"Czy polskie muzea potrzebują dekolonizacji?" - wykład Moniki Stobieckiej towarzyszący wystawie
W dobie toczących się na świecie debat o potrzebie dekolonizacji kolekcji i wystaw muzealnych warto postawić pytanie o ich zasadność w kontekście polskim. Trwające już w naszym kraju dyskusje często zamiast rozstrzygać o dekolonizowaniu muzeów, roztrząsają kwestię statusu Polski jako kolonizatora. By wyjść z tego impasu, nierzadko kończącego się sporami o rolę Polski wobec Ukrainy czy polskie międzywojenne plany imperialne, podczas wykładu skupię się przede wszystkim na kwestii dekolonizacji nowoczesnej instytucji, jaką jest muzeum.
Wychodząc od historii muzealnictwa, której początkiem są narodowe, oświeceniowe muzea w Europie Zachodniej, dowodzić będę o potrzebie dekolonizacji polskich instytucji, które oparły swe wystawiennicze strategie na XIX-wiecznych ekspozycjach francuskich, brytyjskich czy niemieckich.
Omawiając historię muzealnictwa, wspierać się będę także teoriami o relacjach między muzeum a akademią (Hooper-Greenhill 2006, Piotrowski 2010), co dalej pozwoli mi mówić - za Ewą Domańską - o potrzebie "dekolonizacji poznawczej niezachodnioeuropejskich rodzajów wiedzy" (Domańska 2016, 48), czyli próbie wykroczenia poza paradygmaty naukowe wytworzone i praktykowane w Europie tak w akademiach, jak i w muzeach.
czas trwania: 60'
wydarzenie online, transmisja na Facebooku CK ZAMEK
kurator wystawy: prof. Bogumił Jewsiewicki (Uniwersytet Laval, Quèbec, Kanada)
Więcej o wystawie przeczytasz, klikając w poniższy przycisk:
Zobacz https://www.facebook.com/search/top?q=ckzamek