Władca Much - spektakl
"Władca much" na motywach powieści Williama Goldinga to pierwsza w Scenie Roboczej rezydencja teatralna stworzona z myślą o młodzieży. Projekt jest tryptykiem przygotowanym przez trio: Mateusza Atmana, Anetę Groszyńską i Agnieszkę Jakimiak. To twórczy eksperyment, w którym istotny jest proces pracy, który jest zorientowany na jego uczestników. Kwestionuje on obowiązujące w teatrze hierarchie. W naszym "Władcy much" nie ma jednego autora, ani jednego reżysera - nasze funkcje zależą od procesu pracy, który będzie wynika z dynamiki grupy.
Poprzez wykorzystanie różnych form warsztatowych projekt doprowadzi do stworzenia spektaklu z udziałem chłopców w wieku od 10 do 14 roku życia, inspirowanego "Władcą much". Projekt bazuje na motywach alegorycznej powieści ukazującej mechanizmy władzy i hierarchii społecznej, ale też na możliwościach, przemyśleniach i doświadczeniach biorących udział w próbach chłopaków. To oni są bohaterami spektaklu. Nastolatkowie - już nie dzieci, ale jeszcze nie mężczyźni - wkroczą w świat, który sami będą współtworzyć. Jaki świat zbudują?
Opowiadanie Władca much zostało napisana na początku zimnej wojny, niecałą dekadę po końcu II Wojny Światowej. Paraboliczna powieść angielskiego pisarza, Williama Goldinga mówi o upadku kultury stworzonej przez człowieka, w alegoryczny sposób obrazuje pogrążanie się społeczności w barbarzyństwie. Książka opisuje grupę chłopców, ocalałych z katastrofy samolotu na rajskiej, bezludnej wyspie. Chłopcy próbują zorganizować własne rządy, co ostatecznie ma dla grupy katastrofalne konsekwencje. Dzieci, które mają szansę zbudować społeczność i zasady jego funkcjonowania od podstaw w praktyce kreują dystopijny świat oparty na regułach hierarchii i rywalizacji, władzy podporządkowującej sobie słabszych. Władca much, powieść wydana w 1954 roku, weszła na stałe do kanonu najważniejszych powieści XX wieku.
Koncept: Mateusz Atman
Reżyseria: Mateusz Atman, Aneta Groszyńska, Agnieszka Jakimiak
Tekst: Chłopcy i Mateusz Atman, Aneta Groszyńska, Agnieszka Jakimiak,
Performens: Chłopcy
Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
Bilety - 15 zł.
opr.sw
Zobacz scenarobocza.pl/pl/