Powiększ tekst
Na czarno-białej fotografii uwiecznionych jest sześcioro członków zespołu Okra ustawionych niejako w dwóch rzędach. W pierwszym siedzą na krzesłach: kobieta i dwaj mężczyźni. Za nimi stoją kolejne dwie panie i jeden pan. Niemal każdy trzyma jakiś instrument - akordeon, tamburyn z membraną i wspomniane w opisie zespołu: cytrę kantele i lirę smyczkową jouhikko. Niektórzy artyści patrzą w obiektyw, inni na siebie nawzajem. Wszyscy są radośnie uśmiechnięci.

14. ETHNO PORT POZNAŃ Okra Playground (Finlandia)

04.09.2021
21:00
CK Zamek, Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Okra Playground to prawdziwy muzyczny plac zabaw, który artyści z Helsinek stworzyli po to, aby eksperymentować z fińską tradycją. Nie siłują się z nią, lecz z godną podziwu intuicją wyszukują przestrzenie, w których mogą zatracić się bez opamiętania. Z ich utworów emanuje surowość i tajemniczość Północy, a jednocześnie dziecięca radość, światło i taneczne uniesienie.

Sekstet odwołuje się do tradycji poprzez aranżację ludowych fińskich pieśni, a także wykorzystanie tradycyjnych instrumentów, na przykład cytry kantele czy liry smyczkowej jouhikko. Ta ostatnia jest siostrą bardziej znanej i rozpowszechnionej na scenie world music tagelharpy. Jej wszystkie trzy struny wykonane są z końskiego włosia, a najniższa z nich umieszczona jest nietypowo, bo pośrodku zestawu. Niecodzienna jest także technika skracania strun z wykorzystaniem wierzchniej części palców.

Hipnotyczny puls i mistyczna energia płynąca z twórczości Okra Playground wynika z połączenia fińskiej ludowości ze współczesnością - użyciem techniki loopowania, wykorzystaniem brzmienia gitary basowej i elektronicznej perkusji. Wszystko to sprawia, że trudno się oprzeć ich urokowi, natomiast z łatwością przychodzi przyjęcie zaproszenia na ich muzyczne podwórko.

Bilety w cenie 40 zł.

_

fot. K. Salmi

Baner
Na czarno-białej fotografii uwiecznionych jest sześcioro członków zespołu Okra ustawionych niejako w dwóch rzędach. W pierwszym siedzą na krzesłach: kobieta i dwaj mężczyźni. Za nimi stoją kolejne dwie panie i jeden pan. Niemal każdy trzyma jakiś instrument - akordeon, tamburyn z membraną i wspomniane w opisie zespołu: cytrę kantele i lirę smyczkową jouhikko. Niektórzy artyści patrzą w obiektyw, inni na siebie nawzajem. Wszyscy są radośnie uśmiechnięci. Pobierz baner (JPEG, 78,88 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR