Wycieczka popoznaniu.pl - Bramy, baszty, wieże, furty - w obrębie dawnych murów miejskich
Wzmocnienie średniowiecznych murów stanowiło kilkadziesiąt baszt, a ich liczba i rozstaw stawiały ówczesny Poznań w rzędzie najsilniej ufortyfikowanych miast polskich. Podstawowym celem wznoszenia murów obronnych było zapewnienie mieszkańcom miasta bezpieczeństwa. Zarówno w razie wtargnięcia do kraju wojsk nieprzyjacielskich jak i przed wszelkiego rodzaju bandytami, klęskami żywiołowymi czy epidemiami. Mury miasta miały także znaczenie prawne. Fortyfikacje były długie na 2300 kroków, czyli 1700 metrów - w przybliżeniu, taką właśnie odległość przemierzymy podczas naszego spaceru. I mimo, że do czasów współczesnych przetrwały nieliczne pozostałości średniowiecznych obwarowań, to nie przeszkodzi nam to w kompleksowym przedstawieniu wszystkich najważniejszych i najciekawszych elementów dawnych murów miejskich, których historię odkrywać będziemy na nowo. Serdecznie zapraszamy do wspólnego udziału w wycieczce.
Wycieczkę poprowadzi przewodnik: Damian
Początek: Wzgórze Przemysła (pod zamkiem, na wysokości głównego wejścia do kościoła), koniec: ul. Ludgardy, kolejne odwiedzane miejsca: baszta artyleryjska i dalej ścieżką wzdłuż murów miejskich.
Wycieczki prowadzone są w konwencji "free walking tour". Wstępne zapisy nie są wymagane, a spacer odbędzie się w ustalonym terminie bez względu na pogodę i liczbę uczestników. Wycieczka nie jest dotowana przez żadną instytucję ani sponsora, dlatego na zakończenie można nagrodzić przewodnika napiwkiem.