Spektakl z cyklu Poznańska Premiera - Casa Valentina
Spektakl przeznaczony dla widzów od 12. roku życia.
Obsada:
- Joanna Gleń,
- Maria Seweryn,
- Piotr Borowski,
- Witold Dębicki,
- Maciej Kosmala,
- Mirosław Kropielnicki,
- Piotr Machalica,
- Rafał Mohr,
- Cezary Żak
Czerwiec 1962 r., mały hotel w górach Catskills w Stanach Zjednoczonych. Pensjonat Rity i George'a to na pozór zwykłe letnie siedlisko. W rzeczywistości jest to miejsce, dokąd z całego kraju przyjeżdżają heteroseksualni mężczyźni, którzy ubierają się jak kobiety. Ricie i George'owi (alias Valentinie) udało się stworzyć warunki, w których przebrani mężczyźni - na co dzień stateczni ojcowie i mężowie - czują się bezpiecznie. Tu mogą poczuć się w zgodzie ze sobą i ze swoim kobiecym alter ego. Sielankę przerywa doniesienie na policję o niemoralnym prowadzeniu się. Goście pensjonatu w odpowiedzi postanawiają założyć oficjalną organizację. Ale wiąże się to z ujawnieniem tajemnicy. Czy każdy z nich jest na to gotowy? Co z uczuciami ich bliskich?
Dużo śmiechu, ale i temat poruszający ważne, społeczne problemy. To tekst o potrzebie bycia sobą, o sztucznych społecznych normach, tolerancji i szacunku do drugiego człowieka.
Sztuka powstała na bazie prawdziwych wydarzeń. Oficjalne stowarzyszenie zostało powołane i istnieje jako Tri-Ess - The Society for Second Self. Spektakl jest grany z powodzeniem na Broadwayu i w Londynie.
W Och-Teatrze reżyseruje Maciej Kowalewski, kostiumy stworzyła Dorota Roqueplo, a w obsadzie znakomici aktorzy.
Cezary Żak jest przezabawny, kiedy pojawia się w pensjonacie jako postawny sierżant, by po kilku minutach stać się okrąglutką kobietą w kwiecistym szlafroku i w różowym turbanie na głowie.
Zachwycajaca jest też metamorfoza Piotra Machalicy, Witolda Dębickiego czy Mirosława Kropielnickiego, a w damskiej wersji Rafał Mohr może nas wręcz w sobie rozkochać.
Do któregoś momentu spektakl Macieja Kowalewskiego jest bardzo zabawny, wręcz komediowy, by powoli przeradzać się w rzecz poważniejszą i głębszą. Cena, jaką płacimy za to, żeby móc być sobą - choć przez chwilę, przez weekend - okazuje się wysoka. Padają pytania o to co definiuje kobiecość, co męskość, co nam wolno, a czego - na pewno nie. Naprawdę dobrze napisana, wyreżyserowana i zagrana sztuka.
Czas trwania: 150 minut, 1 przerwa
Producent spektaklu: Och-Teatr w Warszawie
Organizator Poznańskiej Premiery: GRUV ART
Bilety:
- parter: 140 zł
- I balkon: 120 zł
- loża lewa i prawa: 130 zł
- II balkon: 90 zł
- III balkon: 50 i 40 zł,
dostępne w Centrum Informacji Miejskiej oraz na stronie bilety24.pl
_
LT