Powiększ tekst
Logo Domu Bretanii.

Wykład online w ramach cyklu Paryż - spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata

10.05.2021
18:00
Dom Bretanii Fundacja Poznań - Ille-et-Vilaine Stary Rynek 37, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

"Paryż pod okupacją niemiecką oraz w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej" - wykład dr. Pawła Sękowskiego (UJ) w cyklu "Paryż - spotkania z historią najsłynniejszsego miasta świata"

Po klęsce Francji w kampanii 1940 r. Paryż utracił status stolicy państwa i stał się siedzibą niemieckiego okupacyjnego dowództwa wojskowego (Militärbefehlshaber in Frankreich), co niosło za sobą liczną obecność żołnierzy niemieckich w mieście aż do wyzwolenia latem 1944 r. Odczyt ma na celu przedstawienie sytuacji Paryża i ludności cywilnej miasta w okresie okupacji niemieckiej, życia codziennego, funkcjonowania ruchu oporu, represji okupanta, z uwzględnieniem położenia imigrantów i uchodźców polskich oraz szczególnie tragicznego losu Żydów (szczególnie polskich Żydów), wreszcie walk o wyzwolenie miasta w powstaniu trwającym od 19 do 25 sierpnia 1944 r. W dalszej części wystąpienia opisane zostanie miejsce Paryża i społeczeństwa Paryża w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej, w kontekście powojennej odbudowy kraju, przemian społeczno-politycznych i tzw. épuration, czyli powojennych rozliczeń z kolaborantami hitlerowskimi.

Dr Paweł Sękowski - doktor historii Lettres Sorbonne Université i Uniwersytetu Jagiellońskiego; adiunkt w Instytucie Historii UJ; zainteresowania badawcze: historia społeczno-polityczna Polski i Francji w XX wieku, historia i socjologia migracji i uchodźców w Europie.

Wykłady organizowane przez Dom Bretanii odbywają się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM.
Meeting ID / ID de réunion : 974 0494 3453 Passcode / Code secret : 121035

Baner
Logo Domu Bretanii. Pobierz baner (PNG, 7,90 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR