Brama Poznania

Noc Muzeów w Bramie Poznania i na Trakcie Królewsko-Cesarskim

19.05 – 20.05.2018
17:00

Zwiedzanie Ekspozycji Głównej

  • Miejsce: Brama Poznania,  ul. Gdańska 2 / Śródka
  • Wstęp na Ekspozycję Główną będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2018.
  • Bilety będą wydawane w holu budynku głównego Bramy Poznania w godzinach trwania wydarzenia. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejściówki.
  • Kolejka po bilety będzie formowana przed wejściem do budynku od strony ul. Gdańskiej.
  • W trakcie trwania wydarzenia wejście do instytucji będzie otwarte od strony ul. Gdańskiej. Wyjście z Bramy Poznania będzie możliwe tylko poprzez Śluzę Katedralną na Ostrów Tumski.

Zwiedzanie Śluzy Katedralnej i wystawy czasowej

Miejsce: Śluza Katedralna, ul. Dziekańska / Ostrów Tumski

  • Od strony Ostrowa Tumskiego zostanie udostępniona zwiedzającym Śluza Katedralna. Z przyczyn organizacyjnych przejście kładką w stronę budynku głównego zostanie wstrzymane.
  • Przez cały czas trwania Nocy Muzeów 2018 będzie możliwe zwiedzanie Śluzy Katedralnej (fragmentu XIX-wiecznej pruskiej fortyfikacji). Wstęp na znajdującą się tam wystawę czasową Bez kompromisów! Julia Woykowska w XIX-wiecznym Poznaniu będzie bezpłatny i nie będzie wymagał wejściówki.

Noc Muzeów na Trakcie Królewsko-Cesarskim

Miejsce: Brama Poznania / Śródka

  • Foldery turystyczne: w odkrywaniu Traktu Królewsko-Cesarskiego pomogą bezpłatne foldery, dystrybuowane przez czas trwania Nocy Muzeów.
  • Wycieczki: Katedra - instrukcja obsługi.

Start: plac katedralny, godz. 20:00. Obowiązują wejściówki do odbioru na godzinę przed wycieczką na placu katedralnym. Maksymalna ilość uczestników to 100 osób, decyduje kolejność, nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji.

  • Wycieczki: Zmroczna wycieczka.

Start: Pod pręgierzem na Starym Rynku, godz. 21:30. Wstęp wolny.

Pokaz Muzeum Utraconego

Miejsce: Brama Poznania

Start: 21:30 - 1:00

Dziewiąta edycja Muzeum Utraconego, przypadająca w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie miała iście królewski charakter. Zaprezentowane zostaną bowiem losy nieprzypadkowych dzieł sztuki - rzeźb należących do ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Te pieczołowicie wybierane i zamawiane w całej Europie przez samego króla jak i jego licznych wysłanników, zgodnie z planem przygotowanym przez najważniejszego królewskiego doradcę Marcello Bacciarellego dzieła, miały być jednym z narzędzi w dążeniu króla aby "uczynić kraj (...) rządnym, szczęśliwym i poważanym". Symbolem królewskich marzeń o państwie idealnym, nowoczesnym i suwerennym miał stać się Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Historia sprawiła, że król nigdy nie ujrzał pełnej realizacji swego zamierzenia. W wyniku rozbiorów Polska utraciła niepodległość a Łazienki stały się warszawską siedzibą kolejnych carów Rosji z dynastii Romanowów. Podczas pierwszej wojny światowej całe wyposażenie królewskich rezydencji, zarówno Łazienek, ale też Zamku Królewskiego i Zamku na Wawelu zostało wywiezione do Rosji. Dopiero po odzyskaniu suwerenności i wygranej wojnie polsko-bolszewickiej, te bezcenne obiekty mogły powrócić na swoje miejsce. Radość z ponownie odzyskanej wolności nie trwała długo. Nikt wcześniej nie obszedł się tak brutalnie z Łazienkami jak uczynili to hitlerowscy okupanci. Królewska kolekcja została zagrabiona a sam pałac spalony.

Dzieła sztuki z królewskiej kolekcji były świadkami wszystkich tych wydarzeń i to za ich pośrednictwem zostanie opowiedziana historia Łazienek Królewskich.

Zobacz bramapoznania.pl