Błogo, Ramona Nagabczyńska - performans
Osią performansu jest stan ciąży jako wzmożone "samoczucie się od wewnątrz". Artystka dostrzega, że bycie w ciąży przekracza jednostkowość doświadczenia i podważa wszelkie formy podmiotowości zakorzenione w naszej kulturze. Choć medykalizacja tej sfery daje złudzenie kontroli, stan ten wymyka się systemowemu porządkowi, stanowi niewiadomą, budzi niepokój. Nagabczyńska bada stan ciągłej metamorfozy i ujawnia przerażenie, jakie budzi moc reprodukcyjna kobiet. Sięga przy tym zarówno do starożytnych mitów, jak i współczesnych filmów grozy.
Performans "Błogo" jest jednym z wydarzeń otwierających sezon "Miłość i solidarność" w Pawilonie. W tegorocznym programie performatywnym skupiamy się na twórczości kobiet i osób niehetenormatywnych. Prezentujemy spektakle, które dotykają tematów cielesności, praw kobiet i mniejszości oraz walki o wolność i prawdę. Przyglądamy się zmieniającemu się teatrowi, który porzuca hierarchiczne modele teatru na rzecz pracy kolektywnej i wspólnotowej.
Performans powstał w ramach wystawy "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia" w Muzeum Narodowym w Warszawie (kuratorzy: Zofia Machnicka, Paweł Polit). Prezentacje performansu w Poznaniu odbędą się w Klubie Tama mieszczącym się przestrzeniach Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w godzinach 18:00 i 19:30.
Czas trwania: 35 min
Choreografia: Ramona Nagabczyńska
Współpraca dramaturgiczna: Agata Siniarska
Kurator programu performatywnego: Andrzej Pakuła
___
Ramona Nagabczyńska - Choreografka, tancerka i performerka pracująca na rynku polskim i międzynarodowym. Edukację zawodową odbyła w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie, w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz w London Contemporary Dance School w Londynie. Ponadto kształciła się na Uniwersytecie SWPS oraz Uniwersytecie Warszawskim. Ma w swoim dorobku pracę z reżyserami, choreografami i artystami wizualnymi z całego świata m.in. z Clod Ensemble, Davidem Wampachem, Rebeccą Lazier, Martą Ziółek, Alexem Baczyńskim-Jenkinsem, Małgorzatą Wdowik, Pauliną Ołowską i Pawłem Althamerem. Do jej prac należą m.in. New (Dis)Order (2012), Re//akumulacja (2012), performanse galeryjne The Way Things Dinge (2014) oraz Networking (2018), solo pURe (2015), MORE (2017) oraz Części ciała (2019). W latach 2016-2020 Ramona była jedną z artystek wspieranych przez europejską sieć apap Network. Dwukrotnie została wybrana do międzynarodowej sieci Aerowaves- w 2014 ze spektaklem New (Dis)Order oraz w 2020 ze spektaklem Części ciała. Jest współzałożycielką Centrum w Ruchu.
____
Bilety w cenie 40/30 zł (normalny/ulgowy).
Fotografia: Filip Preis