Powiększ tekst
Dłonie grające na fortepianie, fot. Oleksii Sokun

Jazzowa Nostalgia z muzyką Komedy

14.11 – 16.11.2019
18:00
Nostalgia Festival Poznań, ul. Ratajczaka 44, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Festiwal Nostalgia po raz 12. wynurza się z jesiennego horyzontu, aby zatrzymać nas w muzycznym skupieniu.

W Roku Krzysztofa Komedy ścieżki Trzcińskiego i Nostalgii w końcu się spotykają - w 50 lat po tragicznej śmierci artysty, w jego rodzinnym mieście, na jego rodzinnej ulicy. Organizatorzy zapraszają między 14 a 16 listopada do Muzeum Narodowego w Poznaniu na premierowe aranżacje utworów Komedy w wykonaniu Piotra Orzechowskiego "Pianohooligan", Kuby Więcka, Ares Chadzinikolau oraz koncert Oles Brothers Trio. Wydarzeniem specjalnym będzie prapremiera "Miniatur teatralnych i filmowych na altówkę i fortepian" Giya Kancheli. W programie także pokazy filmowe, warsztaty muzyki filmowej oraz spotkanie z twórcami pierwszego filmu fabularnego o Komedzie.

Krzysztof Komeda to jeden z najwybitniejszych i najmniej rozumianych prekursorów polskiego modern jazzu. Jego muzyka stała się w Polsce kultową. Kompozytor ma wielu interpretatorów, którzy nadają jego muzyce nowy, oryginalny wymiar, pełen emocjonalności, żywiołowości i finezji. Na czas Nostalgii historyczna część Muzeum Narodowego w Poznaniu zamieni się w salę jazzową z muzyką kompozytora w premierowych aranżacjach Aresa Chadzinikolau, Oles Brothers Trio oraz Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka.

Był drugim, po Romanie Polańskim, ojcem "Dziecka Rosemary", a muzyka filmowa była jego największą miłością. Film jest także ważną częścią programu Nostalgii, dlatego w festiwalowy weekend zaprezentowane zostaną dwa dokumenty o kompozytorze - "Komeda, Komeda" w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk oraz "Komeda. A soundtrack for a life" w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy, a także pokaz rejestracji warszawskiego koncertu Tomasza Stańki i Jimmy'ego Scotta z muzyką Trzcińskiego w Sali Kongresowej.

Komeda to wielki człowiek, jego biografia jak jazz pełna jest improwizacji, wyjątkowego nastroju i głębokich uczuć. Na festiwalu spotkają się Jerzy Kapuściński, znany producent filmowy i Leszek Dawid, uznany reżyser, aby po raz pierwszy opowiedzieć o planowanym filmie fabularnym o życiu i twórczości kompozytora, który będzie kręcony także w Poznaniu.

Wspominając zeszłoroczny festiwal Nostalgia, raz jeszcze zaprezentujemy twórczość Gii Kanczelego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych kompozytorów gruzińskich. W minionym roku głównym wydarzeniem Nostalgii było wykonanie skomponowanych przez artystę czterech modlitw pod tytułem "Life without Christmas". W tym roku wydarzeniem specjalnym będzie prapremiera "Miniatur teatralnych i filmowych na altówkę i fortepian" Gii Kanczelego w wykonaniu poznańskiego altowiolinisty Marcina Murawskiego z gruzińską pianistką Nino Jvanią. Będzie to pierwsza na świecie realizacja 18 miniatur tego artysty w wersji na altówkę i fortepian.

Po raz piąty w ramach Nostalgii odbędą się warsztaty "Krytyka w praktyce", przygotowujące młodych krytyków i recenzentów do pracy przy pisaniu o muzyce, współorganizowane z Fundacją Meakultura. Na warsztaty obowiązują bezpłatne zapisy pod adresem: zapisy@malta-festival.pl. Rekrutacja rozpoczyna się 14 października, ogłoszenie wyników naboru 4 listopada.

Na koncerty w Muzeum Narodowym obowiązywać będą bezpłatne wejściówki - dostępne od 28 października w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44). Projekcje filmowe oraz spotkanie odbędą się w siedzibie Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44, I piętro) - wstęp wolny.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń na stronie FB.

Baner
Dłonie grające na fortepianie, fot. Oleksii Sokun Pobierz baner (JPEG, 161,85 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR