas trwania wystawy: 17 maja - 31 października 2024 r.

Kurator wystawy: Magda Robaszkiewicz
Współpraca: Dorian Sobołtynski
Konsultant naukowy: prof. UAM dr hab. Przemysław Matusik

Baner
Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia. Pobierz baner (PNG, 424,35 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR