Wykład Romana Kuźniara z cyklu Na drodze do wolności. Poznański sposób na niepodległość 1956-1990
prof. dr hab. Roman Kuźniar (Uniwersytet Warszawski) wygłosi wykład pt. Polityka zagraniczna Krzysztofa Skubiszewskiego i wykuwanie niepodległości.
Profesor Krzysztof Skubiszewski nie był typem powstańca, a jednak wziął walny udział w wykuwaniu polskiej niepodległości po upadku komunizmu i załamaniu się zimnowojennego porządku. Dla - już ministra Skubiszewskiego - wykuwanie niepodległości w sferze zewnętrznej oznaczało przekształcenie wrogości w stosunkach z Niemcami we wspólnotę interesów, uwolnienie się od zagrożenia ze strony Rosji oraz włączenie Polski w jednoczącą się Europę. Odnosząc sukcesy na tych trzech polach, minister Skubiszewski nie tylko wniósł wybitny wkład w odzyskiwanie niepodległości, ale też ustanowił solidny fundament dla polityki zagranicznej Polski kolejnych dziesięcioleci.
prof. dr hab. Roman Kuźniar - politolog, profesor nauk humanistycznych zatrudniony na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach studiów strategicznych, międzynarodowych stosunków politycznych, polityki zagranicznej, bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem licznych opracowań naukowych, w tym monografii "Droga do wolności. Polityka zagraniczna III Rzeczpospolitej" (2008), "Porządek międzynarodowy. Perspektywa ontologiczna" (2019), "Zmierzch liberalnego porządku międzynarodowego" (2022), a także redaktorem prac zbiorowych "Krzysztof Skubiszewski - dyplomata i mąż stanu" (2011) i "Dziedzictwo Krzysztofa Skubiszewskiego w polityce zagranicznej RP" (2020). Był m.in. ministrem pełnomocnym w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Biurze ONZ w Genewie (1994-1998), dyrektorem Akademii Dyplomatycznej MSZ (2003-2005), dyrektorem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, (2005-2007), doradca prezydenta RP ds. międzynarodowych (2010- 2015). Stanął też na czele rady Fundacji imienia Krzysztofa Skubiszewskiego.
Udział bezpłatny.
________
Na drodze do wolności. Poznański sposób na niepodległość 1956-1990 to cykl wykładów realizowany jest w ramach projektu "Działania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk na rzecz rozwoju kultury i dziedzictwa dla mieszkańców Poznania" współfinansowanego przez Miasto Poznań #poznańwspiera.
Projekt został również objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka.
Kolejne wykłady w cyklu:
16 listopada, godz. 17:00
dr Marcin Princ (Wydział Prawa i Administracji UAM)
Polska droga do restytucji samorządu terytorialnego
5 grudnia godz. 17.00
prof. UAM dr hab. Alina Mądry (Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa UAM)
Poznańskie chóry w drodze ku wolności
13 grudnia godz. 17.00
dr Jacek Bartkowiak (Starostwo Powiatowe w Słupcy)
Samorząd studentów UAM (1983-1989/90), czyli legalny element antysocjalistyczny
Udział bezpłatny.