Powiększ tekst
Plakat z informacjami o wydarzeniu, które są zawarte w treści. Na środku postać w ognistej kuli.

Rozmównica online z cyklu "Żywioły tańca-ogień"

26.09.2020
17:00
Polski Teatr Tańca, ul. Kozia 4, Poznań; online Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

26 września o godz. 17.00 na profilu FB Polskiego Teatru Tańca organizatorzy zapraszają na spotkanie online w cyklu "Rozmównica" pt. "Żywioły tańca / ogień".
W najbliższym odcinku żywiołem będzie zjawisko o bogatej symbolice związanej ze słońcem, urodzajem i płodnością, wywołujące spektakularne efekty wizualne. Uczestnicy podyskutują o wykorzystaniu ognia w różnych formach teatru ulicznego powiązanych z tańcem i akrobatyką oraz w obrzędach i rytuałach wywodzących się z kultur słowiańskich.

Gośćmi spotkania będą: dr Joanna Wawrzeniuk - adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, archeolog zajmujący się wierzeniami dawnych Słowian oraz współczesnym folklorem słowiańskim, autorka książki: Magia ochronna Słowian we wczesnym średniowieczu na ziemiach polskich.
Uczestnikiem będzie również Patryk Niedbała - aktor, tancerz, współzałożyciel ulicznego teatru ognia NAM - TARA, jednego z prekursorów "tańca z ogniem" w Polsce. Zespołu, który w swojej 12-letniej karierze zajmował czołowe miejsca na ogólnopolskich festiwalach ognia, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Artystów Ulicy "Ulicznicy" czy Festiwalu Rytmu i Ognia "FROG" w Gdyni, ponadto występował na wielu scenach europejskich oraz na scenach Arabii Saudyjskiej podczas festiwalu "Andaluzja".

Uczestnicy porozmawiają o tym, na czym polega teatr ognia, jakie stosuje się kostiumy i rekwizyty, aby wyeksponować jego dynamikę i efekty świetlne, jakie tematy pojawiają się najczęściej w spektaklach z użyciem ognia, jaką rolę odgrywają w nim kuglarskie sztuczki, a przede wszystkim - choreografia. Poprzez motyw ognia będzie okazja, by zbliżyć się do dawnej i współczesnej obyczajowości Słowian - uczestnicy prześledzą jego obecność i związki z tańcem w obrzędach, wierzeniach, magii, sposobach świętowania i przeżywania codzienności.
Dowiedzą się także, co spaja te dwie pozornie odległe dziedziny - teatr ognia i archeologię. I co może połączyć je w przyszłości...

Wersję audiowizualną rozmowy, którą dopełnią materiały unaoczniające temat rozmowy będzie można oglądać na kanale YouTube Polskiego Teatru Tańca, a wersję dźwiękową - odsłuchać na Spotify.

Zobacz www.facebook.com/events/1701723289975279/

Baner
Plakat z informacjami o wydarzeniu, które są zawarte w treści. Na środku postać w ognistej kuli. Pobierz baner (JPEG, 93,07 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR