Powiększ tekst
Plakat wydarzenia: po bokach pasek zółty i czerwony, w środku jedna kreska pionowa po lewej stronie i dwie poziome na górze i dwie poziome na dole. Coś na kształt półek. Nad górną półk napis.

M jak Mistrzowie Kolekcja Irena Hochman Tadeusz Mysłowski

23.11 – 23.02.2020
Muzeum Narodowe, Aleje Marcinkowskiego 9, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Wystawa prezentuje  fragment kolekcji Tadeusza Mysłowskiego, współczesnego polsko-amerykańskiego artysty i jego żony, Ireny Hochman, nowojorskiej marszandki.
Punktem wyjścia jest przybliżenie idei kolekcjonowania, relacji między kolekcjonerem a obiektem czy przyjaźni artystycznych, które na przestrzeni lat wpłynęły na kształt zbiorów.
Tadeusz Mysłowski światowej rangi współczesny artysta, znany jest w Poznaniu jedynie wąskiej grupie specjalistów i miłośników sztuki. Z założenia więc poznańska wystawa służyć ma od początku dwóm celom: prezentacji wybranych dzieł, ale i przedstawieniu sylwetki twórczej autora zbioru. Każda z prac w kolekcji jest świadkiem jego personalnych związków z jej autorem, bezpośrednich, gdy chodzi chociażby o współczesnych mu grafików polskich lub też symbolicznych, duchowych, jeżeli myślimy o Mondrianie, Malewiczu czy Kandinskim. Jednocześnie zgromadzony zbiór stanowi pod wieloma względami zespół reprezentatywny dla rozwoju głównych nurtów sztuki w XX w. Prezentacja, obejmująca ponad sto trzydzieści prac blisko dziewięćdziesięciu autorów podzielona została na osobne działy. Trzon wystawy stanowią prace znajdujące się w nurcie abstrakcji geometrycznej, bardzo istotnej jako punkt odniesienia dla dojrzałej twórczości Mysłowskiego, co sam wielokrotnie podkreślał. Dlatego też dziełom mistrzów abstrakcji i ich kontynuatorów towarzyszą konkretne prace Mysłowskiego odnoszące się do ich dziedzictwa. Ta główna oś obudowana została kontekstami, na które składają się zarówno wybrane prace polskich artystów, aktywnych w czasie jego krakowskich studiów, czy też w latach 1960-2000, w Polsce, jak i na emigracji, oraz obcych twórców, mających istotny wkład w rozwój sztuki w XX w.
Obok prac artystów z zagranicy, którzy odegrali ważną rolę w formowaniu osobowości twórczej Kolekcjonera m.in. Pieta Mondriana, Jaspera Johnsa, Jeana Arpa a także wybitnych klasyków XX wieku: Josepha Beuysa, Salvadora Dali, Marcela Duchampa, Wassilja  Kandinskiego, Pabla Picassa, Andy Warhola, Marca Chagalla, Amadeo Modiglianiego i Kazimierza Malewicza na wystawie zobaczyć będzie można dzieła przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej, takich jak m.in.: Henryk Berlewi, Alina Szapocznikow, Maria, Jarema, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Henryk Stażewski, Jonasz Stern.
Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Lubelskim w Lublinie, bo właśnie do tego muzeum Mysłowski podarował liczącą ponad 500 obiektów kolekcję, jest drugą w Polsce prezentacją zbioru Mysłowskiego. Jest to jednak prezentacja odbiegająca ideą od wystawy lubelskiej. Stanowi oryginalną interpretację idei kolekcji, pokazanej przez pryzmat dorobku jej twórcy.

Zobacz www.mnp.art.pl/

Baner
Plakat wydarzenia: po bokach pasek zółty i czerwony, w środku jedna kreska pionowa po lewej stronie i dwie poziome na górze i dwie poziome na dole. Coś na kształt półek. Nad górną półk napis. Pobierz baner (JPEG, 47,56 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR