Powiększ tekst
Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia.

Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku po wystawie - O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej)

15.10.2023
12:00
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9, Poznań Zobacz na mapie
Bilety płatne
Opis

Granice dzielą. W dzisiejszym świecie granice najczęściej odnosimy do terytoriów państw. Nie są one jednak na zawsze dane, bywają przedmiotem konfliktu, a chęć przekroczenia granicy może kosztować nas życie. Granice mogą jednak dotyczyć także sfery intymnej każdego z nas, naszej cielesności czy stanu mentalnego. W tym sensie stawiamy granice, aby chronić siebie, ale także pokonujemy je, aby osiągnąć więcej. Znoszenie granic dokonuje się też wtedy, gdy pozbędziemy się przekonania, że odbiór dzieł sztuki jest ograniczony do zmysłu wzroku. Na spotkaniu towarzyszącym wystawie O dzieleniu. Na granicy będziemy rozmawiać o sztuce, która nierzadko znosi granice - własnej definicji, medium, ale także mówi o doświadczeniu granicy. Przede wszystkim jednak wyjdziemy poza odbiór sztuki zmysłem wzroku, na rzecz dotyku, słuchu i zapachu. Zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami wzroku i te świetnie widzące do wspólnej refleksji nad szeroko rozumianymi granicami.

O wystawie:

Celem wystawy "O dzieleniu..." jest prezentacja dzieł sztuki współczesnej oraz tych z XIX w., które z dzisiejszej perspektywy również mogą być przypisane do nurtu border art. Dobór prac wynika z dwóch założeń naszej strategii kuratorskiej. Po pierwsze chodzi o pokazanie sztuki niezwykle aktualnej w dzisiejszych czasach, odnoszącej się do kluczowych wyzwań współczesności i poddającej refleksji granice państwowe w czasach wielkich fal migracyjnych. Twórczość ta zostanie usytuowana w kontekście XIX-wiecznych dzieł, które również poruszają problematykę granic państw narodowych, powstałych w końcu XVIII stulecia. Po drugie interesuje nas kontekst bardziej określony geopolitycznie, a mianowicie koncentrujemy się na tych dziełach sztuki, które odnoszą się do kwestii związanych z granicą polsko-niemiecką po 1990 r., a więc po podpisaniu traktatu granicznego między Polską a Niemcami. Granicę między obydwoma państwami uobecniają jednak nie tylko wybrane przez kuratorki dzieła sztuki, lecz również element aranżacji wystawy, autorstwa Ramana Tratsiuka, który włącza się w budowanie symbolicznych znaczeń. Układ ściany w patio odtwarza bowiem przebieg owej granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej.

Sztuka odnosząca się do konkretnej granicy polsko-niemieckiej i jej skomplikowanej historii jest zatem prezentowana na tle dzieł analizujących status i kondycję granic w ogólności. Granice w ramach wystawy są traktowane jako znaki pamięci, które z kolei wiążą się ze zbiorowymi i indywidualnymi wspomnieniami, traumami i marzeniami. W kontekście wystawy podwójne znaczenie terminu "dzielenie" (jako rozdzielanie, lecz także wspólne posiadanie i doświadczanie) zostanie potraktowane jako punkt wyjścia do rozumienia granicy i regionu granicznego nie tylko jako politycznej i terytorialnej linii podziału, lecz także jako strefy wymiany i potencjalnego współdziałania.

W ramach wystawy pokazane zostaną głównie dzieła artystek i artystów z Polski i Niemiec, lecz również z Palestyny (Taysir Batnij) czy Ukrainy (Vitalii Shupliak).

Kuratorki:Burcu Dogramaci, Marta Smolińska

Wydarzenia towarzyszące wystawie.

Bilet wstępu na wystawę: normalny: 20 zł ulgowy: 13 zł.

Zobacz www.mnp.art.pl/event/o-dzieleniu

Baner
Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia. Pobierz baner (PNG, 108,83 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR