Powiększ tekst
Na czarnym tle wizerunek chłopca.

Spektakl kamishibai - Król dzieci

29.09.2021
16:00
Dom Bretanii Fundacja Poznań - Ille-et-Vilaine Stary Rynek 37, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Spektakl kamishibai (teatrzyk obrazkowy) Maëlle Guéroult na motywach powieści Janusza Korczaka pt. "Król Maciuś Pierwszy"

Narrator: Piotr Rogaliński

10-letni królewicz Maciuś, po śmierci ojca zostaje powołany na następcę króla. Mimo dziecięcego wieku, musi stawiać czoła ministrom oraz innym dorosłym, którzy nie chcą, aby mały chłopiec dyktował im, co mają robić. Jednak Maciuś z odwagą postanawia zmienić swoje królestwo. Chce być królem wszystkich, a zwłaszcza dzieci - traktować ich poważnych partnerów do dyskusji, dawać im głos,  szanować ich zdanie. W tym celu ustanowił dziecięcy parlament. Czy uda mu się dzięki niemu zmienić świat?

Spektakl jest adaptacją powieści Korczaka pt. "Król Maciuś Pierwszy". Powstał w efekcie  współpracy Maison Internationale z Rennes z Domem Bretanii. Opowiadana obrazkami i słowami historia Maciusia jest dla dzieci okazją do poruszenia problematyki praw dziecka, o które walczył Janusz Korczak, lekarz, pedagog i działacz społeczny, uznawany za jednego z najważniejszych obrońców dziecięcych praw. Jako dyrektor sierocińca w getcie warszawskim odmówił rezygnacji ze stanowiska kosztem szansy na ucieczkę, aby do ostatniej chwili towarzyszyć swoim wychowankom na dramatycznej drodze do śmierci w obozie koncentracyjnym w Treblince. Jego powieść "Król Maciuś Pierwszy" jest ilustracją autorskiej, prekursorskiej pedagogiki, której podstawą jest podmiotowe traktowanie dzieci jako osób mających swoje zdanie i prawa.  

Francuska artystka Maëlle Guéroult współtworzy grupę teatralną Compagnie de l'Ombrage. Zafascynowana teatrem kamishibai oraz teatrem cieni, stworzyła kameralne przedstawienie łączące oba te gatunki teatralne. Jej "Król dzieci" to zarówno teatr kamishibai, czyli wywodzący się z Japonii teatr obrazkowy, w którym w specjalnym "pudełku" prezentowane są plansze z rysunkami, którym towarzyszy opowiadana na głos historia, jak i teatr cieni - plansze z wyciętymi w papierze scenami są bowiem od tyłu podświetlane. W "magicznym pudełku" Maëlle historię Maciusia opowiadają przede wszystkim wyraziste, sugestywne, oddziałujące na wyobraźnię dziecka, cienie i rysunki. Spektakl był prezentowany na Festiwalu Off w Avignon w 2019 roku. Adresowany jest do dzieci w wieku od 8 do 12 lat.

Maëlle Guéroult z Compagnie de l'Ombrage zrealizowała dotychczas 4 spektakle w technice kamishibai/teatr cieni: "Les Hors Normes" ("Nieprzystający", 2017 r), "Le Roi des enfants" ("Król dzieci", 2018 r.), "Kamishibai zimowe" (2019) oraz "Kamishibai wiosenne" (2020). Obecnie razem z Compagnie de l'Ombrage pracuje nad nowym spektaklem zatytułowanym "Granica".

Piotr Rogaliński - od dwudziestu lat działa na pograniczu teatru, muzyki i plastyki. Autor scenografii, aktor, muzyk w kapelach ludowych. Od ponad 20 lat współpracuje z Domem  Bretanii, prowadził m.in.  warsztaty teatralne dla dzieci inspirowane legendami bretońskimi, które były wielokrotnie nagradzane na festiwalach w Polsce i za granicą.

Spektakl dla dzieci prezentowany w języku polskim.

Wstęp wolny

Rezerwacja miejsc: elwira@dombretanii.org.pl

Baner
Na czarnym tle wizerunek chłopca. Pobierz baner (JPEG, 41,34 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR