Ekologia i stosunek do przyrody w dawnej Rzeczypospolitej - wykład online
Ekologia i stosunek do przyrody w dawnej Rzeczypospolitej - wykład online dr hab. Aleksandry Jakóbczyk-Goli z cyklu "Zielone wykłady"
W dawnej Rzeczypospolitej ludzie żyli bardzo blisko natury. Szanowali rośliny i zwierzęta zdecydowanie bardziej, niż to było przyjęte w innych krajach ówczesnej Europy. Widzieli zagrożenie wynikające ze znikania poszczególnych gatunków i dążyli do ich ochrony. Potrafili także leczyć zwierzęta - przede wszystkim te gospodarskie, a szczególnie konie. Już w XVIII wieku, jako drudzy po Francuzach, zamarzyli o posiadaniu profesjonalnej szkoły weterynaryjnej i, choć projekt ten nie został zrealizowany, świadczy o wysokiej empatii i wrażliwości ówczesnych mieszkańców polskich ziem. Organizatorzy zapraszają do wysłuchania opowieści o intuicjach ekologicznych, o szacunku do świata przyrody w dawnej Polsce.
dr hab. Aleksandra Jakóbczyk-Gola - kulturoznawca, filolog i historyk sztuki; kustosz dyplomowany w zespole kuratorów wystawy stałej Muzeum Historii Polski; adiunkt na Wydziale "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią dawnej kultury polskiej, w szczególności zagadnieniami związanymi z ikonografią, symboliką, historią muzealnictwa, a zwłaszcza kolekcjonerstwem w XVI i XVII wieku oraz relacjami między kulturą religijną polskiego średniowiecza a tradycjami chrześcijańskiego Wschodu. Uczestniczka i koordynatorka projektów badawczych, kuratorka wystaw, autorka rozpraw i artykułów, a także trzech monografii: Akt pamięci. Tradycja akatystowa w kontekście form pamięci (2014), Gabinety i ogrody. Polskie nowożytne traktaty architektoniczne wobec kultury kolekcjonowania (2019) i Ogrody zwierząt. Staropolskie zwierzyńce i menażerie (2021).
Zobacz dombretanii.org.pl/