Powiększ tekst
Logo Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Noc Muzeów w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości

18.05.2024
17:00
Oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości
Bilety darmowe
Opis

W tym roku Organizatorzy zapraszają do wszystkich oddziałów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Po raz pierwszy będzie można zwiedzić z przewodnikiem Muzeum Martyrologii Wielkopolan pod odsłoną nocy.

W ramach oferty szczególnie polecamy wystawy:

  • "WUCHTA WIARY - bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce w XIX wieku" w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
  • "Turystyka i rekreacja w PRL-u" w Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu (ul. Słupska 62).
  • Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Oddziały będą czynne od 17:00 do 24:00 (ostatnie wejście do Muzeum 23:30). Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII zostanie udostępnione na innych zasadach. Organizatorzy zapraszają odbiorców indywidualnych i zorganizowanych do zwiedzania od 10:00 do 17:00. Do godziny 21 będzie można zwiedzić Muzeum wyłącznie z przewodnikiem (zapisy). Z uwagi na szczególny charakter Muzeum dla uczczenia pamięci ofiar obozu w Forcie VII, podczas zwiedzania z przewodnikiem o godz. 17.00 i 19.00, zaplanowane jest zapalenie zniczy przy Ścianie Śmierci oraz Schodach Śmierci. Osoby zainteresowane zwiedzaniem MMW - Fort VII o godz. 17.00 i 19.00 zachęcamy do przyniesienia własnych zniczy.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zaprezentujemy nową wystawę czasową "WUCHTA WIARY - bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce w XIX wieku", która przybliży genezę i kontekst historyczny pracy organicznej w zaborze pruskim w XIX i XX wieku, a przede wszystkim opowie o postaciach i realizowanych przez nich społecznych projektach. Od 17:30 zapraszamy na Lekcję żywej historii z SGRH: "3 Bastion Grolman" - przed Odwach.

Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 zachęca do udziału w grze terenowej "Śladami Czerwca '56" (start 17:00), która wprowadzi uczestników w realia życia lat 50 i przybliży historię Poznańskiego Czerwca 1956. Gra rozpocznie się w siedzibie Muzeum i będzie toczyć się w przestrzeni ekspozycyjnej oraz najbliższej okolicy. Grupy rekonstrukcyjna "Projekt Miś" zadba o historyczną atmosferę w Muzeum. Dodatkowo Kinga Przyborowska poprowadzi dwa spotkania z uczestnikami Poznańskiego Czerwca 1956, które odbędą się o godz. 18.30 oraz 20.00 (zapisy).

Podobnie jak ubiegłych latach w Muzeum Uzbrojenia będzie można zobaczyć eksponaty w dynamicznych pokazach (18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00) oraz zwiedzić ich wnętrza. Na uczestników Nocy Muzeów będą czekać odtwórcy historyczni, warsztaty i inne atrakcje. 18 maja dostępna będzie wyłącznie ekspozycja plenerowa. Będąc na Poznańskiej Cytadeli warto zwiedzić ekspozycję stałą w Muzeum  Armii "Poznań".

Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania to unikatowa przestrzeń, w której czas się zatrzymał. W czasie Nocy Muzeów polecamy indywidulne zwiedzanie ekspozycji stałej. Wejście do Schronu skrywa willa w której utworzyliśmy Galerię Plakatu z Okresu Socjalizmu aktualnie prezentujemy wystawę czasową "Turystyka i rekreacja w PRL-u". W ramach programu towarzyszącego wystawie szczególne polecamy krótkie spotkania z historią propagandy wizualnej. Marcin Wągrodny wygłosi 15 minutowe prelekcje , start: 19:15, 20:00, 21:00 i 22:00. W czasie Nocy Muzeów warto odwiedzić Muzealne Centrum Edukacyjne (ul.Ślusarska 14) w którym odbędą się wydarzenia rodzinne: warsztaty i prelekcja. Na zajęcia obowiązują zapisy. Uprzedzamy, że zostały ostatnie wolne miejsca.

Pełen program Nocy Muzeów dostępny jest na stronie Muzeum.

Zobacz www.wmn.poznan.pl

Baner
Logo Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Pobierz baner (PNG, 48,99 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR