Powiększ tekst
Wnętrze schronu

Tajemnice schronów na poznańskiej Abisynii

20.10.2019
11:00
w poblizu wieżowca PGK Centrum, skrzyżowanie ul. Marcelińska 90, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Spacer śladami twierdzy fortowej oraz historycznej zabudowy osiedla Kasztelanów zwanego Abisynią.
Spacer rozpocznie się od międzypolowego schronu amunicyjnego zbudowanego w 1903 roku na zapolu fortu pośredniego VIIa. Był on przeznaczony dla zaopatrzenia czterech baterii dział. W przededniu wybuchu drugiej wojny światowej na nadziemiu zbudowano dwa polskie schrony obserwacyjno-bojowe.
Na pewno gratką dla miłośników historii będzie możliwość obejrzenia niedostępnego na co dzień międzypolowego schronu artyleryjskiego znajdującego się pod Szkołą Podstawową nr 74. Powstał on w 1903 roku dla załóg czterech baterii dział, a w 1939 roku umieszczono na nim polski schron obserwacyjno-bojowy. W okresie powojennym budowlę zmodernizowano dla potrzeb obrony przeciwlotniczej i wyposażono między innymi w instalacje filtrowentylacyjną oraz dodatkowe drzwi gazoszczelne.
W tym roku w związku z przebudową boiska szkolnego zostały przeprowadzone badania archeologiczne na nadziemiu schronu. Jak się okazuje nasyp skrywał nie tylko militarne skarby. Odnaleziono między innymi osiemnastowieczne żetony do gry w karty, ołowianego żołnierzyka, czy kontuszowy guzik. O rezultatach poszukiwań opowie Aleksander Przybylski, autor książki "Abisynia. Osiedle na poznańskim Grunwaldzie". Jest on kulturoznawcą, dziennikarzem, a także członkiem Stowarzyszenia Mieszkańców Abisynia.
Organizatorami spaceru jest Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia oraz Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego, a odbywa się on w ramach cyklu Przechadzek po Poznaniu, a także XXVI Lubońskiej Wycieczki Historycznej. Wydarzenie będzie też nawiązywało do setnej rocznicy zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, więc nie zabraknie mundurów oraz strojów cywilnych z epoki.
Zainteresowani spotykają się o godzinie 11.00 w pobliżu wieżowca PGK Centrum usytuowanego przy ulicy Marcelińskiej 90 przy skrzyżowaniu z ulicą Bułgarską.

Wstęp jest bezpłatny.

Baner
Wnętrze schronu Pobierz baner (JPEG, 68,53 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR