Iryna Kalinovska - recital organowy w ramach cyklu Staromiejskie Koncerty Organowe
Program:
- J.S.Bach (1685-1750) Preludium i fuga c-moll, BWV 546
- J.S.Bach (1685-1750) Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ BWV 639
- D.Bortnjanskyi (1751-1825) Konzert in D-dur
- Ch.-M.Widor (1844-1937) Allegro cantabile (II), Toccata (V) z Symphonies N5, op.42
- J.Szewczenko (1953-2022) "Jesteśmy" (opr.G.Kurkov)
- M.Skorik (1938-2020) Melodia
- W.Nazarow (*1954) "Duhowna musika":
- Wieczne miasto Jerozolima
- Modlitwa Getsemane
- Sad
Iryna Mykolaivna Kalinovska - jest solistką Narodowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej, Ludową Artystką Ukrainy.
W 1978 roku ukończyła z wyróżnieniem Kijowskie Państwowe Konserwatorium im. P. I. Czajkowskiego w klasie fortepianu (A. A. Jankielewicz) i organów (A. M. Kotlarewski). Brała udział w kursach mistrzowskich WV. Schetelich, F. Klinda, L. Digris. Wielokrotnie brała udział w krajowych i międzynarodowych konkursach. W 1982 roku została laureatką Ogólnoukraińskiego Konkursu Organowego, na którym otrzymała nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie dzieł kompozytorów radzieckich.
Iryna Mykolaivna Kalinovska pracowała jako organistka w Muzeum-Rezerwacie Historycznym w Kamieńcu Podolskim, w Filharmonii Obwodowej im. Chmielnickiego oraz Kijowskim Teatrze Poezji. Od 1983 roku jest solistką Narodowego Domu Muzyki Organowej i Kameralnej. W 1996 roku otrzymała tytuł Zasłużonego Artysty Ukrainy, w 2009 roku - Artysty Ludowego Ukrainy.
Artystka o niezwykłym temperamencie wykonawczym i wysokim profesjonalizmie, Iryna Kalinowska wykonuje z powodzeniem muzykę różnych epok, od dzieł dawnych mistrzów po muzykę współczesnych, w tym także ukraińskich. Artystka dokonuje często redakcji i prawykonań tych utworów. Nie ograniczając się do recitali solowych, Kalinowska często występuje tez jako kameralistka z wokalistami i instrumentalistami, także z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi zarówno na Ukrainie, jak za granicą (Włochy, Niemcy, Polska, Finlandia, Anglia, Rosja, Słowacja, Czechy, kraje bałtyckie i inne).
Wstęp wolny.