Powiększ tekst
Plakat z informacjami o wydarzeniu.

Instalacja performatywna - Historie mówione

11.12.2021
16:00
Centrum Szyfrów Enigma, Ogród Smaków w Collegium Martineum, ul. Święty Marcin 78, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

"Historie Mówione" to projekt hybryda, łączący elementy teatru, instalacji video i wystawy multimedialnej. Jest siostrzaną kontynuacją spektaklu "Historie Kuchenne", który opowiada o Zamku Cesarskim. Tym razem chcemy zaprosić mieszkańców Poznania do doświadczenia opowieści o Collegium Martineum (dawniej Historicum) - budynku trochę pomijanym i nieopowiedzianym.

Historia tego miejsca jest niejednoznaczna i złożona. Mury budynku pamiętają czasy komunizmu, zmianę ustroju i początki kapitalizmu; ich historia mieści w sobie m.in. zebrania partyjnych dygnitarzy, spotkania wschodzących elit naukowych oraz studencki pucz.

Autorzy projektu opowiedzą o historii budynku z perspektywy jego bywalców i pracowników.

Pochylą się szczególnie nad losem kultowej stołówki "Ogród Smaków" Pani Marii Królskiej, która przez 30 lat żywiła i gościła pokolenia poznańskich studentów, naukowców i artystów.

Posłuchamy rozmów toczących się przy herbacie i zupie. Dowiemy się, o czym się śpiewa i plotkuje w kuchni. O lokalnych bohaterach i wielkich politykach. O celebrytach i postaciach wykluczonych z kart wielkiej historii. O nauce, bajkach i przepisach.

"Odprawimy rytuał, zaprosimy duchy, pozwolimy im snuć wspomnienia o przeszłości, wsłuchamy się w dialog historii ze współczesnością" - zapowiadają autorzy projektu. - "Zapytamy, również siebie samych, czy istnieje prawda? Czym jest historia? Czym jest pamięć? I czy mieszkające w niej wspomnienia to fakty, ich interpretacje, a może nasze wyobrażenia i fantazje..."

  • Koncepcja: Agata Elsner i Marta Jagniewska
  • Scenariusz: Marta Jagniewska
  • Reżyseria: Paul Bargetto
  • Wystąpią: Agata Elsner, Nastya Miedviedieva, Karolina Pawełska, Marcin Kęszycki

Wstęp bezpłatny.

W związku z obowiązującymi obostrzeniami w przestrzeni instalacji "Historie mówione" może przebywać ograniczona ilość osób, co może wiązać się z oczekiwaniem na wejście.

Partnerami projektu są: Poznańskie Centrum Dziedzictwa/ Centrum Szyfrów Enigma, Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

Baner
Plakat z informacjami o wydarzeniu. Pobierz baner (JPEG, 390,62 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR