Koncert Solo na Szelągu vol. 47 - Cleo T.
Cykli SOLO NA SZELĄGU tym razem ugości niezwykłą francuską artystkę CLEO T.
Ta kompozytorka i wokalistka mieszkała i tworzyła między Paryżem, Berlinem i Włochami, zanim osiedliła się w południowo-zachodniej Francji, gdzie niedawno otworzyła przestrzeń prowadzoną przez artystów (studio produkcyjne, rezydencja artystyczna).
Jako kompozytorka poszerza swoje horyzonty od muzyki alternatywnej po neo-classical (jak ostatnio na utworze zamówionym dla uznanego Ars Nova Ensemble). Znana jest ze swojego interdyscyplinarnego podejścia, łączącego muzykę ze sztukami wizualnymi, literaturą i teatrem. Wraz z wydaniem albumu i trasą koncertową prowadzi również cykl spektakli oparty na poezjach kobiet, rozwija projekt teatralny oparty na historii opery i wydaje audiobook z uznanym współczesnym poetą Zéno Bianu.
W ostatnich latach, m.in. przy swojej poprzedniej płycie "And Then I Saw A Ilion Skies Ahead", Cleo T. współpracowała z Johnem Parishem, producentem i muzykiem na stałe związanym artystycznie z PJ Harvey, a także z legendarnym Robertem Wyattem, jednym z najwybitniejszych żyjących poetów rocka, założycielem Soft Machine i uznanym także w świecie literackim solistą.
Droga do najnowszego albumu to jednak zupełnie inne przygody. Cleo porzuciła intensywność miast i podróże, by założyć swoją pracownię w ciszy pośród lasów i pól. Odtąd zaczęła zmierzać w kierunku istoty tego, co czyni nas tak różnymi, a przy tym wyjątkowymi. Przez jakiś czas trzymała świat na dystans, a Covid tylko pomógł jej w tych rekolekcjach. Odtworzyła codzienny dialog z domu otoczonego ptakami, kwiatami i odgłosami natury swoim pianinem i wokalem.
Te instrumenty są sercem jej dzisiejszej muzyki. Cleo rozwijała swoją technikę wokalną, pracując z lirycznym maestrami, a to operowe podejście doprowadziło ją do zupełnie nowej ekspresji śpiewu, w której emocje zalewają głos jak instrument, jak wiolonczela, ostatnia główna postać tego nowego dzieła. Fortepian, wiolonczela i sopran razem tworzą nowy język, w którym słowa znikają, by pokazać czyste, niczym niezmącone emocje. To twórczość naładowana osobistymi doświadczeniami kompozytorki, która przeżyła swoje pierwsze macierzyństwo podczas pisania najnowszego albumu.
Tytuł albumu, "How Do You Find Your Way In The Dark", nawiązuje do pierwszych wersów poematu Dantego (Boska Komedia), ponieważ każdy z nas może doświadczyć w swoim życiu momentu, w którym stoi samotnie w ciemności, jak wkraczanie nocą do lasu w poszukiwaniu odpowiedzi. Płyta piosenkarki jest zaproszeniem do zanurzenia się w naszym sercu i przekroczenia własnej ciemności w celu odnalezienia własnego światła. Ponieważ świetliki świecą tylko w ciemności.
Wstęp wolny.