Powiększ tekst
Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie.

Wystawa zdjęć Andrzeja Szozdy

10.09 – 30.09.2021
Plac Kolegiacki 17 Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Wydawnictwo Miejskie Posnania, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania i wirtualne muzeum historii Poznania CYRYL serdecznie zapraszają na drugą odsłonę plenerowej wystawy fotografii Andrzeja Szozdy Miasto żywe.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 10 września 2021 roku o godzinie 12 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim 17.

Od połowy lat 70. XX wieku do 2015 roku Andrzej Szozda fotografował najważniejsze poznańskie wydarzenia oficjalne i nieoficjalne, kulturalne i sportowe - wizyty ważnych osobistości, wybory do Rad Narodowych i Sejmu, konkursy Miss Polonia, sesje Rady Miasta Poznania, mecze, spektakle teatralne i baletowe, koncerty, pochody, procesje, inauguracje, honorowe doktoraty, zloty, festiwale i pogrzeby. Robił zdjęcia ludziom znanym i nieznanym: papieżowi, prezydentom, królowi Malezji, sekretarzowi generalnemu Kampuczy, sportowcom, aktorom, tancerzom, kandydatkom do tytułu najpiękniejszej Wielkopolanki, mechanikom samochodowym, ludziom w parku, maturzystom i przedszkolakom. Potrafił przekonać wszystkich, nawet najbardziej kapryśnych celebrytów do pozowania do zdjęć. Fotografował wielkie budowy (stadion), przebudowy, remonty (Iglica na MTP), modernizacje i konserwacje zabytków (fara), badania archeologiczne (Ostrów Tumski), ale także zwierzęta w Zoo, kwiaty, drzewa, samoloty i zamarznięty staw na Sołaczu. Jego zdjęcia są pozbawione niuansów, niekiedy niedbale skadrowane, ale w niesamowicie żywiołowy sposób dokumentują zastaną rzeczywistość, bywa że w dziesiątkach podobnych kadrów, niekiedy nieostrych, robionych jakby w biegu, szybkich, zdecydowanych. Rejestrują tętno miasta w bardzo szerokim spektrum, bo Szozda nie rozstawał się z aparatem fotograficznym w pracy z konieczności, a po niej - z pasji i ciekawości świata. Był wszędzie, bardzo wielu poznaniaków go znało, ujmował uśmiechem i życzliwością, humorem i pozytywną energią. Jego charakterystyczna sylwetka z siwym kucykiem pojawiała się zawsze tam, gdzie działo się coś ważnego, albo zupełnie nieważnego, bo codzienność miasta interesowała go może nawet bardziej niż oficjalne uroczystości.

Urodził się i wychował na Starym Mieście, maturę zdał w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kasprzaka (dzisiaj Kantego), fotografować zaczął na studiach, pracę fotoreportera podjął najpierw w tygodniku "Wprost", a po zamknięciu gazety w stanie wojennym zatrudnił go "Express Poznański", potem "Gazeta Poznańska", w końcu "Głos Wielkopolski", w którym pracował do końca życia. Miał 65 lat, wiele zdjęć do zrobienia i wiele miejsc do zwiedzenia, kiedy przegrał walkę z nowotworem mózgu. Zmarł 6 listopada 2015 roku. Po jego śmierci żona Maria i dzieci - Izabella i Krzysztof przekazali archiwum fotograficzne Fundacji Rozwoju Miasta Poznania, a Fundacja  złożyła je do depozytu Wydawnictwu Miejskiemu Posnania w celu digitalizacji, archiwizacji i publikacji na portalu Cyryl. I Cyryl to robi. Publikujemy prawie 1700 zdjęć Andrzeja Szozdy. Mało, ale od czegoś musieliśmy zacząć.

Wystawa będzie prezentowana do 30 września 2021 roku.

opr.sw

Baner
Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie. Pobierz baner (JPEG, 505,26 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR