Powiększ tekst
Logo Traktu Królewsko-Cesarskiego w Poznaniu.

Lato na Trakcie - spacer Najważniejsza jest loka (liza)cja

05.08.2023
17:00
Start: ul. Szewska i Dominikańska Zobacz na mapie
Bilety darmowe
Opis

Spacery na Trakcie Królewsko-Cesarskim
W tegorocznych miesiącach wakacyjnych Organizatorzy zapraszają do udziału w spacerach w ramach Lata na Trakcie!
Przewodniczki i przewodnicy Poznańskiego Centrum Dziedzictwa poprowadzą was po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania.

Przed Wami główne obszary Traktu Królewsko-Cesarskiego: Ostrów Tumski, Stare Miasto i Śródmieście.

  • Czas trwania: 90-120 min
  • Wstęp: wolny niebiletowany [wyjątek - Katedra - bezpłatne wejściówki]
  • Regulamin: www.trakt.poznan.pl

Spacer: Najważniejsza jest loka (liza)cja
Powrócie wspólnie do początków miasta wybudowanego na lewym brzegu Warty. Miasta, które zostało otoczone pierścieniem umocnień, z tajemniczymi nazwami przyrynkowych uliczek i rynkiem będącym sercem tętniącego życiem ośrodka. Podczas spaceru z przewodnikiem odwiedzicie te i inne miejsca, a także dowiecie się o różnych aspektach życia mieszkańców grodu Przemysła. Spojrzenie wstecz i próba odszukania śladów przeszłości we współczesnej przestrzeni miejskiej pomogą wam spojrzeć na budowę miasta, jako na proces, który toczy się przez wieki.

UWAGA - liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru na 30 minut przed rozpoczęciem spaceru

Kolejne spacery:

  • 12.08., godz. 17:00 - Szlakiem Dziedzictwa Przemysłu i Techniki
    Pierwsze obiekty przemysłowe, które budowano w najstarszych częściach miasta i w pobliżu rzeki, szybko stały się nieodłączną częścią poznańskiego krajobrazu. Podczas spaceru odkryjemy ślady zarówno wielkich założeń fabrycznych, jak i skromnych zakładów, których wiele funkcjonowało w podwórzach staromiejskich kamienic. Poznamy też dokonania tutejszych przemysłowców, przedstawicieli społeczności polskiej, niemieckiej i żydowskiej. Bardziej i mniej znane przestrzenie dawnego Poznania pokażą nam się z nietypowej, często zapomnianej perspektywy.
    Start: plac u zbiegu ulic Wenecjańskiej i Chwaliszewo
  • 19.08., godz. 17:00  - Spacer po Trakcie: Stare Miasto
    Spójrzmy na Stare Miasto: średniowieczny i nowożytny Poznań, jak na dzieło stworzone przez jego dawnych mieszkańców. Dzisiejszy salon miasta przez wieki był naturalną przestrzenią życia i pracy dla poznaniaków różnych narodowości, wyznań i kultur. Spróbujemy odnaleźć ducha tego miejsca, spacerując po historycznych zakątkach Starego Rynku i otaczających go ulic i placów.
    Start: u zbiegu ulic Wodnej i Świętosławskiej
  • 26.08., godz. 17:00 - Spacer po Trakcie: Śródmieście
    Powędrujmy do miasta nowoczesnego: dziewiętnastowiecznego centrum Poznania, od placu Wolności do Dzielnicy Zamkowej. Znajdziemy tu gęsto zabudowane ulice, kwartały stylowych kamienic, rozległe place i imponujące gmachy publiczne. Ten miejski fason to efekt prowadzonej przez lata gry na rywalizację i współpracę, która była udziałem ówczesnych poznaniaków. Poznańskie Śródmieście to dokument czasów, których wpływ na oblicze miasta widoczny jest do dzisiaj.
    Start: przy fontannie na placu Wolności
Baner
Logo Traktu Królewsko-Cesarskiego w Poznaniu. Pobierz baner (JPEG, 21,83 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR