Powiększ tekst
Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data.

Wykład Izoldy Kiec z cyklu Na drodze do wolności. Poznański sposób na niepodległość 1956-1990

12.10.2023
17:00
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (PTPN), Sala Posiedzeń, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań Zobacz na mapie
Bilety darmowe
Opis

Prof. dr hab. Izolda Kiec (Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz) wygłosi wykład pt. Kabaretowa stolica Polski?

Wykład poświęcony będzie poznańskim kabaretom lat 1956-1990, ze szczególnym uwzględnieniem dekad lat 70. i 80., kiedy działał kabaret Tey, a Poznań stał się najważniejszym ośrodkiem kabaretowej sztuki w Polsce. Symbolicznie potwierdziło to zwycięstwo Mamuśki w opolskim kabaretonie w 1973 r., kiedy skecz Zenona Laskowika pokonał programy Kabaretu Pod Egidą, Salonu Niezależnych i Elity. Sztuka kabaretowa Teya opiera się głównie na aluzji (która zastępuje dominującą wcześniej w tego typu twórczości parodię), nieodzowną, gdy "współtwórcą" kabaretowego programu był - z konieczności - cenzor. Przede wszystkim jednak historia Teya ilustruje ewolucję kabaretowego spotkania od formy teatralnej do estradowej. Do perfekcji doprowadzając tę drugą - twórcy Teya udowodnili, że kabaretowa stolica Polski mieściła się przez dwie dekady w Poznaniu.

Izolda Kiec - literaturoznawczyni i teatrolożka; prezeska Fundacji Instytut Kultury Popularnej, profesorka w Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Autorka artykułów i monografii poświęconych literaturze i teatrowi XX wieku oraz formom kultury popularnej: Halina Poświatowska  (1994), Teatr służebny polskiej emigracji. Z dziejów idei  (1999), Złodzieje szczęścia, czyli Agnieszki Osieckiej sposób na życie  (2000), Wyprzedaż teatru w ręce błazna i arlekina, czyli... o kabarecie  (2001), W kabarecie  (2004), W szarej sukience? Artystki i wokalistki w poszukiwaniu tożsamości  (2013), Historia polskiego kabaretu (2014), Czy chce pan być powieszony w sympatycznem towarzystwie? Czyli poznańskie kabarety artystyczne w dwudziestoleciu międzywojennym  (2015) i innych.

Wyróżniona odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" (2015), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatura (2016 i 2020), stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego (2017), laureatka Nagrody PTPN za najlepszą publikację o Wielkopolsce w roku 2018 (za książkę R.T. Wilkanowicz, Utwory powstańcze, wybór, oprac. i wstęp I. Kiec), laureatka Nagrody miesięcznika "Kraków" w konkursie na najlepsze polskie dzieło biograficzne Portrety 2020 za książkę Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt.

________

Na drodze do wolności. Poznański sposób na niepodległość 1956-1990 to cykl wykładów realizowany jest w ramach projektu "Działania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk na rzecz rozwoju kultury i dziedzictwa dla mieszkańców Poznania" współfinansowanego przez Miasto Poznań #poznańwspiera.

Kolejny wykład 26 października, godz. 17:00 - prof. UAM dr hab. Konrad Białecki  (Wydział Historii UAM, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu) wygłosi wykład pt. Dominikańskie duszpasterstwo akademickie oraz Klub Inteligencji Katolickiej - oazy (nie tylko) intelektualnej wolności.

Projekt został również objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Udział bezpłatny.

Baner
Baner promujący wydarzenie. Nazwa wydarzenia i data. Pobierz baner (JPEG, 301,80 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR

Baner