Poznań liczy (na) jerzyki
Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w akcji "Poznań liczy (na) jerzyki".
Chętnych do zapoznania się ze szczegółami akcji oraz otrzymania Instrukcji Liczenia Jerzyków zapraszamy na dziedziniec Placu Kolegiackiego 12 maja w godzinach 14.00-17.00.
W trakcie spotkania będzie można zobaczyć dwa typy montowanych na budynkach budek lęgowych dla jerzyków, nauczyć się rozpoznawać tego niezwykle pożytecznego ptaka oraz jego głos a także - dla najmłodszych - wziąć udział w mini warsztatach, grach i zabawach poświęconych ochronie jerzyków
Jerzyk (Apus apus) jest najbardziej "miejskim" gatunkiem ptaka, w Poznaniu powszechnie gniazduje w stropodachach, wlatując do nich przez otwory wentylacyjne wykorzystywane na miejsca lęgowe, a także w coraz bardziej powszechnych budkach lęgowych (prawidłowe wymiary 49x22x24 cm). Pisklęta rosną i potrzebują dużo pokarmu, a najchętniej zjadają komary, muchy i meszki! Dorosły jerzyk potrafi ich zjeść kilka tysięcy dziennie. W ciągu czteromiesięcznego pobytu tego ptaka w mieście, skala pomocy jest nieoceniona.
W Polsce ptak ten jest objęty ochroną gatunkową ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Z tej przyczyny Poznań jako pierwsze miasto w Polsce opracowało i wprowadziło dokument poświęcony standardom ochrony ptaków i nietoperzy w mieście, uświadamiający inwestorów o konieczności przestrzegania przepisów z zakresu ochrony gatunkowej, z naciskiem na fakt, że przed przystąpieniem do prac remontowych lub termomodernizacyjnych konieczne jest wykonanie inwentaryzacji budynku (w okresie od maja do czerwca) pod kątem jego zasiedlenia przez ptaki i nietoperze.
Więcej o jerzyku przeczytacie tutaj.
Równocześnie zapraszamy do podglądania jerzyków dzięki transmisji online z kamer zainstalowanych w budkach lęgowych jerzyków, zamontowanych na budynku przy ul. Gronowej 20 w Poznaniu.